Artykuły

W jakich sytuacjach koniecznie trzeba udać się do mechanika samochodowego?

Do mechanika samochodowego nie tylko należy się udać gdy pojawi się jakaś poważna awaria, wbrew pozorom mechanicy mają więcej zleceń związanych z serwisowaniem samochodów niż wizyt klientów po poważnych awariach. Mechanicy zalecają też aby często serwisować samochód i nie czekać na pojawienie się problemu. To może znacznie ograniczyć koszty naprawy usterki.

Regularny serwis samochodowy – jakie czynności wykonuje mechanik?

Serwis samochodowy to kluczowy element utrzymania samochodu w jak najlepszym stanie. Serwis samochodowy można wykonać na wiele sposobów, w zależności od samochodu i preferencji jego właściciela. Niektóre typowe czynności wykonywane przez mechaników obejmują (ale nie ograniczają się do):

 • Sprawdzenie układu hamulcowego
 • Diagnostyka silnika
 • Wymiana filtra powietrza
 • Wymiana oleju
 • Sprawdzenie i wyeliminowanie błędów w systemie elektronicznym auta

Serwis samochodowy jest kluczowym elementem w utrzymaniu Twojego samochodu w jak najlepszym stanie.

Warto regularnie umawiać się na kompleksową diagnostykę do mechanika samochodowego w Olsztynie – w czasie takiej diagnostyki auto zostanie sprawdzone pod kątem ewentualnych problemów. Taka diagnostyka polega na zabraniu pojazdu do dokładnej kontroli i przeprowadzeniu testów w celu ustalenia, jak efektywnie pracuje silnik, czy hamulce są sprawne i czy nie występują inne problemy, które mogą mieć wpływ na osiągi pojazdu. Kompleksowa diagnostyka samochodu wymaga od mechanika sprawdzenia niemal każdej części pojazdu. Wszystko odbywa się poprzez połączenie komputera samochodowego kablem z komputerem na którym mechanik diagnozuje ewentualne problemy i usterki.

Jak sprawdzić do kiedy ważny jest przegląd samochodu?

Dzięki usłudze dostępne na platformie internetowej MSW, można sprawdzić do kiedy jest ważny przegląd samochodu. Platforma jest dostępna na historiapojazdu.gov.pl i jest tam także możliwość sprawdzenia jaką historię posiada np. samochód używany. Dzięki temu można upewnić się przed kupnem używanego samochodu czy wszystko jest z nim w porządku. Wszystko można sprawdzić całkiem za darmo. W ten sposób można zweryfikować czy sprzedawca samochodu podaje prawdziwe informacje na jego temat.

Jak uzyskać informacje o pojeździe (w tym między innymi sprawdzić datę przeglądu technicznego auta) na platformie internetowej MSW? Wystarczy, że na stronie historiapojazdu.gov.pl wpiszemy dane widniejące w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Są to:

 • data pierwszej rejestracji auta,
 • numer rejestracyjny samochodu,
 • numer nadwozia VIN.

Po podaniu danych wyświetli nam się bardzo dużo informacji na temat auta. Między innymi sprawdzimy ile auto, które chcemy kupić miało wcześniej właścicieli. Sprawdzimy ile miało przejechane kilometrów auto w czasie ostatniego przeglądu technicznego. Jest to zabezpieczenie przed cofaniem licznika samochodu – co kiedyś było bardzo powszechnym procederem. Dzięki platformie dowiemy się też wiele na temat danych technicznych auta w tym pozyskamy takie informacje jak:

 • pojemność oraz moc silnika auta
 • na jakie paliwo jeździ auto
 • ile dwutlenku węgla emituje
 • jakie ma średnie zużycie paliwa na 100km
 • jaka jest waga samochodu
 • Czy auto posiada aktualne badania techniczne oraz czy ma w tej chwili ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC

Dlaczego okresowe przeglądy samochodu u mechanika są takie ważne?

Jeśli chcemy uniknąć wysokich kosztów naprawy samochodu musimy regularnie umawiać się do mechanika na okresowe przeglądy. W ten sposób na pewno zminimalizujemy koszty związane z naprawą czy wymianą części. Brak regularnych okresowych przeglądów samochodu może doprowadzić np. do zniszczenia silnika. Żeby uniknąć wymiany całego silnika trzeba regularnie serwisować auto. Inną dość kosztowną naprawą może być np. wymiana paska rozrządu. Tu także należy pilnować aby w porę pojechać do mechanika i dokonać wymiany. Na regularnych przeglądach mechanik może poinformować nas o konieczności wymiany paska rozrządu.

Pamiętać trzeba także o tym że do mechanika trzeba się udać zawsze przed długą podróżą. Auto musi być dobrze przygotowane do długiej podróży z rodziną. Nie ma nic gorszego niż usterka samochodu na trasie w takiej sytuacji.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button