Artykuły

Bagażnik samochodowy do przewożenia rowerów – jaki będzie najlepszy?

Bagażniki dachowe do przewozu rowerów stanowią bezpieczne i praktyczne rozwiązanie umożliwiające zabranie jednośladu na każdą wycieczkę. Dzięki specjalnym uchwytom rower zostanie zabezpieczony przed uszkodzeniami i zachowa stabilność. To więc świetna opcja dla miłośników wycieczek rowerowych. W zależności od marki i rodzaju uchwytów możliwe będzie przewożenie innej liczby rowerów. Osoby chcące transportować jednoślady nie tylko dla siebie, ale też dla znajomych czy rodziny, powinny wybrać te mieszczące nawet cztery rowery. To rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wbudowanych haków w samochodach. Sprawdzą się w SUV-ach i w autach typu kombi. W każdym przypadku należy pamiętać, że jazda z rowerami na dachu wymaga zachowania szczególnej ostrożności i niższych prędkości. Bagażniki rowerowe mogą być też podstawą do montażu boxa zwiększającego możliwości ładunkowe pojazdu lub uchwytów na narty. Atutem bagażników jest fakt, iż rowery transportowane na nich nie ograniczają pola widzenia ani nie wymagają zakupu dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie bagażnika rowerowego?

Bagażnik rowerowy wymaga posiadania relingów dachowych w samochodzie. Montuje się na nich belki poprzeczne stanowiące bazę pod uchwyty oraz rynienki do podtrzymywania rowerów. W przypadku samochodów bez relingów konieczne jest wywiercenie ich w dachu. Produkt musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów potwierdzonej specjalnym certyfikatem. Belki poprzeczne można podzielić na dwa rodzaje wykonane z różnych materiałów. Pierwszy rodzaj to belki z elementami stalowymi służącymi do mocowania uchwytów. Wyróżniają się prostokątnym przekrojem. Dostępne są też belki z elementami aluminiowymi. Dbają o aerodynamikę, a uchwyty są na nich mocowane przy użyciu specjalnych wsuwek. Pierwszy rodzaj jest bardziej masywny i zapewnia lepszą stabilizację, z kolei drugi odznacza się lekkością. Modele stalowe będą bardziej komfortowe w przypadku przewożenia więcej niż dwóch rowerów. Warto wziąć pod uwagę też sposób montażu, który powinien być maksymalnie najłatwiejszy. Proces zakładania rowerów na bagażnik dachowy jest bowiem i tak dość czasochłonny i nierzadko wymaga pomocy drugiej osoby. By dany model bagażnika był funkcjonalny, powinien być kompatybilny z większością rowerowych osi sztywnych. Podpory bagażnika i sposób podparcia są odpowiedzialne za stabilizację. Podpory powinny znajdować się w minimum trzech miejscach. Spośród wymienionych rodzajów uchwytów stabilniejsze są te stalowe. Bagażnik rowerowy na dach musi być dostosowany do konkretnego modelu auta. Czasami potrzebne są dodatkowe akcesoria. Przewożenie jednośladów z karbonu wymaga zaopatrzenia się w osłonę na ramę, ponieważ ten materiał jest bardziej podatny na zarysowania i uszkodzenia. Oczywiście wybór musi być też uzależniony od rodzaju roweru. Inne modele przeznaczone są do tych szosowych, a inne do górskich.

Jakie są rodzaje uchwytów rowerowych?

Bagażniki rowerowe mają inne sposoby mocowania i wykorzystują różne typy uchwytów. Uchwyt rowerowy za widelec korzysta ze specjalnych zacisków. Podczas zakładania roweru należy zdjąć przednie koło, zabezpieczyć i zamknąć widelec. W tym przypadku tylne koło jest mocowane przy użyciu paska, a przednie chowane do auta. Kolejna metoda to mocowanie za koła bez kontaktu z ramą. Te uchwyty polegają głównie na trzymaniu roweru wyłącznie za przednie koło, lecz tylne pozostaje stabilne dzięki wykorzystaniu uchwytów ze skośnymi taśmami. Do alternatyw dla standardowego bagażnika na dach należą modele montowane na haku, dachowe do przewozu rowerów w pozycji leżącej oraz bagażniki na klapę.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button