Artykuły

Jakie opony terenowe do offroadu samochodowego wybrać?

Jakie opony terenowe do offroadu samochodowego wybrać? Co jest ważne, jeśli chodzi o opony terenowe? Na pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jazda w terenie różni się od standardowej jazdy po asfalcie, a zatem należy kupić specjalnie przygotowane do offroadu rozwiązania. Jakie są rodzaj opon terenowych i które produkty warto wybrać? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

Jakie opony terenowe do offroadu samochodowego wybrać? 2

Jakie opony terenowe wybrać?

Jakie opony terenowe warto wybrać? Kupując odpowiednie ogumienie, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na rozmiar. Pamiętaj, że niepoprawnie dobrane opony negatywnie wpływają nie tylko na sam komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Informacje na temat rozmiaru opon, jakie powinieneś zamontować w swoim samochodzie, znajdziesz u producenta.

Kolejny czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę, kupując opony to oczywiście indeks nośności oraz indeks prędkości. Pierwszy parametr informuje o tym, jakie w przypadku konkretnych opon jest maksymalne obciążenie pojazdu przy dozwolonej maksymalne prędkości. Indeks prędkości natomiast podaje odwrotną informację.

Kupując opony terenowe, należy zastanowić się również nad tym, czy interesują nas opony letnie, czy może całoroczne. Należy pamiętać o tym, że w przypadku opon terenowych nie wystepuja opony typowo zimowe.

Na rynku znajdziesz wiele różnorodnych rozwiązań, jeśli chodzi o opony terenowe do offroadu samochodowego. Nie ma niestety uniwersalnego ogumienia. Wyróżnia się natomiast opony terenowe AT, MT oraz opony RT. Wybór rodzaju uzależniony jest przede wszystkim od tego, gdzie będziesz się poruszać oraz od tego, jakie najczęściej będą towarzyszyły Ci warunki. Czym różnią się wspomniane opony terenowe? Odpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.

Jakie opony terenowe do offroadu samochodowego wybrać? 3

Opony terenowe – jakie są rodzaje?

Wysokiej jakości opony terenowe AT to doskonałe rozwiązania dla tych osób, które planują jeździć swoim samochodem po różnorodnym terenie. Trwałe opony tego rodzaju są w stanie wytrzymać wiele uszkodzeń. Wyróżniają się specjalnie zaprojektowanym bieżnikiem, który doskonale poradzi sobie zarówno na szosie, jak i asfalcie. W przeciwieństwie do innych opon terenowych modele AT nie ścierają się na wspomnianym asfalcie i pracują znacznie ciszej. Warto jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie, które faktycznie sprawdzi się na każdym terenie. O ile będą odpowiednie na trasę piaszczystą czy szutrową, o tyle nie gwarantują tak dobrej jazdy po terenie błotnistym.

Kolejny rodzaj ogumienia do samochodów offroadowych to opony terenowe MT, które w aż 80% przeznaczone są do jazdy w terenie, a tylko w 20% po szosach. Wyróżniają się dużymi i szeroko rozstawionymi kostkami bieżnika. Taka konstrukcja sprawia, że opony terenowe tego rodzaju świetnie sprawdzają się nawet tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo trudną powierzchnią oraz z przeszkodami. Do zalet niniejszego ogumienia zalicza się trwałość, wytrzymałość oraz fakt, że doskonale odprowadzają zarówno błoto, jak i wodę. Minusem opon MT natomiast jest dużo niższa efektywność energetyczna i spory hałas, z którym mamy do czynienia podczas jazdy na asfalcie.

Jakie opony terenowe do offroadu samochodowego wybrać? 4

Jak widać opony offroad można łatwo kupić w sklepie internetowym, a jednocześnie przy zakupie opon do samochodów terenowych wcale nie trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą. Wystarczy wybrać nowe opony z oferty sklepu, który specjalizuje się w oponach terenowych. Specjalistyczny sklep off road to także możliwość doboru opon terenowych do konkretnego pojazdu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button