Artykuły

Jak wybrać odpowiednie wyposażenie? Poradnik motocyklisty

Każdy motocyklista, zanim zdecyduje się wsiąść na swoją maszynę, musi zadbać o odpowiednie wyposażenie. Nie może być mowy o ruszeniu w drogę bez kasku lub kurtki. Z tego powodu konieczne jest skompletowanie dobrze dobranego sprzętu. Jak je wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który wyjaśni Ci, na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Nie oszczędzaj, liczy się jakość!

Być może kompletujesz wyposażenie, ale masz dość ograniczony budżet. To jednak nie jest powód, żebyś wybierał produkty niskiej jakości lub bez odpowiednich certyfikatów, które potwierdzają bezpieczne dopuszczenie ich do użytku. Kaski motocyklowe, które nie spełniają norm, w ogóle nie powinny znaleźć się w sprzedaży… ale mimo to czasami wciąż można na nie trafić. Jeśli masz mały budżet, to raczej, zamiast wybierać produkty marek, które nie wzbudzają zaufania, czekaj aż te renomowanych firm będą w promocji.

Nie kupuj używanego wyposażenia

Kupowanie używanego wyposażenia to kiepski pomysł. Jeśli chcesz mieć dobry i bezpieczny kask, to musisz odwiedzić sklep motocyklowy. Pamiętaj, że faktyczny stan przedmiotów może się różnić od tego, jaki opisują sprzedawcy. Może się więc zdarzyć, że będą oni sprzedawać kask używany przez kilka lat opisany jako nowy. Taki kask nadaje się właściwie tylko do wyrzucenia, bo jego wyściółka jest już odgnieciona i nie spełnia swojej roli. Nie ryzykuj i nie kupuj wyposażenia, którego historii nie możesz w pełni sprawdzić. Tutaj warto też wspomnieć o kwestiach higienicznych. Używany kask motocyklowy może być siedliskiem bakterii i wirusów. Jeśli był noszony bez kominiarki, to wyściółka mogła wchłonąć sporo potu, więc stanowi świetne warunki do rozwoju dla mikroorganizmów i przy okazji może też wydawać nieprzyjemny zapach.

Dopasuj rozmiar

Kurtki motocyklowe, spodnie, buty czy kaski zawsze powinny być w dopasowanym rozmiarze. Nie ma sensu kupować ich odrobinę większych lub mniejszych. Wszystko powinno leżeć idealnie. Kurtki motocyklowe, spodnie i kombinezony są wyposażone w ochraniacze, które mogą skutecznie chronić ciało jedynie wtedy, gdy znajdują się w odpowiednim miejscu. Stąd też prawidłowo dobrany rozmiar jest kluczowy. Pamiętaj też, że ochraniacze w za dużej lub w za małej kurtce będą przeszkadzały Ci w swobodnym poruszaniu się. Oznacza to, że jazda na motocyklu nie będzie należała do zbyt wygodnych. Twoje ręce będą szybciej się męczyć, a chwyt na kierownicy nie będzie wystarczająco stabilny. Z pewnością możesz też wyobrazić sobie, jak wyglądałoby naciskanie manetek rękawicami w rękawicach o zbyt długich palcach. Dla bezpieczeństwa – własnego i wszystkich innych użytkowników drogi – zawsze dopasowuj rozmiar odzieży motocyklowej do swoich potrzeb. Jeśli Twoja sylwetka zmieniła się podczas sezonu, to także powinieneś ten fakt uwzględnić i zmienić także odzież na nową.

Dopasuj wyposażenie do przeznaczenia

Na pewno wiesz, że motocykle są różne. Do najbardziej popularnych należą motocykle szosowe, choppery, turystyczne, sportowe, nakedy i corssy. Każdy z tych motocykli ma swój charakterystyczny wygląd i cechy. Jest on też używany w pewnych konkretnych warunkach. Z pewnością wiesz, że szaleństwem byłoby wjeżdżanie na leśną ścieżkę miejskim nakedem. Tak samo jak crossem trudno jest poruszać się po wyasfaltowanych drogach. Z tego samego powodu w zależności od rodzaju motocyklu powinieneś dobrać odpowiednie wyposażenie. Zastanów się, jaki będziesz mieć motocykl (o ile jeszcze go nie masz) i jak będziesz go użytkować. Dopiero, wtedy możesz ruszyć do sklepu.

Nie podążaj ślepo za modą

W każdej dziedzinie życia pojawiają się trendy, a moda odgrywa ważną rolę. Nie zawsze jednak moda uwzględnia kwestie praktyczne oraz kwestie bezpieczeństwa. Jazda na motocyklu to przyjemność dla dorosłych, więc powinieneś zachowywać się jak dorosły. Nie podążaj ślepo za modą, ale wybieraj te trendy, które mają logiczne podstawy i rzeczywiście mogą wpłynąć pozytywnie na doświadczenie z jazdy albo też są neutralne lub korzystne dla bezpieczeństwa. Kieruj się zdrowym rozsądkiem.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button