Artykuły

Planujesz import uszkodzonego auta ze Stanów Zjednoczonych? O tym musisz wiedzieć!

Konkurencyjne ceny wielu samochodów ze Stanów Zjednoczonych kuszą Polaków. Ty także jesteś nimi zainteresowany? Zapewne już wiesz, że auta sprowadzane z USA w większości są uszkodzone? Jeśli budzi to Twoje obawy, lektura tego artykułu z pewnością je rozwieje. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o wozach z Ameryki, z jakimi opłatami wiąże się ich import i na co zwrócić uwagę podczas zakupu!

Uszkodzenie uszkodzeniu nierówne

Prawdopodobnie od 85% do nawet 99% pojazdów trafiających do Polski z USA to samochody uszkodzone. Dlaczego tak się dzieje? Gdyż zazwyczaj tylko takie wozy opłaca się kupować za oceanem i sprowadzać na nasz kontynent. Mają status „salvage title”, w Ameryce są bardzo tanie i nawet po ich naprawie już na miejscu, w Europie, ich cena nadal jest konkurencyjna.

Jednak tutaj ważna uwaga – uszkodzenie uszkodzeniu nierówne. W Polsce pojazdy takie kojarzą się głównie z nieciekawą historią wypadkową. Tymczasem dla importerów sprowadzanie mocno rozbitych aut z USA jest całkowicie nieopłacalne. Koszty naprawy są wysokie, a do tego dochodzi transport i różne opłaty związane z importem. W takim stanie do naszego kraju trafiają głównie zabytkowe samochody z Ameryki przeznaczone do odbudowy.

Salvage title – świadectwo uszkodzenia

Wspomniany przez nas status „salvage title” to amerykańskie świadectwo uszkodzenia. Import samochodów z Ameryki zwykle dotyczy wozów właśnie z takim tytułem – co on dokładnie oznacza? Usterki, których koszt usunięcia przekracza 75% wartości auta. Choć brzmi zniechęcająco, tak musisz brać pod uwagę specyfikę tamtejszego rynku.

Planujesz import uszkodzonego auta ze Stanów Zjednoczonych? O tym musisz wiedzieć! 2

W Stanach Zjednoczonych części są tanie, ale za to serwisy samochodowe liczą sobie za pracę wielokrotnie więcej niż w Polsce. W efekcie w USA naprawa uszkodzonego pojazdu np. z defektami karoserii po gradobiciu nierzadko będzie zbyt kosztowna. W naszym kraju warsztat blacharsko-lakierniczy wykona ją za ułamek tej kwoty.

Niskie ceny sprzedaży takich wozów za oceanem wynikają również z innych powodów, w tym m.in.:

  • dostępności tanich, nowych pojazdów w salonach,
  • niechęci firm ubezpieczeniowych do ubezpieczania aut naprawionych po uzyskaniu statusu „salvage title” – wysokie opłaty za składki i niskie odszkodowania po szkodzie,
  • zamożności tamtejszej społeczności, która dużo częściej niż w Polsce zmienia wozy.

Pojazdy sprowadzane z Ameryki zazwyczaj mają więc usterki kosmetyczne, niemające wpływu na bezpieczeństwo ich eksploatacji.

Jak to jest z tymi uszkodzeniami?

Zwracanie uwagi na stan wozu oraz jego tytuł jest kluczowe w kwestii tego, które uszkodzone auta opłaca się sprowadzić z USA. Jak podkreślają specjaliści zajmujący się importem samochodów z Ameryki, kupowanie wraków za oceanem jest zbyt ryzykowne dla importerów. Unikaj więc zakupu pojazdu ze statusem:

  • biohazard/chemical – zniszczenia wynikające z działania substancji chemicznych,
  • water/flood – zalanie, zwykle związane z powodzią,
  • salvage, ale w tragicznym stanie technicznym.

Planujesz import uszkodzonego auta ze Stanów Zjednoczonych? O tym musisz wiedzieć! 3

W Polsce Główny Inspektor Ochrony Środowiska może uznać go za odpad, co utrudni rejestrację. Do tego istnieje nawet szansa nałożenia wysokiej kary za wwiezienie go do Unii Europejskiej.

Uszkodzone auto z USA – procedury prawne i opłaty

Jeśli jesteś zainteresowany sprowadzeniem uszkodzonego samochodu z Ameryki, szacując opłacalność zakupu, weź pod uwagę dodatkowe koszty. Przede wszystkim niezbędne będzie tłumaczenie dokumentów. Gdy wóz trafi do Polski, przed rejestracją musisz nie tylko go naprawić, ale też dostosować do unijnych przepisów. Do tego dochodzą podatki – przywożąc auto z USA, należy uregulować takie opłaty, jak:

  • cło – 10%,
  • VAT – w Polsce 23%, a w Niemczech 19%,
  • akcyza – stawka zależna od pojemności silnika.

Wszystko to sprawia, że kwestię importu pojazdu zza oceanu warto zostawić w rękach specjalistów. Zapoznaj się z procedurą zakupu samochodu u dobrego pośredników i sprawdź, ile czasu oraz nerwów oszczędzisz!

Wybrałeś już swoje wymarzone amerykańskie auto?

Jak widzisz, nawet w przypadku uszkodzonych samochodów z USA ich sprawdzanie może być opłacalne i bezpieczne. Jeśli wybrałeś już wymarzone auto z Ameryki, skorzystaj z usług dobrego importera, takiego jak Bid Cars, aby sprowadzić je w dobrej cenie! Co ważne, współpracując z pośrednikiem, uzyskujesz kompleksowe wsparcie. Firmy takie zajmują się wyszukiwaniem pojazdu, jego licytacją, załatwiają formalności i organizują transport.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button