Artykuły

Jak ochronić samochód przed kradzieżą? Poradnik

Jak wynika z ubiegłorocznego raportu policji, w 2019 roku stwierdzono blisko 8700 kradzieży samochodów [1]. To nieznaczny spadek w stosunku do roku poprzedniego. Warto jednak zaznaczyć, że wykrywalność tego typu przestępstw oscyluje w okolicach 20%. To oznacza, że gdy już dojdzie do kradzieży naszego auta, szanse na jego odzyskanie są stosunkowo niewielkie. Dlatego warto się przed tym chronić. Jak robić to skutecznie? Podpowiadamy.

Kradzież auta – ubezpieczenie to konieczność

Pierwszą rzeczą, o jaką trzeba zadbać, jeśli chcemy zabezpieczyć auto przed kradzieżą, powinno być ubezpieczenie. Pamiętajmy: podstawowa polisa OC nie obejmuje sytuacji utraty auta. Jeśli zależy nam na takiej ochronie, powinniśmy zdecydować się na rozszerzenie w formie ubezpieczenia od kradzieży samochodu, jakie często gwarantuje AUTOCASCO.

Poza samą kradzieżą Autocasco obejmuje także zniszczenia i uszkodzenia pojazdu mające bezpośredni związek z włamaniem do auta.

Nie trzymaj drogich sprzętów w aucie

W samochodach przewozimy wszystko – czasem rzeczy mniej, a czasem bardziej cenne. W tym drugim przypadku warto zachować dyskrecję, gdyż jej brak może doprowadzić nie tylko do utraty wartościowego sprzętu, ale także samochodu. Łatwym łupem są widoczne portfele, telefony, komputery.

Parkuj w widocznym miejscu

Nie każdy ma możliwość trzymania swojego samochodu w bezpiecznym garażu. Czasem do dyspozycji jest tylko osiedlowy parking lub boczna, mało uczęszczana uliczka. W takiej sytuacji warto spróbować zaparkować auto w miejscu jak najbardziej widocznym, np. koło latarni. Oświetlenie nie zapewnia dyskrecji, a to utrudnia zadanie złodziejom. Warto korzystać też ze strzeżonych parkingów w okolicy.

Inwestuj w dodatkowe zabezpieczenia

Sposobów na zabezpieczenie samochodu nie brakuje – widać to w ofertach producentów zabezpieczeń. Sam alarm w aucie może okazać się niewystarczający. Jeśli chcemy skutecznie zniechęcić złodzieja, powinniśmy stosować kilka zabezpieczeń jednocześnie. Blokada na kierownicę i skrzynię biegów będą niewątpliwym utrudnieniem w kradzieży. Warto stosować także folię antywłamaniową, która utrudnia wybicie bocznych szyb. Ponadto podstawienie cegieł pod kołami również wydłuży proces kradzieży. Im więcej przeszkód, tym większe prawdopodobieństwo, że napastnik zrezygnuje jeszcze przed podjęciem działania. Stosowanie zabezpieczeń, takich jak alarm, jest także bardzo ważne w kontekście ubezpieczenia od kradzieży samochodu.

[1] https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/kradzieze-samochodow/190273,Raport-2019-utracone-pojazdy.html

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button