Artykuły

Dodatek do oleju skrzyni biegów i jego niezwykłe właściwości

Awarie i usterki skrzyni biegów mogą nastręczyć niemałych problemów posiadaczom samochodów. Jeśli ten mechanizm odmówi posłuszeństwa, zazwyczaj wiąże się to nie tylko z kilkudniowym unieruchomieniem pojazdu, ale także z poniesieniem wysokich kosztów naprawy. Co zrobić, aby uniknąć tak przykrych zdarzeń? Czasami warto po prostu sięgnąć po odpowiedni dodatek do oleju przekładniowego.

Niepokojące sygnały ze strony skrzyni biegów

Skrzynia biegów, podobnie jak inne podzespoły w samochodzie, wraz z upływem czasu zużywa się. Jest to całkowicie naturalny proces, choć w każdym przypadku przebiega on w różnym tempie. Symptomy nadmiernej eksploatacji części skrzyń biegów są jednak podobne, niezależnie od marki i modelu pojazdu czy też od sposobu eksploatacji. Zgrzyty przy zmianie biegów sygnalizują zużywanie synchronizatorów, a różnego rodzaju szumy i buczenie zazwyczaj znamionują nie najlepszą kondycję łożysk w skrzyni. Gdy zaobserwujemy takie objawy, warto pomyśleć o regeneracji skrzyni biegów.

Jak działa dodatek do oleju skrzyni biegów?

Jeśli zależy nam na tym, aby regeneracja przebiegła szybko i bezproblemowo, należy sięgnąć po dodatek do oleju skrzyni biegów. Istotą jego działania jest wytworzenie specjalnej warstwy ceramiczno-metalowej, która pełni funkcję regeneracyjno-ochronną. Należy podkreślić, że warstwę tę charakteryzuje duża wytrzymałość i jednocześnie niski współczynnik tarcia. Inną zaletą preparatu jest zdolność do regeneracji proporcjonalnej do stopnia uszkodzeń. Innymi słowy, im większy stopień zużycia danej części, tym większy przyrost wspomnianej warstwy regeneracyjno-ochronnej na konkretnym obszarze. Dodatek do oleju skrzyni biegów regeneruje skrzynię i zapewnia jego częściom dodatkową ochronę przed dalszym zużyciem. na dystansie aż 100 000 km. Cały proces odbywa się bez demontażu skrzyni biegów i bez wizyty w warsztacie. Sposób użycia preparatu jest bardzo prosty i w ogólnym zarysie polega na zaaplikowaniu dawki dodatku do oleju skrzyni biegów. Regeneracja odbywa się równolegle do normalnej eksploatacji mechanizmu.

Zalety dodatku do oleju przekładniowego

Obok bezproblemowej regeneracji skrzyni biegów, można wyróżnić także wiele innych korzyści, wynikających ze stosowania dodatku do skrzyń biegów. Dzięki niemu zmiana biegów w trakcie jazdy staje się płynna i łatwiejsza. Dodatek podwyższa niezawodność eksploatacji, co pozwala zmniejszyć ryzyko awarii oraz związanych z tym ponoszeniem kosztów naprawy. Jego działanie nie ogranicza się tylko do mechanicznych skrzyń biegów, ponieważ preparat zapewnia regenerację również innym podzespołom. W tym kontekście wymienić można samochody z reduktorem i tylnym mostem.

Dodatek do oleju skrzyni biegów

Nie stosować w automatycznych skrzyniach biegów!

Czy są jakieś ograniczenia w stosowaniu omawianego preparatu. Niestety tak. Najistotniejszym jest to, że dodatek do oleju przekładniowego nie może być stosowany w automatycznych skrzyniach biegów i mogą z niego skorzystać tylko użytkownicy manualnych skrzyń biegów. Do automatycznych skrzyń biegów wskazane jest stosowanie innych preparatów.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button