Artykuły

Części samochodowe – jak dokonać właściwego wyboru?

Wybór odpowiednich części samochodowych to niezwykle ważna kwestia. Mają one duży wpływ na żywotność samochodu w trakcie jego eksploatacji oraz oczywiście na komfort jazdy. Z tego powodu trzeba do niego podejść we właściwy sposób. Jak wybierać części zamienne do swojego auta i na co zwracać przy tym uwagę? Podpowiadamy. 

Rodzaje części samochodowych dostępnych na rynku

Dostępne do zakupu części samochodowe można podzielić na kilka sposobów. Z perspektywy osoby użytkującej auto najważniejszy jest podział ze względu na jakość wykonania. Najlepsze pod tym względem są części oryginalne. To dokładnie te same komponenty, które zamontowano w aucie w fabryce. Znajdziemy też na nich oznaczenia producenta, takie jak jego logo, czy też nazwa. Takie komponenty oznacza się literą O. 

Dobrą alternatywą są części oznaczane literą Q. Są to tak zwane oryginalne zamienniki. Co to oznacza? Komponent jest identyczny do tego zamontowanego w aucie, lecz nie zawiera oznaczeń producenta. Stworzył go producent części, który wcześniej dostarczył go do marki konstruującej samochód. Dzięki brakowi oznaczeń producenta aut, takie komponenty są nieco tańsze. 

Kolejne są części spotykane pod literą P. Określa się je jako zamienniki o porównywalnej jakości. Ich producenci korzystają z tych samych standardów, co firmy oryginalnie konstruujące komponenty. Mogą jednak nieznacznie się różnić. Z tego powodu mimo różnych certyfikatów, ich żywotność potrafi być nieco mniejsza.

Ostatnia grupa to części spotykane pod literą Z. Są to pozostałe zamienniki, których jakość nie jest wystarczająco wysoka, by zbliżyć się do oryginału. Z reguły odradzane przez mechaników, lecz kuszą wielu kierowców bardzo niską ceną. W rzeczywistości nie są zbyt dobry wyborem. 

Jakie części wybierać do naprawy swojego auta?

Oczywiście w idealnym świecie każdy naprawiałby swój samochód częściami oryginalnymi. W rzeczywistości nie ma to sensu pod względem finansowym. Ich cena często jest znacznie wyższa nawet od tak zwanych oryginalnych zamienników. Z tego powodu dobór komponentów powinien uzależniony być od auta i zasobności portfela.

Naturalnie posiadając drogi samochód, który porusza się z niemałymi prędkościami, oszczędzanie na częściach jest kiepskim wyborem. Wtedy rzeczywiście najlepiej sprawdzą się oryginalne komponenty. W przypadku aut mających już kilkanaście lat i więcej nie ma to jednak sensu. Do takich samochodów w zupełności wystarczą oryginalne zamienniki, bądź takie o porównywalnej jakości. Pozwoli to sprawić, że naprawa nie będzie pochłaniała sporej części wartości samochodu. 

Skąd zamawiać części zamienne?

Bardzo ważne jest nie tylko to, jakie części samochodowe się wybiera, ale też to skąd się je zamawia. W wielu warsztatach można liczyć na tańszą usługę, jeśli dobierzemy samodzielnie komponenty, więc warto się nad tym zastanowić. Najlepiej jest szukać dobrych miejsc w swojej okolicy. W tym warto skorzystać z internetu, w którym wystarczy wpisać frazę „części samochodowe Łódź”. Za jej pomocą szybko odszukamy różnego rodzaju sklepy, dystrybutorów, czy też hurtownie oferujące komponenty do aut osobowych w konkurencyjnych cenach. 

Przy wyborze firm prowadzących sprzedaż części samochodowych w Łodzi powinno się kierować kilkoma kwestiami. Bardzo ważna jest oczywiście ich cena. Tą można sprawdzić, dopiero porównując z innymi sprzedawcami. Równie istotna będzie jednak szybkość dostawy. Dobra firma, której specjalnością jest dystrybucja części samochodowych w Łodzi, powinna być w stanie szybko dostarczyć niemal każdy komponent. Pomoże to w szybkim doprowadzeniu auta do odpowiedniego stanu, dzięki czemu to dalej będzie mogło każdego dnia pomagać w wypełnianiu obowiązków. W jej ofercie znajdziesz też inne produkty, takie jak akcesoria samochodowe, które korzystnie wpłyną na komfort za kółkiem.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button