ArtykułyPolecane

Regeneracja filtra DPF – na czym polega?

Niegdyś nie było możliwe czyszczenie filtrów samochodowych DPF, kiedy to zapełniały się one sadzą oraz popiołem. Można jedynie było albo je wymienić, albo usunąć. Teraz jest możliwa regeneracja DPF. Na czym polega i gdzie warto ją wykonać? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Regeneracja filtra DPF – co warto wiedzieć?

  • Regeneracja filtra umożliwia usuwanie z nich większości zanieczyszczeń, których nie można usunąć za pomocą wysokiej temperatury.
  • Regenerację filtrów DPF można przeprowadzać w tzw. pralkach do DPF-ów.
  • Dzięki regeneracji nie trzeba likwidować filtra DPF i ryzykować ewentualnymi problemami prawnymi czy technicznymi.

Sprawny filtr DPF – na czym polega jego działanie?

Umieszczony w aucie filtr cząstek stałych nie działa jak zwykły pochłaniacz. Gdyby tak było, to musiałby być większy niż sam samochód. Filtry działają tak, że potrafią same się regenerować. Polega to na tym, że w układzie wydechowym obecne są czujniki na bieżąco monitorujące jego przepustowość. Jeżeli ciśnienie jest wyższe niż określony poziom, oznacza to, iż kanaliki filtra są przepełnione sadzą. W takiej sytuacji sterownik silnika sprawia, że do cylindrów trafia większa porcja paliwa i między innymi dzięki temu w znaczny sposób wzrasta temperatura w filtrze, co ma umożliwić wypalenie obecnej w nim sadzy. 

Niestety, nie zawsze automatyczna regeneracja filtra jest w stanie odpowiednio oczyścić filtr. Proces ten wymaga sporej pracy silnika pod odpowiednim obciążeniem – działa to bardzo dobrze podczas jednostajnej jazdy, lecz na krótkich trasach albo stojąc w korkach, może działać to nieprawidłowo, w związku z tym, iż filtr znacznie bardziej się zatyka, a nadmiar niedopalonego paliwa dostaje się do oleju silnikowego w trakcie rozpoczętego procesu odnowy filtra. Delikatne części silnika ulegają coraz to gorszemu smarowaniu pracując w tym samym czasie pod zwiększonym obciążeniem. Dzieje się tak, dlatego, że zatkany filtr DPF powoduje np. oddziaływanie większych sił na na wirnik turbosprężarki, a głowica oraz turbosprężarka źle są wystawione na działanie wysokich temperatur. W sytuacjach naprawdę złych, zwykle zapala się kontrolka „check engine” albo po prostu kontrolka awarii filtra cząstek stałych i silnik przechodzi w tryb awaryjny.

Na jakość filtrów DPF ma wpływ rozwój technologii

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu niektóre modele aut z filtrami DPF nie były odpowiednio przygotowane do jazdy w każdych warunkach. Nie były odpowiednio przygotowane do jazdy miejskiej, na zakorkowanych drogach. Filtry cząstek stałych działały prawidłowo wyłącznie z autach eksploatowanych na długich trasach. Obecnie takie problemy występują znacznie rzadziej – unowocześnione filtry montuje się bliżej silnika, gdzie prostsze jest otrzymanie wysokiej temperatury. Jednak nie znaczy to, że nie zużywają się one. Wciąż może być konieczna regeneracja DPF przeprowadzona w profesjonalnym miejscu.

Gdzie najlepiej dokonać regeneracji filtru DPF?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby usprawnić pracę swojego silnika i zwiększyć wydajność jednostki napędowej, powinieneś rozważyć regenerację filtra cząstek stałych. Firma Turbokrymar.pl jest liderem branży regeneracji filtrów DPF oraz turbosprężarek. Zapewnia ona wysoką skuteczność regeneracji filtrów dzięki zastosowaniu właściwych urządzeń i użyciu w pełni bezpiecznych metod. Przedsiębiorstwo Krymar wykonuje czyszczenie filtrów DPF przy wykorzystaniu szwajcarskiej technologii marki FFSolution, popularnej oraz cenionej ze względu na jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. No to ja na przykład poddałem filtr regeneracji […]. Można te filtry całkowicie wymienić, ale regeneracja wychodzi ogólnie taniej a jest jak nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button