Artykuły

Jak skutecznie chronić karoserię?

Zabezpieczona karoseria to karoseria błyszcząca, odporna na wpływ czynników zewnętrznych, lepiej przygotowana na niekorzystne warunki. Ale jak chronić ją skutecznie? Istnieje kilka sposobów, o których warto wiedzieć.

Woskowanie to podstawa

Woskowanie to najpopularniejszy sposób zabezpieczenia lakieru przed czynnikami zewnętrznymi: deszczem, słońcem, częściowo przed ptasimi odchodami i owadami. Dobry wosk pozostaje na karoserii przez kilka miesięcy, tworząc na niej dodatkową warstwę ochronną.

Nie jest to produkt ani wyjątkowo drogi, ani trudny w aplikacji, więc nie dziwne, że kierowcy chcący samodzielnie zabezpieczyć auto najczęściej wybierają właśnie ten sposób. 

Niemniej, należy pamiętać, że wosk sprawdzi się tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo nałożony. Najpierw trzeba porządnie oczyścić karoserię z brudu, również tego tkwiącego bardzo głęboko.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy lakier jest stary, konieczne może być glinkowanie. To sporo zachodu, z którego należy sobie zdawać sprawę przed rozpoczęciem woskowania. 

Dobre kosmetyki ochronne

Na rynku znajduje się wiele kosmetyków samochodowych ochronnych. Są to produkty stworzone celowo do zabezpieczenia lakieru, ale także do czyszczenia czy tworzenia powłok. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza kosmetyki ochronne Gtechniq – brytyjskiej marki, która specjalizuje się w tego typu produktach. 

Warto też podkreślić, że jeśli nie znasz dobrych marek, nie musisz kupować w ciemno. W większości sklepów prowadzonych przez auto detailerów uzyskasz garść przydatnych porad, więc zachęcamy do zakupów właśnie w tego typu miejscach. Najlepiej, aby były to salony lokalne, z dobrą renomą lub specjalistyczne sklepy online takie jak Clinic4Car. 

A może powłoka ceramiczna?

Większym rodzajem zabezpieczenia od wosku jest powłoka ceramiczna. To długotrwała warstwa utworzona na lakierze, która nie tylko daje wyjątkowy połysk, ale jest też dużą ochroną przed promieniowaniem UV, ostrą chemią czy wpływem brudu.

W pewnym stopniu zmniejsza też ryzyko powstania rys, chociaż oczywiście należy pamiętać, że nie ma póki co środka, który w 100% zabezpieczy przed zarysowaniami na lakierze. 

Dużą wadą powłoki ceramicznej, ale też kwarcowej, jest trudna aplikacja. Można ją wykonać samodzielnie, jednak raczej się tego nie zaleca. Prawdziwą, skuteczną powłokę zaaplikuje tylko profesjonalista. 

Wizyta w salonie auto detailingu

Sposób zabezpieczenia karoserii powinien być dopasowany do stanu lakieru i możliwości kierowcy. Taką ocenę warto pozostawić auto detailerom, bo tylko oni dobiorą najlepsze kosmetyki czy zabiegi. Jeśli więc nie masz pewności, jak skutecznie ochronić karoserię swojego samochodu, udaj się na wizytę w salonie auto detailingu. Z pewnością uzyskasz fachową pomoc.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button