Artykuły

Jak dbać o samochód, żeby zawsze wyglądał jak prosto z salonu?

Zakup samochodu to inwestycja na lata i im lepiej się o niego zadbamy, tym dłużej będzie nam służył. Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o dobry stan techniczny, aby pojazd był sprawny i bezpieczny. Na jego kondycję duży wpływ ma także utrzymanie go w czystości oraz pielęgnacja karoserii i wnętrza przy pomocy odpowiednich kosmetyków do samochodu. Jednak z biegiem czasu każde auto się zużywa i nie sposób uniknąć drobnych uszkodzeń czy negatywnego wpływu zmiennych warunków atmosferycznych na lakier. Jak przywrócić mu dawny blask i dbać o nie, żeby zawsze wyglądało jak nowe?

Car detailing – salon piękności dla samochodów

Warto zacząć od powierzenia auta ekspertom od car detailingu, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu i  preparatów doprowadzą je do doskonałego stanu. Proces składa się z trzech etapów: czyszczenia, renowacji i konserwacji zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych elementów. Usługa autodetailingu może trwać od kilku godzin do kilku dni, w zależności od zakresu wykonywanych czynności. We wnętrzu obejmuje: dokładne odkurzanie, wieloetapowe pranie tapicerki i bagażnika oraz czyszczenie i odnawianie listew, kokpitu i wszystkich plastikowych części. Możliwa jest też wymiana filtrów czy odgrzybianie klimatyzacji.

Specjaliści od car detailingu kompleksowo zajmą się samochodem również od zewnątrz, zaczynając od dokładnego umycia każdego zakamarka z błota, smarów, smoły, insektów i innych zanieczyszczeń. Etap renowacji polega na pozbyciu się drobnych wgnieceń oraz starannym polerowaniu lakieru, które usuwa nawet głębokie zarysowania. Na końcu karoseria jest woskowana, a na życzenie klienta dodatkowo oklejona folią zabezpieczającą przed uszkodzeniami. Ochronne powłoki nanoszone są też na szyby oraz felgi. Dzięki car detailingowi każdy samochód zyska wygląd, jak z salonu, a odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji opóźni jego zużycie. Usługa jest co prawda kosztowna, ale gdy nie chcemy rozstawać się ze swoim autem, to warto zafundować mu takie SPA raz na 2-3 lata. Odpowiednia pielęgnacja po zabiegach utrzyma ich spektakularny efekt bardzo długo.

Myjnia samochodowa nie tylko od święta

Najważniejsze jest zadbanie o to, żeby samochód był zawsze czysty. Lepiej jednak unikać myjni automatycznych, bo twarde szczotki są zbyt agresywne dla lakieru. Czasami znajdują się w nich także drobne kamyczki, które mogą powodować rysy i wgniecenia. Również myjnie bezdotykowe nie są najlepszym pomysłem, ponieważ trudno w nich dokładnie umyć auto z większych zabrudzeń. Poza tym brak możliwości wysuszenia karoserii sprawia, że mogą się na niej pojawić nieestetyczne zacieki i kropki, a lakier matowieje. Korzystanie z nich warto ograniczyć tylko do awaryjnych sytuacji, np. jak chcemy szybko odświeżyć auto na trasie.

Najbardziej efektywne i bezpieczne są sprawdzone myjnie ręczne. Przede wszystkim używa się w nich kosmetyków do samochodu przeznaczonych specjalnie do każdego elementu oraz odpowiednich szczotek i ściereczek, które nie rysują lakieru ani nie uszkadzają karoserii. Podczas mycia dokładnie usuwane są wszystkie, nawet najtwardsze zabrudzenia oraz pozostałości po owadach czy ptasich odchodach. Poza tym myjnie ręczne oferują także czyszczenie wnętrza samochodu, pranie tapicerki, a czasem też odgrzybienie klimatyzacji. Chociaż taka kompleksowa usługa kosztuje nawet kilkaset złotych, to warto ją zlecić 2-3 razy w roku. Na bieżąco wystarczy zadbać o auto we własnym zakresie.

Autokosmetyka, czyli jak dbać o samochód

Samodzielne pielęgnowanie auta będzie bardzo skuteczne, jeśli właściwie się do tego przygotujemy. Na pewno potrzebne jest miejsce z dostępem do wody, gdzie możemy dokładnie umyć samochód na zewnątrz i w środku oraz trochę czasu i cierpliwości, żeby zrobić to dokładnie. Niezbędne są także odpowiednie akcesoria: dobry odkurzacz, wiadra oraz gąbki, ściereczki i szczotki bezpieczne dla lakieru i innych powierzchni. Bardzo ważne, żeby używać tylko dobrej jakości kosmetyków do samochodu, które mają odpowiedni skład i są bezpieczne dla wszystkich powierzchni. Zwykłe domowe detergenty czy płyn do naczyń mogą uczynić więcej szkody niż pożytku.

Do umycia auta z zewnątrz warto zaopatrzyć w: preparat do usuwania insektów z lakieru, szampon samochodowy z woskiem, płyn do szyb i do mycia felg. Natomiast do środka przyda się mleczko lub spray do kokpitu i plastików oraz dobry preparat do czyszczenia tapicerki. Taki podstawowy zestaw pozwoli pozbyć się brudu z całego auta, łagodnie umyć karoserię, wszystkie szklane powierzchnie i reflektory oraz odświeżyć wnętrze. Wybierając kosmetyki do samochodu, których jakość z pewnością nie zawiedzie, warto postawić na sprawdzone marki, jak np. Dr-Marcus. W ofercie polskiego producenta na stronie https://dr-marcus.pl/ znajdziemy bardzo wydajne autokosmetyki, a także wygodne nawilżane chusteczki oraz trwałe zapachy samochodowe, dzięki którym możemy kompleksowo zadbać o auto.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button