Artykuły

Welurowe a może gumowe — jakie dywaniki samochodowe wybrać?

Dywaniki samochodowe znajdziesz niemal w każdym aucie. Większość kierowców nie zwraca na nie uwagi, a mają przecież wpływ na funkcjonalność i estetykę. Co warto o nich wiedzieć?

Każda pora roku wnosi do auta coś od siebie. Jesienią to duże ilości „dodatków” w postaci liści i błota, zimą śnieg w różnej postaci, wiosną to głównie woda opadowa, a latem kurz. Należy do tego dołożyć intensywność użytkowania pojazdu i jego przeznaczenie. Jedzenie zawsze, chociaż w części, znajdzie się na tapicerce i podłodze. Wożąc pupila, możesz liczyć na pozostałości sierści i znalezione przez niego skarby np. kije, za którymi biegał na zewnątrz. Wszystko to ma wpływa na wygląd i łatwość utrzymania porządku.

Dywaniki gumowe czy welurowe?

Solidna guma, którą układasz pod siedzeniem kierowcy i pasażerów to świetne rozwiązanie na zimę. Otaczająca aura sprzyja przenoszeniu śniegu, błota i wilgoci na obuwiu, co zostawia po sobie ślad wewnątrz. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że woda nie wsiąknie w tapicerkę auta. Jednak to, co dla jednych jest świetnym rozwiązaniem, dla innych może być wadą. Ciecz gromadzi się pod butami i utrzymuje w gumowym korycie. Pozostawiona, zaczyna z czasem parować, co zwiększa wilgotność we wnętrzu, a to bywa problemem, szczególnie w starszych autach. Powoduje parowanie szyb czy zamarzanie uszczelek. Nadmiar wody można usunąć papierowym ręczniczkiem lub łatwo usunąć w trakcie postoju. Dywaniki gumowe łatwiej utrzymać w czystości. Myjka ciśnieniowa szybko poradzi sobie z zanieczyszczeniami. Warto pamiętać, aby przed włożeniem dywaników do auta, osuszyć je lub pozwolić im wyschnąć.

Dywaniki welurowe to miękkość, którą czujesz pod stopami. Jego włoskowata struktura sprawia, że woda rozprowadza się na całej powierzchni. Sprawia to, że szybciej wysycha i nie magazynuje się w aucie. Esteci docenią walory kolorystyczne tego rozwiązania. Gumowe warianty to zwykle czerń, a wersja welurowa ma do zaoferowania znacznie większą paletę barw. Niestety, utrzymanie tego rodzaju „wykładziny” jest trudniejsze do odkurzania i mycia, a po wypraniu nie wyschną w kilka minut.

Warto wiedzieć

W samochodach wykorzystuje się specjalne zaczepy pod dywaniki. Jest to szczególnie przydatne przy fotelu kierowcy. Dzięki nim guma lub welur nie przesuną się pod pedały, ograniczając ich zakres pracy. Warto zdecydować się na modele, które są dedykowane do Twojego modelu samochodu, aby skorzystać z tej funkcjonalności.

Współczesne samochody są wyposażone w wiele podzespołów elektronicznych, które nie lubią wilgoci. Dlatego nie można dopuścić, aby utrzymywała się ona na wysokim poziomie. Praktycznym rozwiązaniem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, będą dywaniki samochodowe wykonane z gumy. Jeśli stawiasz na estetykę, to zdecyduj się na wariant welurowy.

Dywaniki samochodowe to decyzja pomiędzy funkcjonalnością a wyglądem. Dla kogoś ważne będzie, aby kolorystyka wnętrza była spójna we wszystkich elementach. Inna osoba zdecyduje się na praktyczne podejście, ułatwiające utrzymanie porządku. Każdy wariant jest lepszy niż brak dywaników, co mogłoby skutkować zniszczeniem tapicerki pod stopami. Nie wiesz na co się zdecydować? Odpowiedź znajdziesz na Alpino24.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button