Artykuły

Czy mieszkając w mieście opłaca się zamienić auto na rower?

Jazda na rowerze w ostatnich latach przeżywa renesans popularności. Wpływ na tę zmianę ma nie tylko wzrost poziomu świadomości dotyczącej aspektów ekologicznych, ale też wygoda. Większość z dużych miast w Polsce, oprócz wielokilometrowych korków w godzinach szczytu, posiada liczne drogi rowerowe, będące alternatywą dla codziennego przemieszczania się. Czy mieszkając w mieście rzeczywiście warto zainwestować w rower i definitywnie porzucić jazdę samochodem?

Względy ekonomiczne, czyli rower po prostu się opłaca

Dla znacznej grupy osób najważniejszym argumentem zmiany codziennego środka transportu na rower był przede wszystkim korzystny stosunek kosztów jego eksploatacji do korzyści. Zapoznając się z asortymentem oferowanym przez lokalny sklep rowerowy, można w łatwy sposób podjąć decyzję dotyczącą zakupu, którego łączny koszt rzadko przekroczy dwa tysiące złotych. Codzienny dojazd do pracy samochodem wymaga większych wydatków w porównaniu do zakupu wymarzonego modelu roweru. Większość z dużych ośrodków miejskich intensywnie inwestuje w nowe ścieżki dla jednośladów, dzięki czemu miłośnicy rowerów zyskują indywidualną przestrzeń do codziennego poruszania się. Porównując to z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych dla samochodów i ściskiem panującym w przestrzeni miast, można w łatwy w sposób dojść do wniosku, że kupno roweru jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym.

Rozwijaj swoje pasje!

Impulsem do rozpoczęcia rowerowej przygody w mieście są również możliwości, jakie oferuje zakup sprzętu dostosowanego do potrzeb indywidualnego użytkownika. Rowery trekkingowe czy szosowe doskonale sprawdzają się również podczas weekendowych wypadów poza miasto i wycieczek krajobrazowych. Oznacza to, że inwestycja w rower służący do poruszania się między pracą a miejscem zamieszkania, nie musi być ograniczona wyłącznie do jednej trasy. Niektóre z uniwersalnych rodzajów rowerów doskonale sprawdzą się w wielu warunkach, dzięki czemu osoba decydująca się na rozpoczęcie swojej przygody z jednośladem, zyska nie tylko codzienny środek transportu, ale też będzie mogła wykorzystać go do rozwijania swoich pasji. Dla przykładu, rowery fat bike charakteryzują się doskonałym przygotowaniem do jazdy na podłożu, które z pozoru nie wydaje się korzystne do przemieszczania się rowerem. Piaszczyste plaże, śnieg i leśne ścieżki nie stanowią wyzwania dla szerokich opon jednośladów tego typu. Z tego powodu zakup roweru do przemieszczania się po mieście nie musi wykluczać pokonywania bardziej wymagających tras podczas wakacji lub wypadu w góry!

Jaki rower wybrać?

Zakup roweru to odpowiedzialna decyzja, która wymaga zastanowienia się nad przyszłym wykorzystaniem danego środka transportu. Dla osób zainteresowanych przemieszczaniem się po leśnych szlakach i ścieżkach, najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w rower górski MTB lub crossowy. Z kolei rower szosowy doskonale sprawdzi się do pokonywania dużych odległości po płaskiej powierzchni, takiej jak na przykład asfalt. Wśród wielu typów jednośladów można znaleźć również sprzęt, który będzie przeznaczony do jazdy rekreacyjnej – tego typu rowery miejskie świetnie sprawdzą się podczas spontanicznych i mało wymagających wycieczek rekreacyjnych. Różnorodność podtypów rowerów umożliwia wybór idealnego jednośladu, który z pewnością zaspokoi indywidualne potrzeby danego użytkownika. Niezależnie od rodzaju wybranego sprzętu, dokonując zakupu, każdy rowerzysta zyska pewność, że ten środek transportu stanie się nieodłącznym elementem codziennego poruszania się po mieście, uprawiania sportu i spędzania czasu z najbliższymi.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button