Artykuły

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Prawidłowe ciśnienie opon powinno zainteresować każdego kierowcę. W końcu zależy od tego nie tylko komfort jazdy, czy żywotności opon, ale i bezpieczeństwo. Chcesz wiedzieć, jakie ciśnienie w oponach jest prawidłowe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. Podpowiadamy również, czym jest  tabliczka znamionowa i jak odczytać niej, jakie ciśnienie powinno być w kołach.

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach powinno wynosić 2,2 bar i jest to wartość uniwersalna dla większości samochodów. Dla świętego spokoju zawsze warto to jednak zweryfikować z danymi podanymi przez producenta auta. Tu pojawia się jednak gdzie można sprawdzić prawidłowe ciśnienie opon

Gdzie sprawdzić jakie ciśnienie w oponach jest prawidłowe?

To, jakie jest prawidłowe ciśnienie opon  w danym pojeździe, można sprawdzić na kilka sposobów. Informacji tej dostarczy m.in.:

  • Instrukcja obsługi auta;
  • Tabliczka znamionowa.

Dodatkowo w niektórych modelach aut, informację o tym można znaleźć również na naklejce, którą umieszcza się zwykle na pokrywie bagażnika, w schowku, w bagażniku przy kole zapasowym lub ewentualnie na klapce od wlewu paliwa. Warto również pamiętać o tym, że opony samochodowe także mają informację o ciśnieniu. W rzeczywistości jednak nie odnosi się ona do tego, jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponie, a określa jej maksymalne ciśnienie.

Tabliczka znamionowa – jak odczytać z prawidłowe niej ciśnienie w oponach?

Aby określić to, jakie ciśnienie w oponach jest poprawne, wystarczy znaleźć tabliczkę znamionową, na której znajduje się tabela ciśnień. Następnie trzeba również wiedzieć, jak ją poprawnie odczytać. W przeciwnym razie może bowiem dojść odczytania złej wartości, co wpłynie na opony samochodowe. Przede wszystkim więc należy wrócić uwag na to, jaka jednostka ciśnienia została tam podana.

Po drugie, nie można również zapominać o tym, że ciśnienie w oponach zmienia się w zależności od parametrów takich jak rozmiar opony, masy pojazdu, obecności pasażerów i bagażu. Dlatego też w tabelkach można znaleźć informacje o ciśnieniu dla auta w zależności od jego obciążenia. Co więcej, na tabliczkach podaje się oddzielne informacje dla opon przednich oraz tylnych. Parametry te oznaczone są np. strzałeczkami, które wskazują na to, czy jest to koło przednie, czy tylne.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Na końcu warto również powiedzieć sobie o tym, kiedy sprawdzać ciśnienie w oponach, aby parametry te były, jak najbardziej dokładne. Kiedy wiemy już, jakie dokładnie ciśnienie powinno być w kołach przednich i tylnych – należy przystąpić do zweryfikowania tego, jakie ciśnienie jest w nich obecnie. W tym celu wykorzystuje się urządzenie nazywane manometrem, które można znaleźć na większości stacji benzynowych lub w warsztatach samochodowych.

Dla większej dokładności pomiarów zaleca się sprawdzać ciśnienie za każdym razem, gdy temperatura powietrza wzrasta o 10 stopni. Takie zmiany temperatur mogą bowiem wpłynąć na ciśnienie w oponach. Bardzo ważne jest również to, by mierzyć je na zimnych kołach, czyli minimum 30 minuta od momentu zakończenia jazdy. Warto również pamiętać o tym, by takie pomiary wykonywać przed każdą dłuższą trasą. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych niespodzianek na trasie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button