Artykuły

Kupuj auto świadomie. Nie przepłacaj!

Dzięki dekoderowi VIN od autoDNA historia samochodu przestaje być zagadką

Jeśli kupujesz samochód używany, warto zadbać o to, by Twój zakup był świadomy. Oferty w serwisach ogłoszeniowych zwykle wyglądają kusząco. Co więcej, dane techniczne pojazdów zachęcają do podjęcia szybkiej decyzji zakupowej. Nie można jednak działać pochopnie, ponieważ niejedno używane auto, wyglądające dobrze na pierwszy rzut oka, może skrywać powypadkową przeszłość. Sprawdź, jak kupować bez ryzyka.

Kupno używanego auta – jak uniknąć ryzyka?

Zakup samochodu używanego kosztuje sporo czasu i wysiłku. Już samo przeglądanie ogłoszeń jest czasochłonne, a do tego dochodzą jeszcze podróże w celu obejrzenia interesującego nas modelu. To bywa stresujące, szczególnie jeśli jedziesz kilkaset kilometrów tylko po to, by przekonać się, że interesujące Cię auto wyglądało dobrze tylko na zdjęciach.

Trzeba być ciągle czujnym, bo takie transakcje nigdy nie są wolne od ryzyka – mniejszego lub większego. Nawet uczciwy sprzedawca może nie podać Ci pełnej specyfikacji auta, ponieważ po prostu jej nie zna. Przegląd w warsztacie to jeden ze sposobów, by poczuć się pewniej, ale warto także sprawdzić historię pojazdu, który mamy na oku. Po co? Między innymi po to, by dowiedzieć się o ewentualnych szkodach i rzeczywistym stanie licznika (jak wiemy, często bywa „kręcony”).

Najszybciej i najskuteczniej zrobisz to, wykorzystując dekoder VIN na stronie autoDNA. Poprzez tę platformę możesz zamówić szczegółowy raport historii pojazdu – może on dotyczyć zarówno aut używanych w Polsce, ale także sprowadzanych z Europy i USA. autoDNA od ponad 10 lat zajmuje się weryfikacją historii aut, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo zarówno kupujących, jak i sprzedających.

Najczęstsze przekręty sprzedawców aut

Sprzedawcy samochodów stosują różne sztuczki, aby zachęcić klientów do zakupu. Mowa tu przede wszystkim o „kręceniu licznika”. Według statystyk aż jedna trzecia aut na niemieckim rynku wtórnym nie ma oryginalnego przebiegu.

Przyjmuje się, że każdy kilometr w tył to 40-70 groszy w górę na cenie pojazdu. Natomiast ulubioną wartością handlarzy jest 187 000 km. To właśnie do tego stanu najczęściej cofa się liczniki. Nieuczciwe praktyki najczęściej dotyczą samochodów używanych niemieckich marek premium, przy czym niechlubne zestawienie otwiera BMW M5.

Handlarze wciąż dopracowują techniki oszukiwania kupujących. Wymiana kierownicy, pedałów, gałki zmiany biegów lub mycie komory silnika – oto niektóre zabiegi maskujące. A wszystko po to, by pojazd wyglądał na mniej wyeksploatowany, a jego stan korespondował z wartością na liczniku.

Aby nie dać się oszukać, skorzystaj z raportu autoDNA, który zostanie dla Ciebie wygenerowany na podstawie bazy danych na temat historii samochodów, napraw, szkód, przeglądów, przebiegów, archiwalnych zdjęć. Zawiera miliardy rekordów, dlatego z pewnością z taką pomocą wykryjesz niedopuszczalne praktyki sprzedawcy lub będziesz w stanie zweryfikować przeszłość pojazdu, której nie znał sam sprzedający.

Wystarczy wejść na stronę i wpisać numer VIN do dekodera VIN na stronie serwisu. Wybierasz interesujący Cię raport i od razu jest on dostępny on-line. Potem możesz otrzymać go również mailem. Całość trwa maksymalnie kilka minut, a raport dostępny jest online.

Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Numer VIN, czyli vehicle identification number znajduje się w dowodzie rejestracyjnym — o tym wie większość kierowców. Jednak nie tylko tam można znaleźć ten symbol. W przypadku oszustwa VIN umieszczony w dowodzie może być inny niż numer nadwozia pojazdu. To powinno wzbudzić Twoje poważne obawy. Dekoder VIN dostępny na autoDNA pomoże Ci właśnie w takich sytuacjach.

VIN składa się z ciągu 17 znaków – cyfr oraz liter. Jest unikalny dla każdego egzemplarza. Znając go, można uzyskać wiele przydatnych informacji o pojeździe, na przykład o wypadkach czy historii uszkodzeń. VIN zwykle jest umieszczany w kilku miejscach w samochodzie, właśnie po to, by zminimalizować ryzyko oszustwa.

Jeśli po wpisaniu numeru VIN do dekodera na stronie autoDNA nie pojawi się żaden wynik, powinno to wzbudzić Twoją czujność, bo to może oznaczać, że numer VIN został celowo zmieniony przez nieuczciwego handlarza aut.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN z autoDNA?

Dane autoDNA dla aut z Polski, Europy, USA i Kanady pomagają zmniejszyć ryzyko związane z nieudanym zakupem auta, np. powypadkowego czy z cofniętym licznikiem. AutoDNA oferuje wiarygodne raporty historii pojazdu bazujące tylko na rzetelnych informacjach ze sprawdzonych źródeł. Dlatego przy zakupie używanego samochodu zdecydowanie warto sięgnąć do takiej bazy.

AutoDNA zgromadziło w ten sposób bazę liczoną w miliardach rekordów. Jest to jeden z największych zbiorów w Europie i na świecie. Podczas ponad 10 lat działalności autoDNA uchroniło miliony klientów przed stratą pieniędzy. Zamawiając raport VIN, sprawisz, że ryzyko nieudanego zakupu zostanie ograniczone do minimum.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button