Artykuły

Auto na abonament dla floty firmowej — najważniejsze informacje

Wiele firm działających na rynku potrzebuje firmowej floty pojazdów. Takie samochody są niezbędne dla pracowników wielu branż. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem oraz alternatywą dla zakupu pojazdów do floty, może być auto na abonament, lub tzw. — wynajem długoterminowy. Jakie korzyści dla firm niesie za sobą auto w abonamencie? Czy jest to opłacalne? Kto może wynająć samochód i czy jest to lepsze rozwiązanie od zakupu auta? Te i inne informacje znajdziesz w tym poradniku. Przeczytaj!

Czym jest długoterminowy wynajem pojazdu

Okazuje się, że w naszym kraju wynajem długoterminowy znany jest pod określeniem leasingu operacyjnego. Rozumieć to można jako formę dzierżawy, gdzie po zakończonej umowie, nie ma przymusu wykupu podmiotu, tak jak często wygląda to w przypadku klasycznego leasingu. W wynajmie natomiast podmiot dzierżawy zwraca się po określonym w umowie czasie i można np. podpisać nową umowę. Oczywiście istnieje opcja wspomnianego wykupu, jednak nie jest to żaden obowiązek i w zasadzie możliwość ta jest mało opłacalna, jeżeli porównać by ją do wykupu w przypadku leasingu.

Auto w abonamencie jest formą finansowania, która może trwać od 12 do zazwyczaj 60 miesięcy. Najpopularniejszym okresem najmu jest przedział pomiędzy 24, a 48 miesięcy. Sam proces najmu nie jest skomplikowany i wiąże się z nim zaledwie minimum formalności. Można zrealizować go nawet przez stronę internetową usługodawcy. Zazwyczaj proces najmu sprowadza się do tego, że wybieramy interesujący model samochodu, wypełniamy formularz i czekamy na decyzję! Często model auta, czy jego wyposażenie, jak i inne kwestie wpływają na to, ile kosztuje auto i jakie opłaty miesięczne będą się z nim wiązać.

Elastyczność wynajmu długoterminowego

Jednym z najważniejszych obowiązków posiadania auta na abonament jest uiszczanie miesięcznych rat za pojazd. Co ważne, w opłatę taką wlicza się kilka bonifikat. Wyróżnić można przede wszystkim serwisowanie pojazdu, które pozostaje po stronie firmy wynajmującej, jak i sezonowa wymiana opon i wiele innych.

Po stronie osoby wynajmującej w przypadku samochodu na abonament leży jedynie tankowanie pojazdu i opłacanie wspomnianych rat — w istocie płaci się jedynie za użytkowanie auta. Oczywiście o wynajęte auto należy dbać.

Ważną kwestią, na temat której należy wspomnieć, jest limit kilometrów. Ten określa się podczas podpisywania umowy najmu. Limit dotyczy deklarowanego rocznego przebiegu samochodu. Jeżeli zostanie on przekroczony, na wynajmującego spada przymus opłacenia przejechanych ponadnormatywnie kilometrów i ewentualna kara umowna. Zatem zawsze podczas podjęcia decyzji finansowania auta na abonament, powinno się zwracać uwagę na tą kwestię — szczególnie jeżeli umowa będzie dotyczyła floty pojazdów dla firmy.

Auto na abonament

Wynajem długoterminowy dla firm — flota pojazdów

W przypadku chęci pozyskania floty pojazdów dla firmy należy zastanowić się nad możliwościami jej finansowania. Decydując się na opcję, jaką jest auto na abonament, warto rozejrzeć się za firmą, która zadba dodatkowo o pełną logistykę danej floty, co odciąży z obowiązków wewnętrzne struktury organizacyjne firmy.

Wybierając zewnętrzną firmę, która zaspokoi zapotrzebowanie na flotę pojazdów, jako dodatkowy atut można uznać to, że otrzymamy możliwość uproszczonej procedury rozliczenia pojazdów. Jest to nic innego, jak rozliczenie całej floty samochodów w formie jednej faktury. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne dla wielu firm z uwagi na minimum formalności.

Wybierasz samochód do firmy? Postaw na auto w abonamencie

Okazuje się, że auto w abonamencie dla wielu grup zawodowych będzie rozwiązaniem dużo bardziej opłacalnym, aniżeli klasyczny leasing, czy zakup floty za gotówkę. Takie finansowanie z roku na rok zyskuje na popularności i zbiera wiele pozytywnych opinii. Wynajem długoterminowy doceniły szczególnie duże przedsiębiorstwa, jak i firmy międzynarodowe. Małe i średnie przedsiębiorstwa również coraz częściej decydują się na taką formę finansowania floty.

Głównie za wszystko odpowiadają niskie koszty związane z pozyskaniem pojazdu. Zdarza się, że atutem jest także krótszy czas trwania umowy, czy dodatki wliczone w miesięczny czynsz, jak np. serwis, samochód zastępczy i wiele innych udogodnień.

Jedną z wielu rzeczy, na którą niektórzy przedsiębiorcy mogą zwrócić uwagę, jest możliwość pozyskania floty złożonej z używanych pojazdów. Często są to samochody poleasingowe w idealnym stanie i nierzadko jeszcze na gwarancji. Takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla małych firm, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, a już potrzebują floty samochodów.

Długoterminowy wynajem samochodu, a korzyści podatkowe

Nie można pominąć kwestii podatków jeżeli chodzi o flotę pojazdów dla firm. Wynajem długoterminowy często stawia się na równi z leasingiem i w przypadku kwestii podatkowych, takie porównanie jest jak najbardziej trafne. Zdarza się, że istnieje możliwość odliczenia nawet 100% podatku VAT, jak i rozliczenie wszelkich kosztów związanych z opłatami, do kosztów uzyskania przychodu. Na temat dokładnych kwestii podatkowych więcej informacji znaleźć można w sieci, bądź można skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Flota pojazdów

Długoterminowy wynajem auta — korzyści i na co warto uważać

Auto na abonament jako opcja floty pojazdów dla firm ma zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad. Wyróżnić można m.in.:

 • Atrakcyjna rata miesięczna, która często jest niższa niż kredytowa, czy leasingowa.
 • Wiele dodatków wliczonych w comiesięczną opłatę, np. auto zastępcze, serwis, nowe opony, ubezpieczenie i wiele innych.
 • Elastyczny okres najmu, który może trwać zazwyczaj najmniej 12 miesięcy, a najdłużej 60 miesięcy.
 • Możliwość wykupu samochodu po zakończonej umowie, bądź jego zwrot do usługodawcy.
 • Możesz jeździć nowym samochodem, ponosząc bardzo niewielkie koszty.
 • Miesięczną ratę można wliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.
 • Możliwość uzyskania nowych samochodów do floty firmowej, jak i używanych z gwarancją i w nienagannym stanie technicznym.
 • Firmy wynajmujące zazwyczaj posiadają szeroką ofertę samochodów z wielu segmentów.
 • Możliwość uiszczenia opłaty wstępnej, która wpłynie bezpośrednio na zredukowanie kosztów związanych z ratą.
 • Na wynajem długoterminowy mogą się zdecydować zarówno osoby prywatne, jak i firmy.
 • Możliwy odbiór auta z ustalonego miejsca.
 • Abonament samochodowy jest często atrakcyjniejszą formą finansowania od zakupu samochodu, czy leasingu.
 • Nowe auto po zakończonym okresie umownym.

Jeżeli chodzi o wady, wyróżnić można szczególnie jedną, która dotyczy wspomnianego już limitu kilometrów. Kolejną, na którą należy zwrócić uwagę, są możliwe dodatkowe opłaty za np. ponadnormatywne zużycie pojazdu itd. Aby wystrzec się niedogodności, zawsze należy dokładnie przeczytać dokumenty przed podpisaniem umowy najmu.

Podsumowanie

Auto na abonament jako finansowanie floty pojazdów dla firm to świetne rozwiązanie, które staje cię coraz bardziej popularne. Jeżeli zatem chcesz w ekonomiczny sposób wejść w posiadanie floty samochodów dla swojej firmy, bez względu na to, czy interesuje Cię nowe auto, lub używane — rozważ wynajem długoterminowy, a nie pożałujesz!

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button