Artykuły

Oszczędna jazda sposobem na wysokie ceny paliwa

Samochód to dla wielu osób nie tylko narzędzie do przemieszczania się. To przede wszystkim komfort i niezależność od innych – w tym od środków transportu. Mimo niewątpliwych zalet auto ma jednak również wady. Najważniejsze z nich to oczywiście koszty. I nie mamy tu na myśli jedynie ceny zakupu pojazdu. Samochód to również ubezpieczenie, przeglądy, zakup i wymiana opon, ale przede wszystkim paliwo. Każda wizyta na stacji oznacza ok. 200-300 zł mniej w portfelu w zależności od pojemności baku. Czy można jakoś zapobiec tak dużym wydatkom na paliwo?

Obecne obniżki cen paliw warto wykorzystać do wdrożenia nowych nawyków

Od 1 lutego w wyniku obniżki podatku VAT na niektóre produkty kierowcy mogą odczuć wyraźną ulgę. Paliwo z niemal 6 zł za litr staniało do ok. 5,20 zł. Taki stan utrzyma się przez 6 miesięcy. Warto wykorzystać ten okres na podjęcie konkretnych działań, aby po powrocie cen do starego poziomu nie przeżyć szoku. Oto 5 propozycji działań, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania, a których wdrożenie będzie procentować w przyszłości niższymi wydatkami na stacji paliw.

  1. Sposób jazdy wpływa nie tylko na większe bezpieczeństwo na drodze

Spokojna jazda ma same zalety – zwiększa nasze bezpieczeństwo jako uczestników ruchu oraz ogranicza ilość wykroczeń karanych mandatem i punktami karnymi. Można ją również z powodzeniem wykorzystać jako sposób na niższe spalanie. Styl jazdy określany jako eco-driving z każdym rokiem zyskuje na popularności. Powód? Wyliczenia portalu motofakty.pl mówią wprost. Styl jazdy może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 8%. Który kierowca przejdzie obok takiej informacji obojętnie? Zmiana stylu nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Na rynku działają nawet firmy, który oferują szkolenia z eco-drivingu.

  1. Przyjrzyjmy się, co wozimy w naszym bagażniku

Styl jazdy to jedno, ale znaczenie ma również masa pojazdu. O ile oczywistym jest, że małe miejskie auto waży o wiele mniej niż SUV, o tyle niektórzy kierowcy wożą na co dzień w swoich bagażnikach mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. 5 litrów płynu do spryskiwaczy, który uzupełniamy raz na miesiąc, skrzynka z narzędziami z działki czy bagażnik dachowy, z którego nie korzystaliśmy od tygodni. To wszystko dodatkowe kilogramy, które wpływają na spalanie.

  1. Opony również mają znaczenie

Sezonowa wymiana opon jest czynnością, która dla przeważającej większości kierowców jest czymś naturalnym. Opony dopasowane do pory roku nie tylko zwiększają bezpieczeństwo podróżujących i wpływają na komfort (niższy hałas w aucie) – odpowiednia klasa efektywności paliwowej opon sprawia również, że ich użytkowanie przekłada się na wyższe lub niższe spalanie. Co warte podkreślenia różnice pomiędzy klasą najwyższą A, a najniższą G wynosi ponad 0,6 l/100 km. 0,6 litra może wydawać się wartością niewielką, ale kiedy przemnożymy ją przez setki litrów spalanych rocznie, różnica jest spora.

Zróbmy prostą kalkulację

Spalanie niższe o 0,6 litra przy cenie 6 zł za litr to 36 groszy oszczędności. Przy tankowaniu do pełna 55 litrów zyskujemy zatem 19,8 zł (55 x 0,36). Oczywiście zakup opon klasy A  – nazywanych również „zielonymi” – powinien być poprzedzony analizą ilości przejechanych przez nas kilometrów w ciągu roku. To od przebiegu auta zależy tak naprawdę skala oszczędności.

Klasa efektywności to jedno. Liczy się również to, aby opony pozostawały w dobrym stanie technicznym. Zużyte, a nawet tylko lekko zdeformowane, zmniejszają nasze bezpieczeństwo i generują większe opory powietrza, a tym samym powodują wyższe spalanie. Na koniec pozostaje regularne sprawdzanie ich ciśnienia. Zbyt niskie zwiększa spalanie, a ponadto przyczynia się do szybszej ich degradacji.

  1. Co jeszcze możemy zrobić, aby wpłynąć na niższe wydatki na paliwo?

Można pomyśleć o drobiazgach, które połączone ze sobą dadzą efekty w dłuższym terminie. Zaliczamy do nich np. gaszenie silnika podczas postoju. Mimo że przepisy mówią wyraźnie, że nie wolno mieć wówczas włączonego silnika, część kierowców jakby o tym zapomina.

Korzystajmy z programów i kart lojalnościowych stacji paliw, oferujących obniżki kilku groszy na litrze, o ile tankujemy zawsze w tym samym miejscu. Jeśli tylko mamy możliwość, unikajmy tankowania w piątki i soboty, a zamiast tego wybierajmy niedzielę i poniedziałek. Wiele stacji tuż przed weekendem minimalnie podnosi ceny paliw, mając świadomość zwiększonego ruchu w piątek i sobotę. W niedzielę i poniedziałek popyt maleje, a wraz z nim ceny obniżają się.

  1. Planując zakup auta, nie zapominajmy sprawdzić jego spalania

Wszystkie powyższe porady możemy zastosować mając auto. Co jednak ma zrobić osoba, która właśnie rozważa zakup 4 kółek? Dobrym sposobem jest zwrócenie uwagi na spalanie auta, które planujemy kupić. Każdy 1 litr mniej zużyty na 100 km w skali roku przełoży się na kilkaset złotych oszczędności.

Do rozważenia pozostaje również ewentualnie założenie w aucie instalacji LPG. W tej sytuacji realne oszczędności są jeszcze wyższe, choć początkowo wymaga to pewnej inwestycji. O ile nie mamy na nią pieniędzy, możemy skorzystać z możliwości, jakie dają szybkie pożyczki z RRSO 0% od VIVUS. Dzięki temu nie trzeba czekać z inwestycją i można czerpać korzyści z instalacji gazowej od razu.

Jakie są prognozy na przyszłość?

Jak widać na podstawie powyższych informacji, nie jesteśmy bezradni wobec wysokich cen paliw. Te na tle zarobków są w Polsce wysokie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Dlatego też przypomnimy raz jeszcze – warto wykorzystać obecne niższe ceny na to, aby dowiedzieć się, jak można ograniczyć wydatki na paliwo. Oczywiście jeśli tylko możemy, od czasu do czasu dobrze jest zrezygnować z auta i wybrać spacer. Korzyści dla zdrowia i portfela są wówczas wymierne.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button