Artykuły

Zakup auta z zagranicy wymaga fachowej pomocy

Samochód jest dobrem, z którego lubimy korzystać. Jednakże z jego zakupem wiąże się wiele czynności, które powinniśmy wypełnić, zwłaszcza jeśli kupujemy je zagranicą. Przy zakupie auta w kraju wiemy, że musimy udać się do wydziału komunikacji czy sprawdzić ubezpieczenie. Ale jakie formalności należy spełnić przy zakupie samochodu zza granicy? Większość z nas zdaje sobie sprawę, że istotne jest sprawdzenie samochodu, jednak jak to zrobić, jeśli sprowadzamy je np. ze Stanów Zjednoczonych? W takich sytuacjach, gdy samodzielnie nie możemy się udać na miejsce zakupu, sprawdza się pomoc przy zakupie auta firm wyspecjalizowanych w takiej czynności.

Sprawy przed zakupem

Standardowo zakup auta wiąże się z poświadczeniem w wydziale komunikacji i towarzystwie ubezpieczeniowym o zmianie właściciela. Zakup samochodu w salonie bywa prostszy niż od osoby prywatnej, gdyż dealer niejednokrotnie pomaga nam z niezbędną dokumentacją, umożliwia nam również dokonanie jazdy próbnej, podczas której weryfikujemy nasze wyobrażenia z rzeczywistością. W przypadku zakupu samochodu za granicą odbycie jazdy próbnej czy sprawdzenia stanu auta czasami nie jest w pełni możliwe. Tymczasem przy sprzedaży auta jest to czynność wręcz podstawowa.

Przy samodzielnym kupnie auta za granicą, niezależnie czy odbywa się to w Europie czy w Stanach Zjednoczonych, najczęściej determinuje nas cena niższa niż na rynku polskim. Zakup samochodu w kraju, jest jednak o tyle prostszy, że możemy swobodnie sprawdzić auto na miejscu np. w zaprzyjaźnionym aso. W przypadku sprowadzania auta, weryfikacja jego stanu również jest niezwykle istotna. Można dokonać tego na dwa sposoby – albo udać się na miejsce inspekcji (miejsce przebywania samochodu) i dokonać jego przeglądu (samodzielnie, z udziałem zaprzyjaźnionego mechanika, znajomego lub też poprzez warsztat) lub też poprosić właściciela o dokumenty o stanie pojazdu, który to stan zostanie również uwzględniony w umowie. Daje nam to podstawy do składania roszczeń w przypadku, gdy stan faktyczny nie zgadza się z zadeklarowanym w umowie. Przy tym powinna nam się zapalić czerwona lampa, jeśli sprzedawca nie będzie wyrażał zgody na wcześniejsze sprawdzenie samochodu np. w warsztacie, nawet jeśli miałoby się to odbywać na nasz koszt.

Przed zakupem również należy sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony. Można to zrobić online poprzez portal ewidencji pojazdów, wpisując VIN pojazdu.

Niezbędne zadania i dokumenty

Początek zadań, jakie stoją przed Tobą gdy kupujesz samochód w kraju czy za granicą jest taki sam. Podpisujesz ze sprzedawcą umowę (jeśli kupujesz auto w salonie czy komisie dostajesz fakturę, jeśli od osoby prywatnej – umowę kupna sprzedaży) i otrzymujesz dowód rejestracyjny, kartę pojazdu. W przypadku zakupu za granicą możesz też otrzymać decyzję o wyrejestrowaniu w kraju macierzystym. Dobrze, jeśli dokumenty są możliwe do sporządzenia w obu językach, co obniży koszty dodatkowego przetłumaczenia dokumentów.

By móc poruszać się po drodze, każdy samochód musi być zarejestrowany, posiadać ważne oc oraz przegląd. Sprowadzając samochód zza granicy możesz dokonać tego na różne sposoby. Jeśli auto posiada ważne ubezpieczenie i przegląd, a właściciel nie wyrejestrował go w swoim kraju, możesz również nim jeździć w Polsce przez okres 30 dni. Jeśli auto zostało od razy wyrejestrowane i nie ma oc, najłatwiej przywieźć je do kraju lawetą i dokonywać dalszych formalności na miejscu. Wynajem lawety to jednak niemały koszt. Dlatego też możesz samodzielnie przyjechać autem do kraju, jednak wcześniej musisz posiadać tymczasowe tablice wywozowe i tzw. krótkotrwałe oc.

Kiedy samochód będzie już w Polsce, do twoich zadań będzie należało przetłumaczenie dokumentów oraz opłacenie akcyzy. Wciąż pozostają podstawowe działania takie jak dokonanie przeglądu i zakup ubezpieczenia. W urzędzie komunikacyjnym zapłacisz także za dowód rejestracyjny, tablice, nalepki znamionowe, kartę pojazdu i pozwolenie czasowe oraz 50 gr opłaty ewidencyjnej.

Urząd dokonuje rejestracji samochodu na podstawie dokumentów przedstawionych przez ciebie tj. dowód osobisty, umowy kupna auta, karty pojazdu, dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie za granicą, potwierdzenia dokonania opłat oraz akcyzy oraz dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Po złożeniu dokumentów otrzymasz pozwolenie o dowód tymczasowy, a w ciągu 30 dni powinieneś otrzymać dowód stały.

Car for Friend

Podczas sprowadzania pojazdu zza granicy, bardzo często obecność klienta pozostaje ograniczona. Nie mamy czasu oraz możliwości bycia na miejscu i dokonania oględzin pojazdu. W takiej sytuacji sprawdza się usługa wykwalifikowanych firm, oferujących pomoc przy zakupie auta. Co istotne, takie firmy jak Car for Friend zajmują się między innymi wyszukaniem odpowiedniego egzemplarza samochodu, negocjacjami ze sprzedawcą czy dokonywaniem oględzin i pomocy w formalnościach.

Jeśli nie masz doświadczenia w kupnie samochodu, możesz zabrać ze sobą znajomego, członka rodziny czy zaprzyjaźnionego fachowca, który oceni stan samochodu, jednak oddanie tych czynności firmie takim jak Car for Friend może okazać się lepszym rozwiązaniem, jako iz obszar działania firmy koncentruje się właśnie na zakupie aut zza granicy. Nasza firma ma wieloletnie doświadczenie w sprowadzaniu samochodów i pomocy formalnej klientom, a także przedstawiamy indywidualne podejście do każdej sprawy.

Nasi specjaliści udają się na miejsce i oceniają stan techniczny samochodu. Dokonywana jest między innymi: kontrola rozruchu silnika, weryfikacja dokumentów auta, oględziny zewnętrzne pojazdu, weryfikacja zapoceń tapicerki, kontrola układu hamulcowego, napędu kierowniczego, zawieszenia, skrzyni biegów, kontrola poziomu oleju i pozostałych płynów eksploatacyjnych, diagnostyka komputerowa. Wszelkie widoczne uszkodzenia i te niewidoczne nie mają przed nami tajemnic.

Nasza firma preferuje partnerski stosunek do klienta, jasność wszystkich kosztów i nastawienie na długofalową współpracę. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z możliwością kompleksowej pomocy przy zakupie samochodu sprowadzanego z Europy czy Stanów Zjednoczonych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button