Artykuły

Jak właściwie przechowywać opony, by nie straciły swoich właściwości?

Opony są jednymi z ważniejszych elementów całego pojazdu. Często korzysta się z nich przez kilka sezonów. Wymagają one odpowiedniego składowania, by mogły zachować swoje właściwości na dłużej. Jak przechowywać opony w odpowiedni sposób?

Dlaczego opony trzeba przechowywać we właściwy sposób?

Opony muszą zachować swoją sprawność na co najmniej kilka sezonów. Zwykle spędzają niemal pół roku w piwnicach czy garażach, gdzie są narażone na działanie szkodliwych czynników. Właściwe przechowywanie opon zapobiega ich uszkodzeniom i odkształceniom. Trzeba bowiem pamiętać, że uszkodzenie nawet jednego egzemplarza wymaga wymiany obu znajdujących się na tej samej osi.

Źle składowane opony mogą z czasem stracić swoje właściwości. Mieszanka zmienia bowiem parametry pod wpływem zbyt dużego, nierównomiernego nacisku, działania środków chemicznych czy ciepła.

Worki na opony samochodowe

Podstawowym elementem niezbędnym do bezpiecznego przechowywania opon są specjalne worki. Pozwalają one na zabezpieczenie produktów przed działaniem szkodliwych czynników – gryzoni, wilgoci czy zabrudzeń. Worki do przechowywania opon mają odpowiednie wymiary, dopasowane do średnicy koła. Można kupić je w sklepach internetowych, punktach wulkanizacyjnych, niektórych warsztatach i firmach dystrybuujących akcesoria samochodowe.

Worki na opony samochodowe są dostępne w różnych rozmiarach. Z takich produktów korzysta się nie tylko w prywatnych domach, lecz także specjalnych punktach zajmujących się magazynowaniem ogumienia w sezonie zimowym czy letnim. Worki foliowe na koła samochodowe są dość tanie i kosztują zwykle od kilku do kilkunastu złotych za sztukę – mówi specjalista ze sklepu Grala.

ogumienie w workach na opony

Jak przygotować ogumienie przed włożeniem go do worka na opony?

Zanim umieścisz ogumienie w worku na opony samochodowe, pamiętaj o jego odpowiednim przygotowaniu. Kluczowe jest oczyszczenie go z błota, piasku, kurzu i soli. Mowa tu także o zabrudzeniach znajdujących się w rowkach bieżnika. Tak przygotowane produkty należy umieścić w workach na opony i dokładnie zakleić lub zawinąć. Powinny być one składowane z dala od źródła ciepła, ozonu oraz środków chemicznych.

Pozycja ogumienia w workach na opony

Zapakowanie produktów w worki na opony to nie wszystko. Muszą być one również odpowiednio ustawione. W przypadku modeli bez felg zaleca się składowanie ich w pozycji pionowej, obracając je co kilka tygodni. W ten sposób można zapobiegać odkształceniom.

Ogumienie w workach na opony przechowywane wraz z felgami nie powinny być natomiast ustawiane pionowo. Zaleca się układanie ich w stosach. Po 2-3 miesiącach można zmienić kolejność opon, by wyrównać nacisk.

Przechowywanie opon w domu czy specjalnym magazynie?

W większych miastach istnieją specjalne magazyny opon samochodowych, w których można pozostawić swój komplet na cały sezon. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają własnej piwnicy lub garażu. W większości przypadków wystarczy jednak składowanie samodzielne, bez korzystania z odpłatnych przechowalni. Jeśli decydujesz się zapakować i ułożyć opony samemu, pamiętaj o przestrzeganiu wspomnianych zasad. Zaopatrz się też w specjalne worki, które pozwolą na zabezpieczenie gumowych wyrobów na kolejne miesiące.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button