Artykuły

Jak zorganizować transport ponadgabarytowy?

Przewóz dużych sprzętów, typu maszyny rolnicze, budowlane, elementy infrastruktury drogowej, bądź wyposażenie zakładów przemysłowych wiąże się z nie lada wyzwaniem dla osoby, która musi to samodzielnie zorganizować. Nie dość, że ciężko jest je przewieźć logistycznie, to dodatkowo należy pamiętać o szeregu wymagań związanych z bezpieczeństwem i spełnieniem obowiązujących standardów. Transport ponadgabarytowy musi być odpowiednio zabezpieczony, dlatego należy powierzyć go ekspertom w swojej dziedzinie.

Co to jest transport ponadgabarytowy?

Transportem ponadgabarytowym określa się przewóz np. większych maszyn rolniczych, które swoją wagą przekraczają dopuszczalne, maksymalne normy regulowane przez  przepisy o drogach publicznych. Ten rodzaj transportu określany jest także zamiennie transportem nienormatywnym. W przypadku transportu ponadgabarytowego całkowita masa przewożonego pojazdu wraz z ładunkiem przekracza 42 tony. Od tego progu zatem mówimy z definicji o regulacjach dotyczących przewozu rzeczy ponadgabarytowych.

Jakie warunki trzeba spełnić przy transporcie ponadgabarytowym?

Ustawy regulują wiele warunków, które trzeba spełnić jeśli np. nasze maszyny ważą więcej niż dopuszczalne 42 tony. Przy organizacji transportu ponadgabarytowego warto współpracować ze sprawdzoną, doświadczoną firmą. Oprócz prawidłowego zabezpieczenia naszego urządzenia, firma spedycyjna zadba także o logistykę trasy. Nie na wszystkie drogi publiczne wjedziemy z tak dużym ładunkiem. Przewoźnik zadba o bezpieczeństwo transportowanego przedmiotu i będzie czuwać, aby w trakcie jazdy nie uległ on zniszczeniu, czy uszkodzeniu.

Jakie konsekwencje można ponieść za nieodpowiedni transport ponadgabarytowy?

Niestosowanie się do regulacji prawnych określających zasady transportu ponadgabarytowego zarówno krajowego jak i międzynarodowego, może przynieść wiele przykrych konsekwencji. Przede wszystkim, niewłaściwe zabezpieczenie maszyny może narażać na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia uczestników ruchu drogowego. Na przewoźnika może zostać nałożona kara finansowa, a w razie nieodpowiedniego zabezpieczenia przewożonego sprzętu właścicielowi mogą przytrafić się poważne koszty naprawy.

Czy trzeba ubezpieczyć maszyny ponadgabarytowe?

Większość firm specjalizujących się przewozach urządzeń o dużym gabarycie, oferuje ubezpieczenie (w cenie usługi, bądź jako opcja dodatkowa). Jest to bardzo ważny aspekt przy organizacji transportu ponadgabarytowego, ponieważ zazwyczaj przewożony sprzęt ma ogromną wartość rynkową i straty w przypadku jego zniszczenia bądź uszkodzenia zazwyczaj są bardzo kosztowne.

Firmy stosują się oczywiście do wszelkich zabezpieczeń i zasad przewożenia większych maszyn. Jednak niestety wypadki się zdarzają i mogą być one niezależne od przewoźnika, czyli z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Koniecznie zatem zapytaj organizatora Twojego transportu ponadgabarytowego, czy oferuje aspekt ubezpieczenia, czy musisz je zorganizować we własnym zakresie. Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, gdyż narażamy się na ogromne straty.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button