Artykuły

Kluczyk pozostawiony w zatrzaśniętym samochodzie

Do zatrzaśnięć kluczyków w samochodzie najczęściej dochodzi w sytuacjach kiedy mamy mało czasu. Nie dość, że pośpiechu zamykamy auto z pozostawionymi kluczykami, to w dodatku nie dzieje się to koło domu ani też nie mamy ze sobą zapasowego kompletu kluczy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Samodzielnie prawdopodobnie nie zrobimy nic poza wezwaniem specjalisty. Operacja otwarcia samochodu bez kluczyka dla przeciętnego kierowcy jest sporym wezwaniem nawet w starych samochodach, a co dopiero w przypadku nowoczesnych aut, gdzie stosowane są zaawansowane systemy zabezpieczeń.

Na rynku ogłasza się wielu specjalistów i firm, które oferują awaryjne otwieranie zamków. Przeważanie taka usługa kosztuje 200-250zł. Są jednak firmy, które pomimo oferowania swoich usług nie mają doświadczenia akurat z typem zamka w naszym samochodzie. Wtedy awaryjne otwieranie kończy się zbiciem szyby, co nie jest ani profesjonalne, ani bezpieczne.

Awaryjne otwieranie w autach z systemem bezkluczowykowym

W przypadku aut z bezkluczykowym systemem otwierania zamków, warto poszukać porad na forach dyskusyjnych lub grupach na facebooku poświęconych danym modelom samochodów. Ponadto na YouTube publikowane są filmy instruktażowe, jak poradzić sobie w takiej sytuacji. Istnieją również specjalne narzędzia komunikowania się z kluczykiem i skanowania sygnału radiowego, ale urządzenia ta są trudno dostępne oraz drogie. Jednakże profesjonalne firmy mogą posiadać takie urządzenia całkowicie legalnie. I tutaj również warto poszukać lokalnej firmy specjalizującej się w awaryjnym otwieraniu zamków, ale posiadających sprzęt do danego modelu samochodu.

Zobacz również:  Wszystko co musisz wiedzieć o oponach zimowych

Otwieranie metodą „na wieszak”

Jeśli nie mamy doświadczenia we włamywaniu się do własnego samochodu, lepiej tego nie róbmy. Ryzyko uszkodzenia jest za duże, a szanse powodzenia za małe, aby można było uznać tę metodę jako rozwiązanie naszych problemów. Ale jeśli już musimy, to najlepiej zaopatrzyć się w cienki druciany wieszak, który możemy swobodnie powyginać. Do tego potrzebny nam będzie jeszcze klin oraz dużo cierpliwości. Klin umieszcza się pomiędzy szybką a ramką drzwi. Wieszak wprowadzamy przez utworzoną szczelinę. Na końcu drucika powinien być uformowany haczyk, który będziemy zaczepiać o rygiel lub klamkę drzwi.

Metoda ta z pozoru jest prosta, jednak po pierwsze nie jest skuteczna w przypadku samochodów z podwójnym systemem ryglowania, a po drugie to wydaje się być  proste tylko w teorii. W praktyce trzeba poświęcić dużo czasu zanim uda nam się podważyć zamek.

Zobacz również:  Jak jeździć, by sprzęgło posłużyło nam maksymalnie długo?

Nie polecamy natomiast zakupu narzędzi oraz próbowanie otwierania drzwi samodzielnie, ponieważ:

– nieczęsto zdarza nam się zatrzaskiwanie drzwi z pozostawionymi kluczykami
– specjalistyczne narzędzia są drogie
– nie mamy pewności, czy z ich pomocą uda nam się otworzyć drzwi
– brak wprawy posługiwania się narzędziami może doprowadzić do uszkodzenia tapicerki, uszczelki lub lakieru na samochodzie.

Kluczyk pozostawiony w zatrzaśniętym samochodzie
2.9 (58%) 10 głos[ów]

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close