Artykuły

Charakterystyka profesjonalnej stacji demontażu pojazdów

Stacja demontażu pojazdów to podmiot wyspecjalizowany w utylizacji pojazdów wycofanych z eksploatacji. Profesjonalne stacje demontażu pojazdów działają na podstawie urzędowych zezwoleń, a ich działalność jest na bieżąco monitorowana. Wszystko po to, by przeprowadzana przez nie kasacja samochodu była w 100% zgodna z prawem i bezpieczna.

Czym zajmują się stacje demontażu pojazdów?

Stacja demontażu pojazdów przeprowadza złomowanie aut i innych pojazdów, które nie nadają się do dalszego użytkowania, odzyskując z wraków części oraz materiały zdatne do ponownego wykorzystania lub recyklingu. Zgodnie z przepisami podmiot prowadzący stację demontażu pojazdów jest zobowiązany osiągać poziom odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji w wysokości odpowiednio 95% i 85% masy pojazdów przyjętych do jego stacji demontażu w skali roku. W praktyce wymaga to od stacji demontażu naprawdę dobrych procedur i organizacji. Stacja demontażu pojazdów musi też korzystać ze specjalistycznej infrastruktury i wielu nowych technologii, które usprawniają demontaż aut oraz separację odpadów różnych frakcji. Prócz tego, że stacje zobowiązane są prowadzić demontaż pojazdów i wyodrębniać z nich nadające się do przetworzenia lub ponownego użycia części, muszą też zabezpieczać i samodzielnie unieszkodliwiać lub przekazywać do utylizacji odpady niebezpieczne znajdujące się we wrakach złomowanych samochodów, a tych jest całkiem sporo. Stacja demontażu pojazdu musi usunąć z samochodu i zabezpieczyć m.in.: paliwo, czynnik chłodniczy z klimatyzacji, filtry oleju, akumulator, katalizatory, poduszki powietrzne czy elementy zawierające rtęć.

Czym wyróżnia się profesjonalna stacja demontażu pojazdów?

Profesjonalna stacja demontażu pojazdów ma przede wszystkim wszelkie wymagane prawem pozwolenia i spełnia określone przez przepisy wymogi, które dotyczą bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Recykling samochodów w takiej stacji daje przy tym gwarancję, że wszelkie groźne odpady wydobyte ze złomowanego pojazdu zostaną należycie zabezpieczone i unieszkodliwione, a te, które mogą się jeszcze przydać prawidłowo zagospodarowane. Doskonałym przykładem profesjonalnie działającej stacji demontażu pojazdów jest instalacja prowadzona przez firmę Stena Recycling w Swarzędzu (https://www.stenarecycling.com/pl/kontakt/znajdz-oddzialy/oddzialow/swarzedz-rabowicka-2/). Stena Recycling to lider w branży recyklingu odpadów i jej innowator. Swarzędzka stacja demontażu pojazdów nie tylko wypełnia wszystkie wymogi prawne, ale stale udoskonala procesy demontażu w taki sposób, by osiągać coraz wyższe poziomy recyklingu pojazdów i odzysku surowców, a kasacja pojazdu odbywała się bez jakichkolwiek szkód dla środowiska i była opłacalna dla wszystkich zainteresowanych – złomującego pojazd, odbiorców części zamiennych, producentów aut itp. Prowadzona przez Stena Recycling stacja demontażu pojazdów wyposażona jest m.in. w specjalną instalację strzępienia złomu, dzięki której materiały takie jak metale żelazne, aluminium czy miedź mogą bez przeszkód wrócić do obiegu. Działa tu też nowoczesny sprzęt pozwalający na bezpieczny demontaż części samochodowych zdatnych do ponownego użycia oraz precyzyjną separację i przetwarzanie odpadów innych frakcji (np. plastiku, szkła). Stacja demontażu pojazdów w Swarzędzu oferuje przy tym wyjątkowo atrakcyjne warunki wyceny i sprawną obsługę, a na koniec kasację potwierdza zaświadczeniem o demontażu pojazdu niezbędnym do jego wyrejestrowania.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button