Artykuły

Najważniejsze cechy dobrej nawigacji samochodowej

W dzisiejszych czasach wielu kierowców korzysta z nawigacji w swoim telefonie. W dalszym ciągu duża grupa jeżdżących osób uważa, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest nawigacja GPS w postaci osobnego urządzenia. Dziś zastanowimy się nad tym, jakie są cechy dobrej nawigacji.

Jak działa nawigacja GPS?

Nawigacja GPS to system, który umożliwia kierowcom poruszanie się po okolicy lub podczas dłuższych wyjazdów. Wykorzystuje sygnały satelitarne do określenia pozycji samochodu na ziemi, a następnie wyznacza trasy między dowolnymi dwoma punktami. Można również zaznaczyć punkty postojowe czy też punkty, które chcielibyśmy odwiedzić po drodze. System wybierze najkorzystniejszą trasę, w oparciu o nasze ustalenia.

Nawigacja GPS to urządzenie, które podaje wskazówki dojazdu do miejsca docelowego, przy użyciu wirtualnych map. System nawigacji samochodowej jest specjalnie zaprojektowany do użytku w samochodach osobowych i ciężarowych. Może dostarczać wskazówek nie tylko dotyczących miejsc docelowych, ale także warunków na drodze, cen paliw, restauracji i hoteli.

Samochodowy system nawigacji ma wiele zalet: pomaga odnaleźć się w mieście bez zgubienia się; pomaga ominąć korki i szybciej dotrzeć do celu; za pomocą wiadomości głosowych powie nam, gdzie mamy się teraz udać, dzięki czemu nie musimy patrzeć w ekran monitora i możemy skupić się na trasie.

Nawigacja GPS kontra smartphone

Zacznijmy może od najważniejszego, a więc wyjaśnieniu, dlaczego nawigacja samochodowa w postaci osobnego urządzenia jest lepsza od tej, którą znajdziemy w swoich telefonach. Zasadniczo są trzy kluczowe elementy.

Pierwszym z nich jest stabilność połączenia. W przypadku korzystania ze komórki możemy łatwo stracić zasięg, szczególnie podczas jazdy dłuższymi trasami, gdy wyjedziemy z większych miast. Wówczas nie dowiemy się, gdzie teraz powinniśmy jechać. Nawigacja GPS jest pod tym względem znacznie stabilniejsza, dzięki czemu podróżować będziemy bardziej komfortowo.

Telefon potrzebuje również dodatkowych akcesoriów. Korzystanie z nawigacji błyskawicznie go rozładuje, dlatego musimy podłączyć do niego ładowarkę. Potrzebny będzie również stojak, który będzie podtrzymywał nasz telefon.

Ważną kwestią jest również sam wyświetlacz. Podczas korzystania z nawigacji dobrze jest dokładnie widzieć trasę, której mamy się trzymać. Ponadto nawigacja GPS ma ekrany przystosowane do dużego naświetlenia, dzięki czemu nawet podczas jazdy przy dużym słońcu zobaczymy, gdzie teraz powinniśmy skręcić.

Cechy dobrej nawigacji

Aby komfortowo używać nawigacji, powinna mieć ona odpowiednio duży ekran. Przyjęło się, że minimalny rozmiar wynosi pięć cali, natomiast jeśli mamy taką możliwość, to jeszcze lepszy będzie wyświetlacz o sześciu lub nawet siedmiu calach.

Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, to optymalnym wyborem powinno być 800×480 pikseli. Obraz będzie na tyle szczegółowy, że bez problemu dostrzeżemy wszystkie informacje ukazane na wyświetlaczu.

Warto zadbać również o antyodblaskowy ekran. Dzięki niemu jazda w słońcu nie będzie problematyczna. Ponadto, jeśli kupujemy nawigację, to dowiedzmy się, czy posiada ona gwarancję dożywotnich map. Wówczas będziemy mieli pewność, że jedziemy aktualną trasą.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button