Artykuły

Najbardziej opłacalne samochody używane pod względem kosztów utrzymania

Kupno używanego samochodu to zawsze duże wyzwanie. Trzeba zdecydować się na tym nadwozia: kombi, sedan, a może SUV? Diesel czy silnik benzynowy? Auta używane potrafią prezentować bardzo zróżnicowany stan techniczny, co nie będzie bez znaczenia, gdy weźmiemy pod uwagę konieczne naprawy po zakupie.

Auta używane i ubezpieczenie

Na kwotę ubezpieczenia samochodu składa się wiele czynników. Skupiając się na tych, które dotyczą pojazdu, możemy wyróżnić: rok produkcji, marka, model czy pojemność silnika. Jeśli kryterium kwoty ubezpieczenia jest wysoko na twojej liście priorytetów, które musi spełniać używany samochód, to warto spojrzeć na Dacię Sandero z silnikiem 1.0 SCe. 998 cm3 pojemności oraz 73 KM nie zapewnią efektu wbijana w fotel, jednak jest to bardzo ekonomiczny silnik, który idealnie sprawdzi się w mieście i pozwoli wydatnie zmniejszyć koszt ubezpieczenia.

Samochody osobowe używane i zużycie paliwa

Główny koszt utrzymania samochodu to koszt paliwa. W porównaniu do kosztów ubezpieczenia czy napraw jest to koszt, który ponosimy co miesiąc. Kupno samochodu, który nie będzie potrzebował ogromnej ilości paliwa to bardzo dobry pomysł, szczególnie zakup auta hybrydowego. Używane samochody z niskim spalaniem to przede wszystkim Toyota Yaris oraz Hyundai Ioniq. Typ nadwozia Toyoty Yaris to typowe auto miejskie. Silnik benzynowy o pojemności 1.5 l wraz z silnikiem elektrycznym generują 136 KM, a średnie spalanie japończyka to 4.8 l na 100 km. Auto z koreańskiego koncernu Hyundai to z kolei przedstawiciel segmentu kompaktów. Benzynowy silnik o pojemności 1.6 l wspomagany silnikiem elektrycznym dostarcza kierowcy 141 KM. Średnie spalanie Hyundaia Ioniq to także 4.8 l na 100 km.

Samochód używany i jego naprawy

Każdy chce żeby jego nowy samochód był bezawaryjny, nie wymagał dodatkowych nakładów pieniężnych oraz nie spędzał czasu w warsztatach. W przypadku samochodów używanych bardzo dużo zależy od stanu technicznego pojazdu oraz tego, jak poprzedni właściciel o niego dbał. Jednak gwarancją niskiej awaryjności samochodu jest w większości przypadków wybór azjatyckiego producenta. W szczególności można tu polecić Hondę i jej dwa modele: Accord (6. generacji) oraz Civic (7. generacji). W obydwu przypadkach gamą modeli posiada samochody z silnikiem diesla, jak i benzynowe. W przypadku Hondy Civic warto skupić się na benzynowych jednostkach o pojemności 1.4 i 1.8 l oraz dieslu o pojemności 2.2 l. Honda Accord z drugiej ręki to jedynie benzyna. Silniki o pojemności 1.8 oraz 2.0 l są bardzo wytrzymałe.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button