Artykuły

Wynajem długoterminowy czy leasing? Sprawdź, co się bardziej opłaci

Zastanawiając się nad firmowym autem nie zawsze mamy możliwości zakupu na własność. Wymaga to nie tylko wielu formalności, ale przede wszystkim dużej kwoty gotówki zapłaconej z góry. Dlatego o wiele wygodniejszy oraz korzystniejszy finansowo wydaje się zarówno wynajem długoterminowy samochodu, jak i leasing. Która opcja jest jednak korzystniejsza? Sprawdzamy!

Wynajem długoterminowy. Wady i zalety

Długoterminowy wynajem samochodu to usługa, która pozwala na korzystanie z wybranego modelu samochodu przez określony w umowie czas. Opłaty mają formę comiesięcznych rat, zazwyczaj brakuje tutaj opłaty początkowej. Z tej opcji mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i klienci firmowi. Dużą zaletą tego rozwiązania jest elastyczność. Płacimy ratę, w cenie której otrzymujemy wsparcie techniczne oraz auto zastępcze np. w sytuacji awarii lub stłuczki.

Po skończonym czasie umowy możemy wykupić auto, jednak jego cena może być wysoka. Ponadto decydując się na wynajem musimy uważać na limit kilometrów, ponieważ jego przekroczenie może nieść za sobą podniesienie kosztów wynajmu. Ponadto nie każda wypożyczalnia zobowiązuje się odpowiadać za stan techniczny pojazdu w trakcie użytkowania. Wtedy poza miesięczną ratą, kosztami paliwa, musimy również pamiętać o kosztach związanych z ewentualną naprawą. Należy również dokładnie sprawdzić obostrzenia finansowe, które grożą za przedwcześnie zerwaną umowę.

Leasing na samochód. Dlaczego warto?

Leasing z pozoru jest bardzo podobną formą, jednak posiada kilka udogodnień. Podstawowa z nich to możliwość korzystnego rozliczenia podatku VAT. Ponadto zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i finansowego końcowe koszty wykupienia auta są dużo korzystniejsze. Leasing nie określa również limitu przejechanych kilometrów. Ponadto decydując się na leasing na samochód, możemy skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, karty paliwowej, centrum likwidacji szkód oraz wielu dodatkowych usług.

Koszty leasingu dla firmy

Koszty leasingu zazwyczaj są niższe od wynajmu długoterminowego, szczególnie jeśli planujemy wykupić samochód na własność. Aby sprawdzić koszty wzięcia leasingu na samochód, możemy skorzystać z kalkulatora leasingowego, który znajdziemy na stronie internetowej Santander Consumer Multirent. Ponadto kwestie formalne leasingu możemy załatwić w kilku prostych krokach bez wychodzenia z domu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button