Artykuły

Francuska motoryzacja – idealna czy przeklęta?

Każdy, kto choć trochę interesuje się motoryzacją, z pewnością niejednokrotnie zetknął się zarówno z pochlebnymi, jak i negatywnymi opiniami na temat francuskich samochodów. Choć zdania na ten temat są mocno podzielone, my postanowiliśmy stworzyć ten krótki artykuł, który choć trochę pomoże podjąć Ci decyzję na temat tego, czy warto kupić francuskie auto. Jeśli zatem jesteś zainteresowany i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Francuska motoryzacja – co warto wiedzieć przed zakupem auta?

Mówiąc o francuskich samochodach, już na samym wstępie należy podkreślić, że to właśnie z tego wyjątkowego kraju pochodzi znaczna większość samochodów poruszających się po polskich drogach. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ w skład francuskich producentów samochodowych wchodzą popularne marki takie jak Renault, Citroen, czy Peugeot, a także luksusowe firmy takie jak Bugatti. Mając to na uwadze, śmiało można zatem stwierdzić, że niezależnie od preferencji, budżetu oraz celu zakupu, każdy znajdzie coś dla siebie. Będąc przy autach pochodzących z Francji, nie można nie wspomnieć o klasykach takich jak elegancki i ponadczasowy Citroen DS, Peugeot 405 Mi-16 / T16 oraz Citroen 2CV, które bez wątpienia miały ogromny wkład w rozwój francuskiej motoryzacji.

Francuskie auta cechują się dużą dozą niezależności oraz ekstrawagancji, która jest doceniania przez fanów czterech kółek niemal na całym świecie, jak jednak prezentuje się techniczna strona tych samochodów?

Awaryjność aut francuskich producentów

Francuska motoryzacja od zawsze kojarzyła się z ponadczasowym designem oraz niewymuszoną klasą. Dobra opinia na temat francuskich samochodów przeżyła jednak kryzys w momencie, w którym czołowi producenci tacy jak Renault, zaczęli masowo wypuszczać samochody z podzespołami, które wymagały dopracowania. Przykładem modelu, który miał wpływ na podważenie dobrego imienia marki, jest Renault Laguna drugiej generacji, która przez złośliwych jest nazywana królową lawet. Prawda jest taka, że Laguna drugiej generacji posiada tak wielu fanów, jak i wrogów, a negatywne opinie na jej temat wynikają ze stosunkowo często psujących się turbin. Kupując Lagunę, warto zatem być dociekliwym i zapytać poprzedniego właściciela o to, czy turbina była regenerowana lub wymieniana.

W przeciwieństwie do włoskich aut klasy średniej, samochody pochodzące z Francji są raczej bezproblemowymi jednostkami. Oczywiście zdarzają się konkretne modele, które posiadają charakterystyczną wadę, która odbiera radość z jazdy, jednak są to pojedyncze przypadki. Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników francuskich samochodów jest taka, że części do aut francuskich są bardzo łatwo dostępne oraz stosunkowo niedrogie.

Koszt napraw oraz części

Choć naprawa samochodu nie jest czynnością, która jest kojarzona z czymś przyjemnym, należy podkreślić, że w przypadku popularnych francuskich aut, proces ten jest stosunkowo szybki oraz ekonomiczny. Doskonałym przykładem na to są części Renault, które można znaleźć niemal w każdym salonie, warsztacie samochodowym, a także przydrożnymi sklepie motoryzacyjnym. Podobnie kształtuje się sprawa samej naprawy – auta francuskie stały się na tyle częstymi bywalcami polskich dróg, że ich naprawy podejmie się niemal każdy mechanik.

Podsumowując francuska motoryzacja czasem lubi płatać figle, jednak na co dzień jest ona doskonałym wyborem. Samochody spod znaku wieży Eiffla są bezpieczne oraz łatwe w naprawie. Jeśli zatem planujesz zakup Francuza, zwróć uwagę na konkretne przypadłości, które dotyczą poszczególnych modeli i pamiętaj o tym, by na bieżąco serwisować swój samochód. Sprawdzone części do samochodów francuskich dostępne są na stronie https://autoczescizielonki.pl/.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button