Artykuły

Kiedy warto zainstalować alarm GPS w samochodzie?

Lokalizatory GPS, czyli drobne nadajniki pozwalające na śledzenie położenia samochodu, stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Technologia jest dziś na tyle przystępna cenowo, że może sobie na nią pozwolić praktycznie każdy, komu zależy na bezpieczeństwie jego czterech kółek. Chociaż gadżet jest wykorzystywany przede wszystkim w przypadku drogich pojazdów, które mogą paść łupem złodziei, to zastosowanie tego rodzaju alarmu wcale się jednak na tym nie kończy. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto wyposażyć auto w alarm GPS.

Zabezpieczenie przed kradzieżą pojazdu

Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w 2020 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano niemal 7 tysięcy samochodów. Chociaż skala tego problemu staje się z roku na rok coraz mniejsza, to zjawisko wciąż stanowi realne zagrożenie, zwłaszcza w przypadku droższych pojazdów (złodzieje szczególnie upodobali sobie auta marki Toyota, Audi, BMW oraz Volkswagen). Kierowcy najczęściej polegają na fabrycznych zabezpieczeniach, takich jak immobilizer czy autoalarm, jednak niestety takie rozwiązania nie zawsze są w stanie skutecznie zniechęcić amatorów cudzej własności.

Lokalizatory GPS do samochodów są wykorzystywane jedynie przez 4% wszystkich polskich kierowców. To spory błąd, ponieważ ten stosunkowo tani gadżet stanowi jeden z lepszych systemów bezpieczeństwa dostępnych na rynku. Chociaż samo urządzenie GPS nie przeszkodzi oczywiście w kradzieży pojazdu, to w znacznym stopniu zwiększy szanse na jego odzyskanie. Wysyłany przez nadajnik sygnał pozwala bowiem zlokalizować auto – w zależności od wybranego modelu lokalizatora możliwe jest uzyskanie dokładności nawet do 5 metrów.

Must have dla wypożyczalni samochodów

Lokalizatory GPS są też niezastąpionym gadżetem dla właścicieli wypożyczalni samochodów. Jeżeli prowadzisz więc taki biznes, to zestaw nadajników z pewnością Ci się przyda, bez względu na to, czy oferujesz wynajem krótko czy długoterminowy. Alarm będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie poza samą umową najmu – istnieje przecież szansa, że klient posługiwał się podrobionymi dokumentami i podał fałszywe dane personalne. W takim wypadku jego odnalezienie będzie graniczyło z cudem.

Zanim zdecydujesz się jednak na montaż lokalizatora GPS, to musisz wiedzieć, że nie każdy model urządzenia sprawdzi się w Twoim przypadku. Aby sprzęt dobrze spełniał swoją rolę i nie został wypatrzony przez nieuczciwego najemcę, to warto zainwestować w drobny nadajnik z mocowaniem magnetycznym. Ten rodzaj zaczepu pozwoli Ci przytwierdzić alarm w nieoczywistym miejscu, np. pod maską pojazdu wśród pozostałych podzespołów – doradza specjalista reprezentujący firmę Gannet, dostawcę monitoringu GPS.

Kontrolowanie pojazdów służbowych

Alarmy GPS są powszechnie wykorzystywane przez duże firmy oraz korporacje, które dysponują własną flotą samochodów. Urządzenie pozwala dokładnie monitorować ruch wszystkich pojazdów należących do danego przedsiębiorstwa – w ten sposób możliwe jest wykrycie nieuprawnionego korzystania z aut przez pracowników, czyli do celów innych niż służbowe. Bardziej zaawansowane lokalizatory pozwalają na sprawdzanie w czasie rzeczywistym nie tylko położenia danego pojazdu, ale również innych parametrów, takich jak np. prędkość jazdy.

Nadajnik sprawdzi się też w przypadku firm przewozowych oraz transportowych – z pomocą sprzętu będziesz mógł np. kontrolować rzeczywisty czas pracy swoich kierowców. Dane z konkretnych przejazdów pozwolą również na racjonalniejsze zarządzanie flotą oraz redukcję kosztów związanych ze spalaniem paliwa – w oparciu o pozyskane informacje możesz bowiem modyfikować trasy lub zasugerować swojemu personelowi zmianę stylu jazdy.

Cele osobiste

Chociaż alarm GPS sprawdza się najczęściej jako pomoc w przypadku kradzieży, to urządzenie z pewnością przyda Ci się w czasie normalnego użytkowania pojazdu. Możliwość dokładnego namierzenia lokalizacji samochodu okaże się niezastąpiona, kiedy zgubisz się na podziemnym parkingu lub zapomnisz, w której bocznej uliczce zostawiłeś swoje cztery kółka. W takiej sytuacji wystarczy sprawdzić dane z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji na smartfonie – otrzymane wytyczne będą na tyle dokładne, że bez większego problemu znajdziesz swoje auto.

Z pomocą informacji zgromadzonych przez nadajnik będziesz też w stanie kontrolować pozostałych użytkowników samochodu. W praktyce pozwoli Ci to na sprawdzanie, w jaki sposób jeździ Twój współmałżonek lub dziecko, któremu pożyczyłeś auto na weekend. W każdym z wymienionych zastosowań musisz jednak pamiętać, że nawet najlepszy lokalizator GPS ma swoje ograniczenia – urządzenia mogą po prostu tracić zasięg lub być zakłócane przez specjalistyczne przyrządy.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button