Artykuły

Wymiana opon – zrób to sam. W jakie narzędzia warto się wyposażyć?

Uszkodzenie opony albo po prostu jej zużycie, wymusza na właścicielu wymianę na nową. Zadanie nie jest proste, wymaga wiedzy, wprawy i odpowiednich narzędzi. Eksperci mówią, że jest to wykonalne, ale na pewno niełatwe. Jak się do tego zabrać?

Narzędzia niezbędne do wymiany opony

Wymiana opony powinna być poprzedzona zgromadzeniem odpowiednich narzędzi. Niektórzy nie mają ich w swoim garażu, więc muszą albo pożyczyć, albo zakupić. Mogą jednak okazać się przydatne również do innych czynności wykonywanych w przydomowym warsztacie. Po pierwsze, potrzebny jest solidny klucz do śrub, a także wytrzymały podnośnik. Poza tym trzeba mieć kompresor i łyżkę montażową. To najważniejsze przyrządy, które będzie trzeba wykorzystać do demontażu i montażu opony, a następnie koła. Wszystkie możesz kupić na https://www.wulmax.pl.

Jak samodzielnie wymienić oponę?

Samodzielna wymiana opony wiąże się przede wszystkim z koniecznością użycia siły. Bez tego trudno będzie zdjąć ją z felgi i na tę felgę naciągnąć nową. Czynność wymaga jednocześnie niemałej gimnastyki. Po zdjęciu opony i nałożeniu nowej trzeba napompować koło. Wszystko byłoby znacznie prostsze, gdyby nie fakt, że tuż po przeprowadzonej wymianie, koło musi być wyważone. Wyważyć nie da się bez odpowiednich urządzeń. Wszystko więc sprowadza się do tego, że trzeba i tak udać się do punktu wulkanizacji.

Zupełnie inaczej jest w przypadku wymiany całych kół. Wówczas wystarczy zdjąć kołpak, delikatnie poluzować śruby, podnieść auto do góry przy użyciu podnośnika, odkręcić śruby do końca i zdjąć koło. Następnie nałożyć nowe i przykręcić. Kiedy jednak pojawia się konieczność wymiany samej opony, sprawa mocno się komplikuje.

Czy samodzielna wymiana opon to dobry pomysł?

Z powyższego wynika, że samodzielna wymiana opon nie jest dobrym pomysłem. Tak naprawdę nawet całe koła warto wymienić w serwisie wulkanizacyjnym, ponieważ można w nim liczyć na kompleksową pomoc. Wulkanizator sprawdzi stan opony, wyważy koło, przykręci, jak należy i wcale nie weźmie za to wysokiej opłaty. Ważne jest jednak, aby sprawdzić czy używa wysokiej jakości materiałów, takich jak https://www.wulmax.pl/latki-do-opon-detek.  Wielu właścicieli aut obawia się kosztów, przez co rezygnuje z wizyty w serwisie. Muszą jednak pamiętać, że źle wymieniona opona, niewyważone koło, a tym bardziej zbyt słabo czy za mocno przykręcone, może prowadzić do wypadku i znacznie większych strat, nie tylko finansowych. W przypadku samodzielnych prac wykonywanych przy kołach lepiej ograniczyć się do wymiany ich, gdy są już do tego przygotowane. Nierzadko zdarza się, że właściciel samochodu odkręca koło, wiezie do serwisu, gdzie dochodzi do wymiany opony i wyważenia całości, a następnie samodzielnie je przykręca. Wówczas wystarcz wyposażyć się tylko w dobry klucz do kół i solidny podnośnik. Takie narzędzia najczęściej każdy kierowca ma w swoim bagażniku.

Wymiana opon to niełatwe zadanie, dlatego lepiej powierzyć je profesjonalistom. Jeśli zaś chodzi o wymianę kół, można podziałać w zaciszu własnego garażu. Tym bardziej trzeba się za to zabrać, gdy problem pojawi się w trasie lub w innych sprzyjających okolicznościach. Warto więc mieć przy sobie klucz i podnośnik.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button