ArtykułyPolecane

Komponenty samochodowe z ekologicznych surowców. Dlaczego warto je wybierać?

O tym, jak ważne dla nas i dla przyszłych pokoleń jest dbanie o środowisko naturalne, wie praktycznie każdy. Właśnie z tego względu od pewnego czasu do wiodących trendów należą poszanowanie środowiska oraz racjonalne wykorzystywanie jego naturalnych zasobów. Praktycznie w każdej branży wprowadza się nowe rozwiązania przyjazne dla środowiska. Nie inaczej jest w branży samochodowej, w której rosnącą popularnością cieszy się wykorzystywanie komponentów produkowanych z ekologicznych surowców.

Dlaczego warto wybierać komponenty samochodowe z ekologicznych surowców?

Obecnie komponenty z tworzyw sztucznych w samochodach osobowych stanowią od 10 do 20 procent masy auta. Nie jest jednak tajemnicą, że na przestrzeni lat udział tychże komponentów będzie coraz większy. Wszystko oczywiście za sprawą proekologicznych trendów i norm, jakie mogą być wprowadzane. Należy jednak podkreślić, że przede wszystkim coraz więcej klientów ma na względzie dbałość o środowisko naturalne i zwraca uwagę na to, jak i z jakich materiałów są produkowane auta. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej znanych na całym świecie firm z branży automotive stawia na komponenty z ekologicznych surowców.

Mogłoby się wydawać, że produkcja elementów plastikowych do samochodów nie może odbywać się w zgodzie z ekologią. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Oczywiście pod warunkiem postawienia na nowoczesną technologię produkcji. Jedną z firm wiodących prym pod tym względem jest Knauf Industries zajmująca się produkcją komponentów samochodowych z ekologicznych surowców.

Wspomniana już firma Knauf Industries produkuje tworzywa sztuczne, które mogą w 100% podlegać recyklingowi. Elementy wykonywane z tego typu tworzyw są nie tylko przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem, ale przede wszystkim charakteryzują się wysoką jakością. W zależności od elementu mają zwiększoną odporność na uderzenia oraz przekładają się na poprawę ekonomiki jazdy. Jest tak głównie dlatego, że elementy są lekkie i przekładają się na mniejsze spalanie.

Jakie elementy samochodowe z tworzyw sztucznych są produkowane?

Dla wielu osób, które dopiero wdrażają się w tematykę komponentów z ekologicznych surowców, jednym z najważniejszych pytań jest to, jakie elementy samochodowe są z nich produkowane. Jeśli chodzi o wewnętrzne elementy z tworzywa EPP to powstają m.in.:

  • zagłówki,
  • fotele tylne,
  • podłokietniki,
  • elementy tłumiące,
  • elementy deski rozdzielczej,
  • schowki,
  • panele drzwiowe,
  • toolboxy,
  • maty podłogowe,
  • dywaniki samochodowe.

Dzięki temu, że produkty z tworzywa EPP i EPS można łatwo łączyć z innymi materiałami, dają duże możliwości w zakresie ich wykorzystywania.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button