Artykuły

Części używane do auta – nowe czy używane?

Posiadacze samochodu zdają sobie sprawę, że utrzymanie pojazdu generuje niemałe koszty. W cenę eksploatacji samochodu wliczyć trzeba tankowanie, przeglądy, ubezpieczenie, ewentualna myjnia, nie wspominając już o ewentualnych usterkach, które trzeba naprawić. Wielu kierowców w sytuacji, gdy coś się zepsuje staje przed dylematem zakupy części między nowymi, a używanymi. Poruszymy dzisiaj ten problem i rozważymy wszelkie za i przeciw.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej zagadnieniu auto części i zastanówmy się czy lepiej inwestować w nowe czy używane.

Serce silnika – rozrusznik i jego usterki

Rozruszniki to części bez których silniki byłoby w samochodzie zupełnie bezużyteczne. Rozrusznik ma to do siebie, że jest ciągle poddawany intensywnej eksploatacji, a co za tym idzie często występują w nim różnego rodzaju usterki. Pierwszym objawem, który świadczy o awarii jest problem z odpaleniem silnika lub wydłużenie tego czasu. Awarię w tym przypadku może również sugerować dziwny, dotąd niespotykany odgłos. W skład rozrusznika wchodzą elementy takie jak szczotki węglowe, które są narażone najbardziej na ścieranie i to najczęściej one są przyczyną zablokowania możliwości uruchomienia silnika. Tuleje i łożyska to również elementy, które często ulegają różnego rodzaju usterkom. Wymiana rozrusznika powinna być wykonywana przez doświadczonych mechaników, ponieważ jest to ważna część samochodu. Kupując część do samochodu powinniśmy kierować się bezpieczeństwem, dlatego najlepiej kupować nowe części i zapłacić za komfort jazdy. W przypadku, gdy nasz samochód ma już swoje lata i nie produkują już części zamiennych, niestety nie pozostaje nam nic innego jak kupno używanych części. W takiej sytuacji najlepiej kupić auto część z zaufanego źródła, aby nie nadziać się na fałszywych sprzedawców.

Lampy samochodowe i ich użyteczność

Na drogach często można spotkać kierowców ze spaloną lub spalonymi lampami. Lampy to część, którą łatwo dostać i nie jest wbrew pozorom taka droga. Jej chwilowy brak również nie stanowi w dzień dużego zagrożenia na drodze. W przypadku wymiany lampy samochodowej nie jest dużym wydatkiem kupienie nowych reflektorów depo.

Auto części i ich zamienniki

Na rynku można znaleźć wiele pseudo firm, które zajmują się sprzedażą auto części. Warto w takich przypadkach mieć głowę na karku, ponieważ przy kupnie używanego zamiennika nie mamy pewności czy nie pochodzi on z powypadkowego samochodu i nie jest uszkodzony. Ceny używanych artykułów są mniejsze niż kupowanie nowych, jednak warto zastanowić się czy zapłacenie mniejszej kwoty za część jest ważniejsze niż ludzkie życie i bezpieczeństwo. Kupowanie używanych auto części jest rekomendowane w momencie, gdy producenci nie produkują już nowych części do naszego samochodu, ponieważ jest już przestarzały. W takich sytuacjach również należy być ostrożnym i starać się szukać zaufanych sprzedawców.

Z powyższego artykułu można wywnioskować, że nowe części zdecydowanie przodują nad tymi używanymi. Nigdy do końca nie znamy pochodzenia tych drugich i nie wiemy co się z nimi działo w przeszłości. Nowe, certyfikowane auto części zapewnią nam bezpieczeństwo w czasie podróży i komfort jazdy, ponieważ ich żywotność będzie zapewne dłuższa niż części zamiennych. Warto wspomnieć o tym, że korzystanie z niepewnych części może stawiać w sytuacji niebezpiecznej nie tylko nas, ale także innych uczestników ruchu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button