Artykuły

Ogrzewanie postojowe – dlaczego warto z niego skorzystać?

Systemy ogrzewania postojowego do samochodów, które określane są jako webasto, są dzisiaj coraz popularniejsze. Dlaczego warto zdecydować się na zainstalowanie ogrzewania postojowego?

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe, czyli webasto to znane rozwiązanie w krajach, gdzie zima jest długa i mroźna. Coraz częściej spotykane jest ono także w Polsce.

Systemy ogrzewania postojowego pozwalają na podniesienie temperatury silnika z wykorzystaniem podgrzanego płynu chłodniczego. Dodatkowo tłoczą do kabiny pojazdu ciepłe powietrze, powodując jej ogrzanie. W efekcie korzystanie z samochodu w okresie zimowym jest jeszcze łatwiejsze.

Ogrzewanie postojowe dzieli się na kilka rodzajów zależnie od sposobu jego zasilania:

  • Ogrzewanie postojowe elektryczne – wykorzystuje specjalną grzałkę elektryczną oraz grzejnik montowane w samochodzie,
  • Ogrzewanie postojowe spalinowe – działa niezależnie od źródła prądu, wykorzystuje paliwo, które ogrzewa specjalny piec, współpracuje także z nawiewem do ogrzewania wnętrza.

Systemy ogrzewania spalinowego dzielone są także na mokre oraz na suche. Te suche wykorzystują gorące powietrze, natomiast mokre podgrzewają płyn chłodniczy.

Ogrzewanie postojowe webasto – zalety

Zamontowanie systemu ogrzewania postojowego jest związane z wieloma korzyściami dla użytkownika:

  1. Komfort termiczny w pojeździe

System dba o to, aby temperatura wewnątrz samochodu była komfortowa przed rozpoczęciem podróży, dzięki czemu można od razu rozpocząć wygodną jazdę bez przebywania w zimnie.

  1. Bezpieczeństwo podróży

Webasto to większe bezpieczeństwo jazdy, ponieważ agregat postojowy tego typu pozwala na poprawę widoczności przez szyby i zapobiega skraplaniu się wilgoci we wnętrzu pojazdu.

  1. Brak konieczności skrobania szyb

Dzięki temu, że samochód rozgrzewa się sam, nie ma wtedy potrzeby poświęcania czasu na skrobanie z szyb lodu oraz usuwania śniegu. W efekcie można zaoszczędzić swój czas przed podróżą, na przykład jazdą rano do pracy.

  1. Prosta obsługa

Korzystanie z systemów webasto jest również bardzo wygodne. Wieloma systemami można sterować bezprzewodowo za pomocą pilota.

  1. Chroni silnik

Warto też wskazać, że systemy ogrzewania postojowego są bezpieczne dla silnika i zapobiegają pojawieniu się jego usterek na skutek jazdy w niekorzystnych warunkach. Zmniejsza też koszty związane ze zużyciem paliwa.

Gdzie zakupić ogrzewanie postojowe?

Osobom chcącym zakupić ogrzewanie postojowe części oraz gotowe systemy oferują dystrybutorzy producentów. Można zamawiać je również w sklepach internetowych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button