Artykuły

Car detailing – zadbaj kompleksowo o swój samochód

Car detailing cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem, a liczba kierowców, którzy chcą zafundować swoim samochodom SPA rośnie z każdym miesiącem. Powodem nie jest jedynie fantastyczny wygląd auta, które po wyjechaniu z salonu detailingowego wygląda jak nowe.

O to, na czym polega kosmetyka samochodowa i jakie są jej zalety, zapytaliśmy ekspertów ze studia DetailKing oferującego car detailing w Opolu.

Car detailing – czym różni się od standardowej wizyty w myjni samochodowej?

Kierowcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że regularne wizyty w myjni samochodowej nie wystarczą, aby pojazd mógł przez wiele lat zachować doskonały wygląd. Zwykłe czyszczenie nie pozwala usunąć trwałych zabrudzeń gromadzących się w mikrozarysowaniach lakieru czy trudnodostępnych miejscach nadwozia. W tym przypadku potrzebna jest o wiele bardziej skrupulatna pielęgnacja, którą gwarantuje car detailing. Na czym polega? W skrócie można powiedzieć, że jest to pakiet usług obejmujących pielęgnację karoserii oraz wnętrza pojazdu. Ich wspólnym mianownikiem jest nadanie samochodowi salonowego blasku.

Kompleksowe auto SPA jest więc bardzo pracochłonną czynnością, wymagającą ogromnego zaangażowania, skrupulatności i oczywiście umiejętności. Z tego względu car detailing wykonują wyłącznie specjaliści, którzy mają wiedzę z tego zakresu oraz doświadczenie. Warto także wspomnieć, że niebagatelne znaczenie mają środki używane podczas pracy. Od nich również w dużej mierze zależy efekt końcowy. Dlatego w DetailKing w Opolu sięgamy wyłącznie po sprawdzone kosmetyki samochodowe o odpowiednim pH, które pielęgnują i chronią lakier samochodowy.

Car detailing – zadbaj kompleksowo o swój samochód 2

Car detailing – co obejmuje?

Auto detailing składa się z wielu etapów. Pierwszym z nich jest dokładne mycie wstępne auta. Do tego celu używa się aktywnej piany. Jej zadaniem jest usunięcie wszelkich luźnych zanieczyszczeń, w tym kurzu czy owadów. W miejscach wymagających szczególnej uwagi, takich jak emblematy, atrapa chłodnicy czy wlew paliwa stosuje się pędzelkowanie. Dzięki temu można mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte.

Kiedy karoseria zostanie wstępnie wyczyszczona, specjaliści przechodzą do felg i nadkoli. W tym przypadku jest konieczne zastosowanie preparatów do deironizacji. Najczęściej jest to tzw. „krwawa felga”. Celem specyfików jest rozpuszczenie i usunięcie pyłu z klocków hamulcowych, którego nie można pozbyć się przy klasycznym myciu samochodu. Następnie preparat spłukuje się myjką ciśnieniową. Detailerzy dbają też o opony, które najpierw są czyszczone specjalistycznymi środkami, a później pokrywane warstwą dressingu.

Kolejny krok to mycie właściwe karoserii, którego zadaniem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, również tych, których nie widać na pierwszy rzut oka. Do czyszczenia nadwozia używa się specjalnych rękawic z wełny owczej. Ich mocną stroną jest to, że dobrze zbierają brud. A dodatkowo nie rysują lakieru. Kiedy nadwozie zostanie dokładnie wyczyszczone detailerzy mają możliwość dokonania oceny stanu lakieru. Jeśli pojawią się na nim zarysowania, opcjonalnie, po indywidualnym uzgodnieniu z klientem mogą wykonać renowację lakieru.

Car detailing obejmuje także dokładne mycie szyb. Kończy go staranne suszenie karoserii specjalnymi dmuchawami oraz miękkimi ręcznikami z mikrofibry. Specjaliści nakładają ponadto warstwę wosku, aby przedłużyć efekt detailingu i zabezpieczyć lakier. Na życzenie klienta możliwa jest aplikacja trwalszej powłoki kwarcowej lub ceramicznej.

Auto detailing – sposób na odświeżenie wnętrza samochodu

Samochodowe SPA to także profesjonalne czyszczenie kokpitu. Cel jest dokładnie taki sam, jak w przypadku czyszczenia nadwozia – sprawić, by auto odzyskało pierwotny wygląd. W tym celu doświadczeni fachowcy myją i nabłyszczają plastikowe elementy w kabinie oraz dekory. Jeśli są zmatowiałe lub porysowane, wykonują polerowanie. Zajmują się też tapicerką samochodową, którą czyszczą parowo lub ekstrakcyjnie. Razem z fotelami poddają pielęgnacji również podsufitkę oraz dywaniki samochodowe, a następnie dokładnie osuszają wszelkie elementy, tak aby oddać kierowcy samochód zupełnie gotowy do użytku. Warto wspomnieć, że podczas auto detailingu wykonuje się także impregnację tapicerki. Dzięki temu zarówno tkanina, jak i skóra naturalna są bardziej odporne na zabrudzenia.

Czy warto postawić na car detailing?

Car detailing – zadbaj kompleksowo o swój samochód 3

Pytanie to powinno raczej brzmieć, dlaczego warto zainwestować w car detailing. Tym bardziej, że powodów jest bardzo wiele. Główną zaletą profesjonalnego samochodowego SPA jest dbałość o stan karoserii. Należy pamiętać, że nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą z czasem powodować nieodwracalne uszkodzenia lakieru. Początkowo mogą być trudno zauważalne gołym okiem. Z biegiem czasu jednak prowadzą do powstawania mikroognisk korozji, z którą trudno jest walczyć. Detailingowe czyszczenie samochodu nie tylko pozwala usunąć zabrudzenia, ale jest bezpieczne dla lakieru. Nie powoduje zarysowań, do jakich dochodzi np. w czasie korzystania z myjni samoobsługowej. W ten sposób samochód przez wiele lat utrzymuje wysoką wartość. Kosmetykę auta powinni rozważyć wszyscy kierowcy, którzy planują sprzedać pojazd. Piękny, błyszczący i zadbany z pewnością szybciej znajdzie klienta.

Car detailing – jakie jeszcze niesie korzyści? Gruntowne wyczyszczenie i zabezpieczenie lakieru woskiem czyni go bardziej odpornym na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, w tym także soli drogowej. Sprawia ponadto, że samochód jest łatwiejszy w codziennej pielęgnacji. W wielu przypadkach wystarczy jedynie spłukać karoserię wodą, aby uzyskać elegancki połysk. Warto również wspomnieć o wnętrzu pojazdu. Gruntowne czyszczenie tapicerki pozwala nie tylko odetchnąć świeżością, ale eliminuje wszelkie zanieczyszczenia, w tym roztocza i grzyby szczególnie niebezpieczne dla alergików.

Car detailing można więc śmiało polecić wszystkim kierowcom, którzy chcą zadbać o swój samochód. Aby jednak uzyskać zamierzony efekt, konieczne jest oddanie auta w ręce profesjonalistów. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszelkie prace zostaną przeprowadzone prawidłowo i z największą starannością.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button