ArtykułyPolecane

7 sposobów na utrzymanie porządku w garażu

Utrzymywanie porządku to sztuka ogólnie rzecz biorąc trudna, natomiast utrzymanie porządku w garażu graniczy z niemożliwością. We wszystkich przestrzeniach magazynowych przedmioty mają tendencję do jakoby samoistnego przemieszczania się i zmieniania miejsc swojego pobytu. Wydawać by się mogło, że same w sobie są one złośliwe i próbują uprzykrzyć nam życie: w rzeczywistości jest jednak inaczej. Tylko i wyłącznie od nas samych zależy, czy utrzymamy porządek w garażu. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

1. Odkładaj rzeczy na miejsce 

Niby proste, a jednak nie wychodzi. Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze chce nam się wyciągnąć odpowiednią skrzynkę na narzędzia, by schować ten konkretny śrubokręt, więc odkładamy go gdziekolwiek bądź na półkę czy do szuflady. Walka z takimi nawykami to pierwszy krok do zwalczenia bałaganu.

2. Pudła i kartony

Zakup odpowiedniej ilości  pudeł czy kartonów pozwoli ci podzielić przestrzeń w garażu tak, by każda rzecz miała swoje miejsce. Jeśli posegregujesz drobniejsze przedmioty na kategorie, a wszystkie pudełka opiszesz je na bokach – na przykład markerem – będziesz mógł bez trudu znaleźć to, czego szukasz. 

3. Specjalistyczne skrzynki 

Choć na pozór mogą wydawać się niepotrzebne, to w istocie potrafią znacznie ułatwić życie. Skrzynki na narzędzia, bo o nich mowa, zostały stworzone z myślą o układaniu i porządkowaniu narzędzi – nie tylko tych podstawowych, ale i bardziej specjalistycznych. Dzięki nim będziesz mógł nie tylko trzymać wszystkie narzędzia w jednym miejscu, ale także mieć je uporządkowane i posegregowane. 

4. Przestronne regały 

Bardzo ważne jest, żeby do rzeczy w garażu mieć łatwy dostęp. Wymienione wyżej skrzynki i pudła trzeba na czymś położyć – ułożenie z nich sterty byłoby bardzo niepraktyczne. Dlatego też warto wyposażyć garaż w regały przemysłowe, które pomimo nieco topornego wyglądu pozwalają skutecznie uporządkować zarówno większe maszyny, jak i pudła czy skrzynki. 

5. Płyta na narzędzia 

Poza skrzynkami narzędziowymi istnieją również specjalne płyty z haczykami lub otworami. Można powiesić je na ścianie za stołem warsztatowym i trzymać narzędzia na wierzchu. W ten sposób są one jednocześnie zawsze na wyciągnięcie reki i uporządkowane, a nie zajmują dużo miejsca. Minusem tego rozwiązania może być kurzenie się czy rdzewienie narzędzi, dlatego też sprawdzi się lepiej u ludzi, którzy regularnie majsterkują. 

6. Rób regularnie porządek

Raz na jakiś czas – co roku albo co kilka – mimo wszystko powinieneś zrobić generalny porządek w garażu. Wynieś z garażu wszystkie rzeczy, przetrzyj półki i regały, dokładnie zmyj podłogę. A wnosząc rzeczy z powrotem zastanów się, czy aby na pewno każdej z nich potrzebujesz – może pozbycie się części zalegających przedmiotów dobrze by zrobiło twojemu garażowi. 

7. Zadbaj o przestrzeń 

Porządkując garaż zostaw w nim nieco przestrzeni na swobodne poruszanie się. Jeśli lubisz majsterkować zadbaj o stół warsztatowy i przestrzeń roboczą, które wyznaczą ci miejsce na majsterkowanie. W ten sposób twoje hobby nie spowoduje bałaganu w pozostałej części garażu. 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

2 komentarzy

  1. Dobrze napisane. Czasem w utrzymaniu porządku pomagają odpowiednie meble, u mnie tak było, miałem kompletny nieład i bajzel, dopiero jak kupiłem ściankę narzędziową i pojemniki na narzędzia, zapanował porządek a ja mam lepiej zorganizowaną pracę, wszystko odkładam na miejsce.

  2. Ja zawsze mam problem z walającymi się po stole w garażu narzędziami. Ostatnio kupiłem wieszaki na narzędzia z cellfast i ekspozytor narzędziowy z tej samej firmy. Mam nadzięję że pomogą mi chodź troszkę zapanować nad tym chaosem :”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button