Artykuły

Jak powinien być przeprowadzony serwis klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja samochodowa wpływa bezpośrednio na komfort korzystania z pojazdu. Jest szczególnie ceniona w sezonie letnim, zapewniając napływ chłodnego powietrza do wnętrza auta. Aby jednak mogła działać prawidłowo, musi być regularnie serwisowana.

Na czym polegają takie usługi? Sprawdź już teraz!

Kontrola klimatyzacji a jej serwis

W trakcie kontroli klimatyzacji samochodowej sprawdza się przede wszystkim poprawność działania najważniejszych elementów, w tym także ciśnienie w układzie.

Jeśli parametry są zgodne z normą, nie ma konieczności przeprowadzania prac serwisowych. W sytuacji, gdy okresowa kontrola wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, konieczne jest wykonanie napraw.

Serwis obejmuje takie prace jak wymiana czynnika i innych elementów, poza filtrem kabinowym, który wymienia się w trakcie kontroli stanu technicznego instalacji.

Może mieć on związek z uszkodzeniem instalacji pod wpływem intensywnej eksploatacji, a także zaniedbania stanu systemu. Zakres prac niezbędnych podczas serwisu klimatyzacji różni się w zależności od stopnia uszkodzenia instalacji i jej rodzaju.

W zakres serwisu klimatyzacji wchodzą takie czynności jak:

  • podłączenie węży do zaworów, odessanie czynnika i wytworzenie próżni w układzie,
  • wymiana oleju i uzupełnienie czynnika do odpowiedniego poziomu,
  • odgrzybianie układu klimatyzacji.

Jeśli chodzi o instalację, jaką jest klimatyzacja, serwis pozwala przywrócić jej sprawne działanie, a także zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Niezadbany system może bowiem gromadzić w sobie liczne mikroorganizmy szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Tworzenie próżni w układzie klimatyzacji

W trakcie serwisu klimatyzacji stosuje się urządzenia, które pozwalają na wytworzenie próżni. Powinna ona być utrzymana przez co najmniej 30 min. Jeśli nie jest to możliwe, powodem często jest nieszczelność układu.

Takie zjawisko wskazuje na konieczność wykonania bardziej rozległych napraw. Z tego powodu próżnię wytwarza się zwykle na samym początku pracy.

Szczelność układu można sprawdzić również z wykorzystaniem azotu wpuszczanego do instalacji. Następnie na poszczególne elementy systemu kieruje się światło lampy UV.

Mimo wszystko próżnia jest znacznie popularniejszą metodą pracy.

Wymiana filtra kabinowego

Coroczny przegląd klimatyzacji zawsze powinien obejmować wymianę filtra kabinowego. Ten element gromadzi bowiem zanieczyszczenia z powietrza, zapobiegając ich dostawaniu się do wnętrza kabiny.

Gdy już jest brudny, może powodować zwiększone ryzyko infekcji u użytkowników auta. Filtr należy wymienić także wtedy, gdy inne elementy instalacji nie wymagają jeszcze naprawy.

Stary egzemplarz zwykle jest wyraźnie brudniejszy niż nowy, co doskonale obrazuje, ile zanieczyszczeń znajduje się w powietrzu przetwarzanym przez układ klimatyzacji.

Wymiana czynnika chłodzącego

W systemach instalacji stosuje się specjalny czynnik chłodniczy, który obniża temperaturę powietrza nawiewanego do kabiny. Z czasem jego ilość się zmniejsza – rocznie może to być ubytek wysokości nawet 10%.

To naturalne zjawisko, pojawiające się także w nowych samochodach. Jeśli czynnik chłodzący znika szybciej, może to wskazywać na bardziej rozległe usterki i konieczność przeprowadzenia kompleksowego serwisu klimatyzacji.

W profesjonalnych punktach czynnik chłodniczy jest uzupełniony do poziomu wskazanego w specyfikacji pojazdu. Jego nadmiar również może wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie systemu.

Odgrzybianie klimatyzacji

Serwis klimatyzacji w samochodzie obejmuje też usługę odgrzybiania. Ma ona na celu usunięcie z systemu grzybów i bakterii.

Najczęściej stosuje się ozonowanie, które pozwala zdezynfekować cały samochód, nie uszkadzając tapicerki. Na taką usługę często decydują się osoby, które właśnie zakupiły używany samochód.

Odgrzybianie można przeprowadzać z dowolną częstotliwością. Czasem już po roku korzystania z systemu w jego wnętrzu zaczynają gromadzić się szkodliwe mikroorganizmy.

O to, czy w danym przypadku konieczne jest niezwłoczne wykonanie ozonowania auta, warto zapytać specjalistów w trakcie okresowej kontroli instalacji.

Serwis klimatyzacji samochodowej w profesjonalnym punkcie

Serwis klimatyzacji samochodowej musi być wykonany w profesjonalnych punktach, które oferują wysoką jakość świadczonych usług. Takie firmy dysponują aparaturą niezbędną do wytworzenia próżni i wymiany czynnika chłodzącego.

Serwis systemu można przeprowadzić zarówno w autoryzowanych punktach producentów aut, jak i sprawdzonych warsztatach oferujących naprawy pogwarancyjne.

Warto odwiedzić takie miejsca jeszcze przed sezonem letnim, kiedy klimatyzacja jest używana z największą intensywnością.

Serwis klimatyzacji samochodowej Gal Serwis to gwarancja odpowiednio dokonanej naprawy. Firma korzysta wyłącznie z jakościowych części zamiennych, które pozwalają zachować odpowiednie działanie instalacji przez kolejne lata. W tym miejscu można przeprowadzić także okresową kontrolę stanu klimatyzacji, która obejmuje wymianę filtra.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button