Artykuły

Jaką nacinarkę do opon kupić?

Nacinarka do opon jest jednym z urządzeń, które są niezbędne w serwisie wulkanizacyjnym. Służy ono do pogłębiania i odtwarzania rzeźby bieżnika opony. Takie pogłębianie stosuje się najczęściej w dwóch przypadkach: w celu regeneracji opony (jest to możliwe, jeśli opona ma napis „regroovable”) oraz jako rekonstrukcja bieżnika po naprawie opony. W takich właśnie sytuacjach do odtworzenia lub pogłębienia bieżnika pracownik serwisu używa nacinarki, zwanej przez niektórych wyrzynarką do opon.

Nacinarka do opon to urządzenie, które pozwala na odtworzenie wcześniejszego stylu bieżnika, co poprawia przyczepność opony do podłoża. Samo urządzenie ma postać maszynki do nacinania opon, którą podłącza się do prądu. Zakończona jest długim, elastycznym przewodem. Do nacinarki do opon stosujemy nożyki do nacinania, o różnych rozmiarach i zarysie.

Czym należy się kierować wybierając wyrzynarkę do opon?

Nacinarka do opon nie jest urządzeniem skomplikowanym. Składa się z niewielkiego, najczęściej, transformator oraz długi przewód, na końcu którego mocuje się nożyki. Przy wyborze nacinarki do opon należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji mocny. Często spotykana, 4 stopniowa regulacja mocy (temperatury) pozwala na pracę z bieżnikiem i odrysowanie grubszych jak i cieńszych elementów. Niektóre wyrzynarki do opon posiadają też 8 stopniową regulację. Jest to ważne, ponieważ praca z nacinarką opon musi być precyzyjna, aby podczas niej nie doszło do uszkodzenia opony.

Nożyki do nacinarki

Należy pamiętać, że wybór nacinarki do opon jest powiązany z wyborem nożyków, jakie do tej nacinarki będą niezbędne. Wybierając urządzenie Rubber Cut RC 414 czy PREMA CUTTER 300 należy zakupić nożyki popularnej niemieckiej firmy REMA TIP-TOP w zależności od planowanego przeznaczenia urządzenia o dwóch profilach: profilu R (kształt części roboczej zaokrąglony) lub profilu W (kształt części roboczej trapezowy). Nożyki typu R dostępne są w opakowaniach oznaczonych cyframi od 1 do 5, co oznacza, że w zależności od wybranego typu opakowania można uzyskać rowek o szerokości od 3 mm i głębokości 7 mm (nożyk typu R FIX 1), aż do uzyskania rowka o szerokości 14 mm i głębokości 16 mm, co możliwe jest przy użyciu nożyka typu R Fix 5 .

Podobnie wygląda sprawa w przypadku nożyków o profilu trapezowym, z tym ze największe nożyki dostarczane są w opakowaniu z oznaczeniem W Fix 6, umożliwiając nacinanie rowków o szerokości nawet 28 mm. W celu zachowania długiej żywotności, nożyki wykonane są z wysokiej jakości stali o specjalnym składzie i są ostrzone dwustronnie.

Wygoda użytkownika

Jeśli już użytkownik podejmie najważniejsze decyzje o mocy nacinarki, liczbie stopni regulacji temperatury i nożykach, jakie współpracują z nacinarką warto przyjrzeć się kwestii wygody osoby pracującej z maszyną do nacinania opon. Warto rozważyć miejsce, w którym nacinanie i pogłębianie opony będzie wykonywane oraz w tym celu sprawdzić długość przewodu zasilającego. Kable zasilające mogą mieć od 160 do nawet 240cm długości. Niektóre modele wyposażone są w specjalny otwór, który umożliwia ich montaż na ścianie. Dzięki temu nacinarka będzie zawsze we właściwym miejscu.

Dodatkowym elementem wpływającym na komfort pracy z nacinarką do opon są specjalne kieszenie służące do przechowywania nożyków. Nożyki do nacinania jako elementy małe często się gubią, takie kieszenie do przechowywania pozwalają je bezpiecznie zagospodarować.

Na wygodę niewątpliwie wpływa także sama ergonomia urządzenia. Szczególnie uchwyt rękojeści, którym wykonuje się cięcie i manipulacje przy bieżniku powinien wygodnie i pewnie leżeć w dłoni. Niestety jest to element, który najczęściej dostrzega się dopiero w trakcie użytkowania nacinarki, a nie przed jej zakupem.

Cena nacinarki do opon

Nacinarka do opon to urządzenie, którego cena waha się pomiędzy tysiącem a dwoma tysiącami złotych. Cena zależy od marki i parametrów urządzenia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Podczas pracy z nacinarką do opon niezbędne jest używanie rękawic. Istnieje ryzyko zranienia się nożykiem, które trudno zminimalizować na etapie konstrukcji urządzenia. Wybierając nacinarkę do opon warto sprawdzić, czy posiada ona automatyczny wyłącznik chroniący ją przed przegrzaniem. Klienci spotykają się z oznaczeniem GS jako certyfikacji bezpieczeństwa nacinarek. Oznacza to, że urządzenie jest elementem wyposażenia technicznego spełniającego wymogi bezpieczeństwa rynku niemieckiego. Chociaż samo oznaczenie GS nie jest certyfikacją unijną, normy niemieckie, które potwierdza są gwarancją jakość i bezpieczeństwa pracy z urządzeniem.

Nacinanie bieżnika to proces, który pozwala na przywrócenie oryginalnego wyglądu i działania opony dzięki zapewnieniu odpowiedniej głębokości rowków ogumienia. Zwiększenie głębokości bieżnika do 8mm sprawia, że opona dłużej może być poddawana eksploatacji, tym samym odroczona w czasie jest konieczność zakupu nowej opony. Nacinanie bieżnika szczególnie przy drogich oponach ciężarowych czy rolniczych ma wyraźny sens ekonomiczny, dlatego naprawa lub rekonstrukcja opon z użyciem nacinarki do opon cieszy się tak dużą popularnością.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button