Artykuły

Czy kamera samochodowa zapewnia bezpieczeństwo na drodze?

Zachowanie bezpieczeństwa na drodze to obowiązek każdego uczestnika ruchu. Wielu kierowców decyduje się na dodatkowe urządzenia, takie jak kamery samochodowe. Czy spełniają one swoją funkcję?

Kamera samochodowa to nieoceniona pomoc w niespodziewanych sytuacjach

Wideorejestratory, nazywane także kamerami samochodowymi, z roku na rok są stosowane w coraz większej liczbie pojazdów. Ich zadaniem jest nagrywanie drogi pokonywanej przez właściciela oraz wszystkich wydarzeń, jakie mają miejsce na trasie. Dzięki temu mamy dostęp do kompletnego zapisu sytuacji takich jak wypadek, wymuszenie pierwszeństwa czy wszelkie inne wykroczenia innych uczestników ruchu. To przede wszystkim wyjątkowo solidne zabezpieczenie wtedy, gdy ciężko wskazać sprawcę zdarzenia lub gdy kierowca innego pojazdu próbuje uciec od odpowiedzialności. Kamera samochodowa i pochodzące z niej nagranie może służyć jako materiał dowodowy w sprawach związanych z naruszeniem zasad bezpieczeństwa na drodze.

Jak działają kamery samochodowe?

Obecnie na rynku możemy przebierać wśród ogromnej liczby wideorejestratorów. Znajdziemy rozwiązania różniące się funkcjonalnością, parametrami zapisywanego obrazu czy pojemnością wbudowanej pamięci, a także ceną. Wiele w tej kwestii zależy od producenta – warto stawiać na znane marki, które oferują rozwiązania wysokiej jakości. Na ogół droższe sprzęty będą oferować lepszą specyfikację, choć bez problemu znajdziemy także atrakcyjne propozycje w niższej półce cenowej.

Niezależnie od różnic w parametrach i jakości, działanie tego typu urządzeń opiera się na podobnym schemacie. Filmy nagrywane są w pętli w interwałach czasowych, których długość zazwyczaj ustala użytkownik. Jak wygląda funkcjonowanie takiego mechanizmu? W momencie zapełnienia całej pamięci, najnowsze nagranie – standardowa długość wynosi 15 minut – zastępuje najstarszy plik. Z tego powodu nie zawsze będziemy mieć dostęp do zapisu zdarzeń sprzed kilku czy kilkunastu dni. Pamięć każdego wideorejestratora jest ograniczona, jednak dokładna pojemność znacznie się różni pomiędzy konkretnymi sprzętami. Aby zachować wszystkie dane, warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci, a zapisane nagrania regularnie przenosić na inny nośnik – na przykład dysk zewnętrzny. Więcej przydatnych informacji na temat różnego rodzaju urządzeń do przechowywania plików i nie tylko można znaleźć, czytając poradnik Media Expert.

Czy kamera samochodowa zapewnia bezpieczeństwo na drodze? 2

Nagranie z kamery samochodowej jako dowód w sprawie sądowej

Kamery samochodowe mają za zadanie zmniejszyć występowanie niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym, jednak sama ich obecność nie zapewni pełnego bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia kolizji na drodze czy innego rodzaju sytuacji, która zagroziła uczestnikom ruchu drogowego, film powstały przy użyciu wideorejestratora może posłużyć jako dowód w sprawie sądowej. Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że samo nagranie może okazać się niewystarczające, a jego autentyczność w postępowaniu będzie musiała zostać potwierdzona przez biegłego.

Wykorzystując nagranie z wideorejestratora jako dowód w sprawie, należy pamiętać również o tym, że uwieczniono na nim również naszą jazdę. Z tego powodu wielu kierowców rezygnuje z takiego rozwiązania, jednak jednocześnie jest to świetny sposób na zwiększenie własnej odpowiedzialności na drodze.

Czy kamery samochodowe zwiększają realnie poziom bezpieczeństwa na drogach?

Temat wideorejestratorów doprowadził do licznych dyskusji, które prowadzone są już od wielu lat. Z jednej strony uważa się, że kamery samochodowe pozytywnie wpływają na poziom bezpieczeństwa – sama ich obecność w pojazdach sprawia, że uczestnicy ruchu drogowego pilniej przestrzegają zasad w obawie przed udokumentowaniem ich wykroczenia. Z drugiej jednak strony kamery samochodowe nie zawsze muszą być widoczne dla pozostałych kierujących. Wiele zależy od kultury jazdy, która może znacznie różnić się w zależności od miejsca. Wideorejestratory pozytywnie wpływają na ten aspekt poruszania się po drodze, zapewniając sprawniejsze „wyłapywanie” kierowców stwarzających groźne sytuacje.

Przy zakupie kamery warto zadbać również o pozostałe akcesoria, które będą wspomagać jej pracę. Może to być na przykład karta pamięci czy ładowarka indukcyjna samochodowa. Korzystanie z takiego sprzętu nie musi wiązać się z wysokimi kosztami – atrakcyjne oferty licznych producentów i sklepów pozwalają zaopatrzyć się w sprawne urządzenia za kilkaset złotych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button