Artykuły

Wyciągarki elektryczne do samochodu – niezbędnik każdego miłośnika offroadu

Offroadowe przygody potrafią być naprawdę ekscytujące, jednak warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Poznaj najlepsze rozwiązania dla miłośników jazdy poza trasą.

Wyciągarka – podstawowy element wyposażenia

W trakcie offroadowej jazdy mamy do czynienia z bardzo różnymi warunkami na trasie. To w końcu cały urok takiej aktywności – jest nieprzewidywalna, szalona i dodaje adrenaliny. Musimy przy tym wszystkim pamiętać także o swoim bezpieczeństwie. Agresywna jazda poza standardowymi drogami może skończyć się wpadnięciem w spore kłopoty. Wylądowanie ze swoim pojazdem w krzakach, błocie czy w rowie to stosunkowo częsta sytuacja – warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić.

W przypadku niskiej masy pojazdu możemy spróbować wyciągnąć go za pomocą siły własnych rąk. Bezpieczniejszym, wygodniejszym i prostszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z dedykowanego urządzenia, czyli wyciągarki. Ten dość tani i łatwy w obsłudze sprzęt zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo w trakcie wypadów za miasto.

Czym charakteryzują się wyciągarki elektryczne?

Nowoczesne wyciągarki elektryczne dysponują sporą mocą, która jest w stanie bez problemu uratować samochód lub inny pojazd. Dziś tego typu propozycje cechują się uciągiem na poziomie nawet dwóch tysięcy kilogramów. Pamiętajmy, że wartość tego parametru powinna być co najmniej o 50% większa od masy pojazdu – dzięki temu będziemy mieć pewność, że urządzenie poradzi sobie nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Przewagą wyciągarek elektrycznych nad manualnymi jest przede wszystkim łatwość korzystania. Kolejnym rodzajem są modele hydrauliczne, które stosowane są głównie w warsztatach – spore gabaryty nie pozwalają na wykorzystanie ich w trasie. Pomimo większych możliwości od manualnych alternatyw wyciągarki elektryczne pozostają stosunkowo tanim akcesorium. Ze względu na swój wszechstronny charakter mogą okazać się cennym nabytkiem do każdego pojazdu. Sprawdzą się nie tylko w przypadku offroadowych samochodów z napędem na cztery koła, ale także w zwykłym aucie osobowym, które tylko okazjonalnie odwiedza mniej przyjazne trasy. Wyciągarki elektryczne z powodzeniem są także stosowane na profesjonalnych imprezach offroadowych – takie wyposażenie wnosi na trasę niesamowite możliwości.

Na co zwrócić uwagę, kupując wyciągarkę elektryczną?

Miłośnicy offroadu powinni kierować się przede wszystkim wyborem wyciągarki o uciągu adekwatnym do masy pojazdu. Możemy wskazać docelową wartość na dwa sposoby: pomnożyć przez 1,5 maksymalną masę pojazdu określoną w dokumentach lub oszacować jego aktualną wagę i wziąć pod uwagę jej dwukrotność. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto odwiedzić poradnik „Wyciągarki elektryczne – jakie wyciągarki sprawdzają się w terenie?”.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button