Artykuły

Jaki miernik lakieru kupić? Wybór miernika grubości lakieru w 2022

Wybierając miernik grubości lakieru w sklepie stacjonarnym lub online, należy mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie mierniki lakieru mają te same funkcje, działanie oraz sondy pomiarowe. Nie wiesz, jaki miernik lakieru kupić w 2022 roku? Pomożemy dokonać Ci właściwego wyboru!

Dzisiejsza rzeczywistość rynku samochodów używanych wręcz skłania Kupujących do posiadania własnego miernika lakieru. Możemy mieć pewność, że zakup zwróci się niezwykle szybko.

Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia ciężko na własną rękę dokonać oceny stanu blacharskiego oraz technicznego auta z rynku wtórnego. W wielu przypadkach sprzedający chce ukryć historię wypadkową konkretnego modelu, dlatego mierząc grubość powłoki lakierniczej można zweryfikować, czy samochód faktycznie jest bezwypadkowy.

jaki miernik lakieru wybrać jak działa miernik lakieru

Miernik grubości lakieru – jaki kupić?

Z pewnością nie należy lekceważyć marki kupowanego urządzenia. Wypracowana renoma jest wprost proporcjonalna do jakości oferowanych urządzeń. W 2022 roku nadal godnym polecenia producentem jest Prodig-Tech, który projektuje, wykonuje oraz testuje swoje już ponad 20 mierników w Polsce. Produkty w żadnym wypadku nie są importowane ze Wschodu. Różne mierniki posiadają różne funkcje, dlatego warto swój wybór skonsultować przed zakupem ze specjalistą.

Seria Super Plus to najprostsze w obsłudze mierniki grubości warstw lakierniczych. W swoich funkcjach posiadają wbudowanego asystenta pomiaru, który pomaga w interpretacji pomiarów osobom niedoświadczonym. Pomiary są także możliwe do wykonania na aluminium. Seria Premium to idealny wybór, kiedy chcemy miernik lakieru wybrać po to, aby kupić samochód dla siebie. Urządzenia w tej serii posiadają wiele cech i funkcji oraz ruchomą sondę, która zwiększa dokładność pomiarów. Seria Profesjonalna dedykowana jest osobom, które używają mierników na co dzień w pracy. W tej serii znajdują się mierniki grubości lakieru posiadające bardziej zaawansowane funkcje i rozwiązania. Warto zwrócić szczególną uwagę na model GL-PRO-2 -FAZ.

Niezależnie od tego na którą serię wybierzemy, każda z powyższych posiada asystenta pomiaru, który wskaże, czy lakier był podwójnie lakierowany. Należy jednak pamiętać, że grubości różnią się w zależności od producenta.

Najbardziej podstawową serią jest seria Standard, która posiada wyłącznie te funkcje, które są niezbędne przy mierzeniu grubości lakieru.

Kup miernik lakieru na stronie https://www.mierniki-lakieru.pl/

pomiar grubości lakieru warstwa lakieru mierniki grubości lakieru asystent pomiaru

Jak działają mierniki lakieru?

Funkcje kupowanego miernika grubości lakieru nie zawsze będą takie same, ponieważ większość tego typu urządzeń odczyta pomiar na blasze stalowej lub stalowej ocynkowanej. Wiele nowych modeli samochodów posiada elementy nadwozia wykonania z aluminium.

Co daje nam możliwość dokonana pomiaru grubości lakieru na elementach aluminiowych?

Nie tylko otrzymamy informację o potencjalnym wtórnym malowaniu, ale także można sprawdzić, czy mierzony element karoserii nie został wymieniony na stalowy, co może oznaczać wypadek lub stłuczkę w przeszłości.

Tester grubości lakieru do ocynkowanej blachy?

Miernik grubości lakieru z opcją wykrywania ocynkowanej blachy i tym samym informujący o tym, czy dany element został wymieniony na nieocynkowany zamiennik – tak jak w przypadku części aluminiowych. Kiedy samochód jest naprawiany w celach sprzedażowych, nieprawdomówni sprzedawcy, zamiast zainwestować dobrej jakości element ocynkowany, montują najtańsze zamienniki złej jakości. Aby mieć pewność, należy zmierzyć całą karoserię, czy została ona ocynkowana.

Prodig Tech GL-PRO-6-FAZ oraz GL-PRO-2-FAZ posiadają funkcję wykrywania ocynku na blasze.

Grubość lakieru a sondy pomiarowe

Sonda płaska, dociskowa i kulkowa to trzy rodzaje sond, jakie możemy znaleźć w miernikach.

Sondę płaską znajdziemy w najtańszych i najprostszych miernikach lakieru. Trzeba pamiętać o jej dokładnym przyłożeniu do mierzonej powierzchni. W przeciwnym wypadku wynik będzie niedokładny. Tego typu sondę znajdziemy w serii Standard i Super Plus od Prodig Tech.

Sonda dociskowa to taka, która zakończona jest czujnikiem, który chowa się do środka korpusu. Tego typu sonda jest zdecydowanie łatwiejsza w obsłudze. W serii Premium znajdują się mierniki z sondą dociskową.

Wysokiej jakości mierniki lakieru cechują się tym, że znajdziemy w nich sondę kulkową. Dzięki niej możemy uniknąć błędów pomiarowych. Odczytane wyniki są wówczas miarodajne. Co więcej, miernikami z serii Profesjonalnej można również mierzyć lakier na krzywiznach.

Jaki rodzaj sondy jest najlepszy?

Wybór sondy zależy od budżetu, potrzeb oraz oczekiwań, jakie mamy wobec miernika lakieru. W atrakcyjnej cenie znajdziemy większość mierników z sondą płaską. Sonda dociskowa jest lepszym (precyzyjniejszym) wyborem, lecz odrobinę droższym. Jeśli zależy nam na wyjątkowej precyzji pomiarów, warto zdecydować się na sondy kulkowe, które znajdują się w serii Profesjonalnej producenta Prodig-Tech.

Rozdzielczość pomiarowa to inaczej zmiana mierzonej grubości lakieru, na jakie jest czuły miernik. Każdy miernik lakieru od Prodig-Tech posiada rozdzielczość od 10 do 1 µm. Wszystko zależy od ustawień oraz modelu.

Jeśli miernik lakieru wykryje zmianę o grubości 1 µm i będzie ją sygnalizował, to znaczy, że jest nastawiony na właśnie taką rozdzielczość. Niska rozdzielczość przekłada się na dokładność pomiarów. Jednak aż taka dokładność przydaje się raczej profesjonalistom w studiach detailingowych, gdzie każdy mikron ma znaczenie. W normalnej sytuacji, kiedy np. grubość lakieru na masce będzie się różniła o kilka mikronów, nie ma powodów do obaw.

Analogicznie, rozdzielczość 10 µm będzie oznaczała, że wyświetlać się nam będzie wynik co dziesięć mikronów, np. 80, 90, 100 itd. Przy takich ustawieniach powinno się odczytywać jednakowy wynik. Takie przyjęte wartości są zupełnie wystarczające, jeśli zamierzamy jechać wykonać pomiary używanego samochodu.

rozdzielczość pomiaru poręczny miernik lakieru do karoserii pojazdu

Jaki wybrać miernik lakieru?

Nie ma jednego idealnego wyboru. Wszystko zależy, czy Kupujący jest amatorem, czy profesjonalistą. Mając zamiar korzystać z miernika lakieru sporadycznie przy niewielkim budżecie, raczej poleca się wybrać mierniki z sondą płaską i dociskową. To będzie idealne rozwiązanie, kiedy zadaniem miernika będzie jechać raz na jakiś czas sprawdzić samochód do prywatnego użytku. Chcąc kupić miernik, aby sprawdzać lakier w trudno dostępnych miejscach, warto pomyśleć o sądzie zamocowanej na przewodzie. Sonda kulka jest opcją dla najbardziej wymagających użytkowników. Mierniki lakieru z sondą kulkową oferują wiele użytecznych dla profesjonalistów funkcji.

Miernik grubości lakieru nie jest wyborem na całe życie, a więc zawsze można go wymienić. Z czasem potrzeby użytkownika mogą się zwiększyć lub zmniejszyć. Sprawdzonym producentem mierników grubości lakieru jest Prodig-Tech. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z miernikiem lakieru, z pewnością możesz liczyć na pomoc profesjonalistów!

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button