ArtykułyPrezentacje samochodów

Nowoczesne SUV-y Peugeot – co wyróżnia je na tle innych pojazdów tego segmentu?

Na drogach publicznych można aktualnie zaobserwować sporą liczbę samochodów typu SUV. To nic innego jak rodzaj nadwozia, który od samego początku zawładnął sercami wielu pasjonatów motoryzacji. Panuje powszechne przeświadczenie, że tego typu pojazdy są uważane za luksusowe terenówki. W pewien sposób może potwierdzić to nazwa, pochodząca z angielskiego, a mianowicie Sport Utility Vehicle. W przetłumaczeniu na nasz język oznacza to samochody sportowo-użytkowe.

SUV-y są kojarzone przede wszystkim z bezpieczeństwem i sporą ilością miejsca. Wiele osób wybiera je uważając, że będą dobre na każde warunki, a przede wszystkim zapewnią wygodę użytkowania. Choć francuski producent samochodowy Peugeot raczej nie był nigdy kojarzony z produkcją aut z takim nadwoziem, to trzeba przyznać, że radzi sobie pod tym kątem naprawdę nieźle. Poniżej postaramy się w zwięzły sposób opisać poszczególne modele SUV-ów Peugeota i wskażemy, który z nich będzie najlepszy na daną okazję.

Peugeot 2008 – kompaktowy crossover

Nie można nazwać Peugeota 2008 typowym SUV-em. Jest to samochód znacznie bliższy crossoverom, przeznaczonym do poruszania się po mieście. Nie oznacza to jednak, że źle spisuje się w trasie. Nieduże wymiary nie przeszkodziły projektantom w stworzeniu przestronnego wnętrza i niezwykle agresywnego, terenowego designu. Jak większość modeli Peugeota, tak i ten dysponuje szeroką gamą jednostek napędowych. Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej klasycznym jest 3-cylindrowy silnik benzynowy o mocy 130 KM z manualną skrzynią biegów. Równie ciekawą jednostką jest wysokoprężne 1.5 BlueHDI o takiej samej mocy, jednak znacznie wyższym momencie obrotowym. Takim samochodem dysponuje chociażby salon samochodowy Peugeot Grupy Zdunek, zajmującej się sprzedażą oraz serwisowaniem pojazdów danego producenta.

Nowoczesne SUV-y Peugeot – co wyróżnia je na tle innych pojazdów tego segmentu? 2

Peugeot 3008 – SUV z krwi i kości

Ten model jest określany przez wielu jako typowy SUV o kompaktowych wymiarach. Doskonale sprawdzi się zarówno w mieście, jak i w dalekich trasach. Agresywna sylwetka z trójkątnymi reflektorami oraz ostrymi cięciami na nadwoziu, nadaje uroku i zdecydowanie przyciąga wzrok wielu przechodniów. Ilość miejsca wewnątrz pojazdu umożliwia swobodną i komfortową podróż nawet dla całego stanu. Bagażnik posiada ponad 430 litrów objętości, co jest dobrym wynikiem, jak na SUV-y takiej klasy.

Ilość jednostek napędowych w tych samochodach nie jest natomiast bardzo rozbieżna. Producent przewidział wyłącznie 5 różnych wariantów, z których każdy ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Peugeot 5008 – największy z SUV-ów tej marki

Nad tym samochodem nie ma co się zbytnio rozwodzić. Jest to SUV o dużych rozmiarach, który według wielu użytkowników, posiada cechy VAN-a. Spowodowane jest to oczywiście siedmioma miejscami siedzącymi oraz obszernymi wymiarami. Pojazdy te są przeznaczone głównie do pokonywania długich tras i przemierzania tysięcy kilometrów po zarówno łagodnych, jak i bardziej wymagających terenach. Topową jednostką jest tutaj diesel 2.0 BlueHDI o mocy 180 KM, będący w stanie rozpędzić się do 100 km/h w nieco ponad 8 sekund.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button