Artykuły

Wulkanizacja w Krakowie. Gdzie najlepiej wymienić opony zdaniem tutejszych kierowców?

Koła, a co za tym idzie również opony są jednym z najistotniejszych elementów w samochodzie. Właściwie dobrane i adekwatne do sezonu ogumienie dba o nasze bezpieczeństwo podczas podróży, a także pozwala w pełni wykorzystać potencjał pojazdu. Opony, podobnie jak każda inna część auta po pewnym czasie się zużywają. Kierowcy powinni mieć to na względzie i co jakiś czas sprawdzać ich stan. Większość z nas odwiedza warsztat wulkanizacyjny lub serwis opon przy okazji sezonowej zmiany ogumienia. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa poza rutynowymi wizytami serwisowymi warto wybrać się do wulkanizatora zawsze wtedy, kiedy podejrzewamy że z naszymi kołami może być coś nie tak. Zastanawiasz się gdzie szukać i jak znaleźć dobry serwis opon/wulkanizację w Krakowie? Podpowiemy, gdzie pracują najlepsi specjaliści.

Czym zajmuje się wulkanizator?

Wulkanizator to specjalista od opon – tak najkrócej można opisać osobę pracującą na tym stanowisku. Wulkanizator jest odpowiednio przygotowanym pracownikiem warsztatu samochodowego lub stacji obsługi pojazdów, który naprawia opony metodą ich wulkanizacji. Głównym obowiązkiem wulkanizatora jest również wymiana opon z wyważaniem. Do jego codziennych zadań zalicza się także sporządzanie wymaganej dokumentacji i kontakt z klientem.

Na czym polega wulkanizacja/serwis opon?

Wulkanizacja opon nie jest, jak mogłoby się pozornie wydawać, samą naprawą ogumienia. Proces ten obejmuje bowiem zarówno bieżący serwis opon, jak i analizę stanu ogumienia pod kątem przedłużenia jego wytrzymałości. Wulkanizacja polega na naprawie uszkodzenia w oponie, na przykład niewielkiego przebicia, za pomocą specjalnie przygotowanej mieszaniny. Wulkanizator odtwarza zużyty bieżnik, nakładając na niego nową warstwę gumy. Istnieją dwie metody naprawy opon. Są to wulkanizacja na zimno oraz wulkanizacja na gorąco.

Wymiana opon z letnich na zimowe – kiedy ją przeprowadzić?

Wymiana opon to jedna z najczęściej wykonywanych usług w warsztatach samochodowych. Należy pamiętać, że modele zimowe różnią się zasadniczo od ogumienia przeznaczonego na sezon letni. Eksperci zalecają, by zakładać opony letnie w samochodzie gdy średnia dobowa temperatura na zewnątrz jest wyższa niż 7°C. Nie chodzi tu oczywiście o temperaturę jednego dnia, a co najmniej kilku kolejnych. Co prawda jazda na oponach zimowych latem jest dozwolona, ale nie jest wskazana z powodu bezpieczeństwa i szybszego ścierania się gumy. Wymiana opon na letnie jest zalecana wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni. Zwykle okres ten przypada na przełomie marca i kwietnia. Analogicznie wymianę opon letnich na zimowe powinno się przeprowadzić wtedy, kiedy temperatura na termometrach spada poniżej 7°C. W naszym klimacie jest to zazwyczaj przełom października i listopada. Wtedy ogumienie letnie gwałtownie traci swoją naturalną elastyczność i przyczepność, w związku z czym stwarza zagrożenie na drodze. Pamiętaj: opony letnie nie są przystosowane do jazdy w warunkach zimowych! Dlatego zanim nadejdą pierwsze mrozy, a niesprzyjająca aura po raz kolejny „zaskoczy drogowców”, warto umówić się na wymianę kół. Wizytę w warsztacie najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, aby uniknąć zbyt długiego oczekiwania w kolejce. Jeśli będziemy czekali na ostatnią chwilę, wulkanizator w pobliżu może nie mieć już wolnych terminów i będziemy musieli jechać wymieniać opony na drugi koniec miasta.

Ile trwa wymiana opon z wyważaniem?

Zmiana opon u wulkanizatora trwa zwykle około 30-40 minut. Czas wymiany ogumienia jest uzależniony m.in. od modelu auta, rodzaju opon i kół, jak i dodatkowych usług. Jeśli przyjedziesz do warsztatu z pełnymi kołami (tzn. posiadasz dodatkowy komplet felg już zamontowany na opony), wtedy czas obsługi będzie jeszcze krótszy, bo nie trzeba będzie ich demontować. W takiej sytuacji całość powinna zająć nie dłużej niż kwadrans. Jeśli wulkanizator będzie musiał zdemontować opony z felg albo zauważy coś, co trzeba naprawić, wizyta w warsztacie może wydłużyć się nawet do godziny.

Ile kosztuje wymiana opon w Krakowie?

Wymiana standardowych opon w Krakowie to koszt około 90-100 zł. Cena usługi będzie nieco wyższa jeśli posiadasz aluminiowe felgi o dużym rozmiarze. Im większa średnica alufelgi, tym za wizytę u wulkanizatora zapłacimy więcej. Dlaczego wymiana opon na felgach aluminiowych jest droższa? Jest to spowodowane tym, że do wyważania felg aluminiowych wykorzystuje się inny rodzaj ciężarków. Są one droższe niż w stalowych odpowiednikach, co przekłada się na wyższy koszt usługi. Warto wiedzieć, że rachunek z wyższą kwotą za zmianę opon otrzymają także kierowcy wykorzystujący ogumienie typu Run Flat i czujniki ciśnienia.

Dobry wulkanizator w mieście Kraków: to może być Twój serwis opon

W stolicy Małopolski działa przynajmniej 100 serwisów samochodowych oferujących naprawę oraz wymianę opon. Pod względem jakości obsługi klienta oraz poziomu wykonywanych usług mechanika oraz wulkanizacja w Krakowie jest naprawdę na wysokim poziomie. Jeśli szukasz zaufanego wulkanizatora w mieście Kraków, podjedź do serwisu IRMAR. To jeden z najpopularniejszych warsztatów samochodowych w okolicy, cieszących się dobrymi opiniami kierowców z Krakowa i pobliskich miejscowości. Podobnie jak w poprzednich latach IRMAR oferuje kompleksową obsługę w atrakcyjnej cenie. Warto zapisać sobie ten kontakt.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button