Artykuły

Jaki odkurzacz samochodowy kupić?

Każdy kierowca powinien mieć kilka przydatnych w życiu codziennym akcesoriów. Jednym z nich jest odkurzacz samochodowy. Na rynku znaleźć można naprawdę wiele modeli, różnych producentów. Czym kierować się przy wyborze? Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz samochodowy? Które parametry brać pod uwagę?

Odkurzacz samochodowy dla każdego kierowcy

Zachowanie czystości i porządku w samochodzie nie jest łatwe. W aucie znajduje się wiele mało dostępnych miejsc, zakamarków, które ciężko wyczyścić, a to właśnie tam najczęściej gromadzi się brud. Warto więc kupić poręczny odkurzacz, dzięki któremu będziemy mogli szybko i bezproblemowo pozbyć się okruchów i innych śmieci.

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza samochodowego?

Ze względu na mobilny charakter urządzenia warto, żeby miało możliwość działania po podłączeniu do zapalniczki samochodowej. Na rynku można tez spotkać modele akumulatorowe, które trzeba ładować. W takim przypadku warto sprawdzić, czy istnieje możliwość sieciowego użytkowania urządzenia – dzięki temu, nawet kiedy akumulator się rozładuje nie będziemy musieli przerywać pracy. Odkurzacze samochodowe najczęściej mają wielorazowy pojemnik na śmieci, rozwiązanie to jest ekonomiczne, nie wymaga bowiem dokupowania żadnych dodatkowych elementów.

Które parametry powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie odkurzacza?

Przy wyborze odkurzacza samochodowego warto wziąć pod uwagę kilka funkcji przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • długość przewodu zasilającego w modelu przewodowym/długość pracy akumulatora w modelu bezprzewodowym
  • moc ssania
  • wielkość pojemnika na śmieci
  • filtr

Długość przewodu zasilającego/czas pracy na akumulatorze

W przypadku odkurzaczy sieciowych warto sprawdzić długość przewodu zasilającego. Najlepiej, kiedy przewód ma długość około 5m, dobrze kiedy jest zwijany – znacznie ułatwia to jego przechowywanie oraz samo odkurzanie. Nowe samochody mają wiele gniazd, do których będziemy mogli podłączyć urządzenie, przez co praca będzie dużo bardziej komfortowa. Długość pracy akumulatora w urządzeniu bezprzewodowym jest niezwykle ważnym parametrem. Większość modeli  pracuje na baterii od 15 do 70 minut. Im dłuższa praca, tym lepiej, ponieważ ponowne, pełne naładowanie urządzenia zajmuje od kilku do kilkunastu godzin.

Moc ssania odkurzacza samochodowego

Zakupując odkurzacz do samochodu bardzo ważnym parametrem, na który koniecznie warto zwrócić uwagę jest moc ssania. Powinna być na poziomie minimum 30W. Urządzenie o mniejszej mocy nie spełni swojej funkcji. Im wyższa moc ssania, tym nasza praca będzie efektywniejsza.

Wielkość pojemnika na śmieci

Standardowa pojemność pojemnika na śmieci to 0,4 – 0,5 litra. Urządzenie nie powinno mieć mniejszego pojemnika, a większy znacznie zwiększył by wielkość całego odkurzacza. Wielkość około 0,5 jest idealna, bardzo dobrze sprawdza się w praktyce.

Filtr

Większość modeli wyposażona jest w wymienny, klasyczny filtr. Warto przed zakupem sprawdzić, czy można go dokupić, ponieważ może się zdarzyć (szczególnie w przypadku najtańszych modeli), że nie będziemy mieć takiej możliwości. Na rynku można także spotkać modele z filtrami zmywalnymi, które nie wymagają częstej wymiany, ponieważ mamy możliwość umycia go pod bieżącą wodą.

Przed zakupem warto także sprawdzić dodatkowe akcesoria, jakie są w zestawie z urządzeniem. Ssawka szczelinowa jest bardzo przydatna przy czyszczeniu mało dostępnych przestrzeni. Bardzo ciekawą i przydatną funkcją, jest możliwość odkurzania płynów – docenią to rodzice małych dzieci, a także wszyscy kierowcy podczas sezonu zimowego.

Podsumowanie

Jaki odkurzacz do samochodu kupić? Z pewnością cechami najważniejszymi będzie moc ssania oraz sposób zasilania – sieciowy lub akumulatorowy. W przypadku odkurzaczy akumulatorowych warto upewnić się ile wynosi czas pracy na baterii oraz jaki jest sposób ładowania akumulatora odkurzacza. Reszta zależy już od budżetu jaki możemy przeznaczyć na zakup urządzenia.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button