Artykuły

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii

Sprowadzanie auta ze Szwajcarii jest bardzo korzystne, ponieważ nowoczesny model można otrzymać w niskiej cenie. Należy jednak przed zakupem sprawdzić dokumenty samochodu oraz badania techniczne.

Cechy aut ze Szwajcarii

Na uwagę zasługuje fakt, że stan pojazdu w Szwajcarii sprawdzany jest bardzo szczegółowo. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku badania eksportowego. Osoby, które sprowadzają pojazd ze Szwajcarii nie mogą sprawdzić historii auta, ponieważ nie istnieje powszechna baza. Dlatego warto dokładnie sprawdzić dokumenty, ponieważ historia pojazdu odgrywa kluczową rolę. Dużym problemem może być brak możliwości sprawdzenia przebiegu auta. Możliwy jest również zakup samochodu za pośrednictwem firmy, jednak w takiej sytuacji warto skorzystać z usług zaufanej marki. Czasami komisy mogą sprzedawać naprawione pojazdy pokolizyjne jako bezwypadkowe, dlatego warto być uważnym. Pojazdy ze Szwajcarii są z reguły droższe niż auta niemieckie oraz francuskie. Jeżeli samochód ma zbyt atrakcyjną cenę to może oznaczać, że posiada ukryte wady. Osoby, które sprowadzają auto ze Szwajcarii przez komis załatwiają znacznie mniej formalności. Przede wszystkim nie dotyczy ich tłumaczenie dokumentów, rejestracja oraz opłaty. Sprowadzanie auta na własną rękę wymaga dużej wiedzy oraz dopilnowania wszystkich spraw formalnych. Należy pamiętać, że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego podczas sprowadzania pojazdu trzeba dokładnie przejrzeć dokumentację.

Rejestracja pojazdu

Jedną z najważniejszych rzeczy jest dowód rejestracyjny, który powinien zawierać pieczątkę wyrejestrowania pojazdu. Jeżeli tego nie będzie to rejestracja w Polsce nie będzie możliwa. Szczególnie ważna jest również akcyza, która powinna być opłacona w ciągu 30 dni od kupna pojazdu. Od samochodu o silniku z pojemnością do 2000 cm3 trzeba zapłacić 3,1% wartości, natomiast od pojazdów o silnikach z pojemnością większą niż 2000 cm3 należy zapłacić 18,6% wartości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że opłata za odprawę celną jest zerowa mimo tego, że Szwajcaria nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Samochód musi być jedynie wyprodukowany na terytorium Wspólnoty. Do czasu aż samochód nie zostanie właściwie zarejestrowany trzeba wykupić krótkoterminowe OC. Jest to koszt w okolicach 200-250 złotych. Warto pamiętać, że po sprowadzeniu pojazd konieczna jest również wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów, nawet jeżeli wcześniej przegląd był wykonywany na terenie Szwajcarii. Do kraju można przywieźć pojazd samodzielnie lub używając lawety. Należy mieć na uwadze, że każdy sprowadzony pojazd ze Szwajcarii powinien być zarejestrowany w ciągu 30 dni.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button