Technika samochodowaArtykuły

Jak prawidłowo przechowywać opony

Czy wiesz, że prawidłowo przechowywane opony prawie wcale nie ulegają degradacji i wcale się nie starzeją? Czy jest to możliwe? Jak zatem powinnyśmy leżakować opony zimowe i letnie, aby zachowały swoje właściwości jak najdłużej?

Brzmi to niewiarygodnie, ale faktycznie opony nie zmieniają swoich właściwości fizycznych i chemicznych podczas właściwego przechowywania. Do zużywania opon dochodzi podczas ich użytkowania. Nie chodzi tutaj o ścieranie, ale o pogarszanie ich właściwości. Do utraty walorów opony dochodzi poprzez rozgrzewanie podczas jazdy oraz schładzanie na podstoju. Również napięcia spowodowane zmianą ciśnienia przyczyniają się do szybszego zużywania ogumienia. Opona podczas przechowywania zazwyczaj nie zmienia ciśnienia oraz nie jest poddawana zmianom warunków atmosferycznych.

To obala mit związany ze składowaniem opon. Otóż największy wpływ na trwałość gumy, ma ciśnienie w kole. Podczas składowania w magazynach, opona nie jest założona na felgę i przez to nie traci swoich właściwości.

Warto przy okazji przypomnieć o częstym kontrolowania ciśnienia kół podczas użytkowania samochodu. W 2-3 minuty jesteśmy w stanie dopompować koła i poprawić tym samym kondycję opon.

Mamy teraz co prawda zimę i w tym czasie niewielu z nam zagląda do samochodu ze względu na niekorzystną pogodę i niską temperaturę, ale warto wspomnieć o oponach właśnie teraz, kiedy komplet opon letnich jest składowany.

Jak przechowywać opony – 5 zasad

Jest 5 kluczowych zasad przechowywania opon, zarówno opon letnich zimą, oraz zimówek latem. Oto one:

1. Znaczenie opon

Oznakowania opon dokonujemy podczas zmiany kompletu z zimowego na letni i odwrotnie. Dzięki temu w następnym sezonie będziemy wiedzieć, jaką oponę założyć na które stronę. Opony zakładamy zgodnie z zasadą rotacji, co w ten sposób wydłuży ich żywotność oraz zapewni w miarę równomierne zużywanie bieżnika różnych opon.

Opony oznaczamy:

LP i PP – czyli Lewy Przód i Prawy Przód
LT i PT – odpowiednio Lewy Tył i Prawy Tył

2. Czyszczenie opon zdejmowanych z auta

Nie składujemy opon brudnych. Na oponach pozostają różne zanieczyszczenia drogowe. Nie tylko błoto, ale głównie chemię, np. resztki paliw. Aby guma mogła odpowiednio odpocząć, należy ją dokładnie oczyścić.

3. Osuszanie opony

Umyta opona przed schowaniem powinna być sucha. Nie wkładamy do pokrowców opon mokrych. Wilgoć może wnikać w oponę i powodować mikrouszkodzenia. W najgorszym przypadku może to powodować korozję stalowych oplotów, które są wewnątrz opon.

4. Przechowywanie opony w pokrowcu

Jak prawidłowo przechowywać opony 4Opony należy trzymać w miejscu nienasłonecznionym, najlepiej w garażu albo pomieszczeniu gospodarczym. Opona starzeje się pod wpływem promieni słonecznych i powstają pęknięcia. Dodatkowo opony można schować w pokrowcu. Jest to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również estetyczne. Schowane opony w pokrowcu mniej rzucają się w oczy oraz się nie kurzą. Idealna temperatura przechowywania opon, to od 10 do 20 stopni Celsjusza.

5. Ustawienie opon

Opony nie powinny leżeć jedna na drugiej. Idealnym rozwiązaniem są stojaki na opony. Koło spoczywa na półce stojaka jego środkową częścią. W ten sposób na oponę nie działają żadne siły, nie jest przygnieciona drugą oponą oraz nie przywiera do podłoża w jednej pozycji i dzięki temu nie ulega odkształceniom.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Fajną opcją jest ten stojak na opony. Swoje opony zimowe Yokohama Winter V905 przechowuje w workach ustawione jedna drugiej. Opony zawsze podpisane z którego koła zdjęte po dwóch sezonach takiego przechowywania z oponami jest wszystko okej. Nie wydaje mi się żeby straciły jakieś właściwości albo się zdeformowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button