Artykuły

Jak wypożyczyć samochód z polisy OC sprawcy

Bycie poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, to zawsze duży stres i wiele problemów. Jeden z nich dotyczy uszkodzenia samochodu i koniecznością oddania go do naprawy. Jeżeli winnym szkody jest inny kierowca, to naprawa pojazdu realizowana jest z jego polisy OC, a wartość naprawy nie możesz przekraczać wartości samochodu. Oczywiście czas unieruchomienia pojazdu będzie zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj i zakres usterki, dostępność części zamiennych, wolne terminy w warsztacie oraz sprawny przebieg likwidacji szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Poszkodowanemu należy się auto zastępcze na czas likwidacji szkody

Jeżeli twój samochód uszkodzony w wyniku kolizji lub wypadku, nie nadaje się do dalszego użytkowania i wymaga naprawy, przysługuje ci na ten czas auto zastępcze. Koszt wynajmu samochodu zastępczego pokrywa ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia, a dokładnie jego polisa OC.

Najważniejszą zasadą dotyczącą wypożyczenia samochodu zastępczego, jest zachowanie tej samej klasy pojazdu. Przykładowo, jeżeli twoje auto zaliczane jest do segmentu B, masz prawo wypożyczyć auto z tego samego segmentu. Wypożyczenie modelu wyższego od posiadanego jest możliwe, z zastrzeżeniem że różnice w kosztach wynajmu pokrywa poszkodowany lub wypożyczalnia samochodów zgadza się wynająć droższy samochód w cenie tańszego.

Od kogo otrzymać samochód zastępczy na czas likwidacji szkody?

Jest kilka opcji na pozyskanie samochodu zastępczego na cały czas likwidacji szkody.

  • Auto zastępcze z warsztatu – jest to opcja świadczona przez wiele autoryzowanych i nieautoryzowanych serwisów blacharsko-lakierniczych, walczących o klienta. Posiadają one własną flotę samochodów zastępczych dla klientów, udostępnianych im na czas naprawy pojazdu. Zazwyczaj są to samochody z segmentu B i C, czyli najbardziej uniwersalne i dobrze sprawdzające się w użytkowaniu w ruchu miejskim.
  • Auto zastępcze z wypożyczalni – drugą możliwością jest wynajem samochodu zastępczego z wypożyczalni https://www.ckcorp.pl/najem-z-oc-sprawcy. Naszym zdaniem jest to znacznie rozsądniejsze wyjście z całej sytuacji, oferujące nieporównywalnie więcej korzyści, niż samochód zastępczy z warsztatu.

Jakie zalety ma auto zastępcze z wypożyczalni?

  • Duża dostępność samochodów – wypożyczalnie dysponują kilkunastoma lub kilkudziesięcioma pojazdami, które mogą być wynajmowane jako samochód zastępczy. Warsztaty samochodowe mają ich najczęściej kilka, z czego zwykle wszystkie są w użytkowaniu. Oczekiwanie na zwolnienie się samochodu zastępczego z warsztatu wydłuża czas naprawy, a użytkownik i tak przez wiele dni pozostaje bez środka transportu. Wynajem auta zastępczego z wypożyczalni jest natychmiastowy.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button