Technika samochodowa

Czy warto zakładać oświetlenie tablicy rejestracyjnej LED?

Niezależnie, czy szukasz ekonomicznego zamiennika konkretnego oświetlenia samochodowego, czy może przepaliła Ci się właśnie żarówka stanowiąca oświetlenie tablicy rejestracyjnej, LED może być technologią rozwiązującą Twoje problemy. Żarówki LED posiadają bowiem zespół cech, któremu warto bliżej się przyjrzeć.

Jakie zalety mają żarówki LED?

Zanim rozważymy cechy dobrej żarówki LED do samochodu, przyjrzyjmy się bliżej samej technologii, by dokonać szybkiej oceny – czy w ogóle warto? Pobór mocy przez te źródła światła jest nawet kilka razy niższy niż przez standardowe żarówki przy zachowaniu tej samej jasności – wypadają zatem na plus. Długość życia to kilka (a nawet kilkadziesiąt) tysięcy godzin – ponownie wielokrotnie przebijają halogeny. Do tego są wydajne, odporne na wstrząsy i szybko się włączają. Ogółem – nie ma powodów technologicznych, które wskazywałyby, że to zły wybór.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie tablicy rejestracyjnej LED?

Mimo wszystko wybór właściwej żarówki LED to nie taka prosta sprawa – ze względu na ich uniwersalność i wyjątkowe cechy dostępnych jest wiele produktów. Jak się w tym rozeznać? Skorzystaj z poniższej listy pożądanych cech:

Jasne światło to podstawa

Zapewnienie odpowiedniej widoczności tablicy rejestracyjnej, to jeden z obowiązków każdego kierowcy. Ponieważ jednak może się ona łatwo zabrudzić, odczytanie numerów (zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych lub po zmroku) bywa trudne lub niemożliwe. M.in. dlatego warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie tablicy rejestracyjnej – LEDy o strumieniu światła 300 lm to konieczność. Jeśli zależy Ci na równomiernej iluminacji, wybierz żarówki o diodach ułożonych we wszystkich kierunkach.

Zrezygnuj z zakłóceń

Niektórzy skarżą się na oświetlenie tablicy rejestracyjnej LED, tłumacząc, że samochód pokazuje błąd spalonej żarówki. Nie jest to dziwne, bowiem z punktu widzenia samochodu tak niski pobór energii najłatwiej wytłumaczyć właśnie w ten sposób – żarówka nie działa. Niektórzy producenci żarówek LED stosują zatem system Canbus, dzięki któremu błąd ten nie jest generowany. Dodatkowo, żarówki w niego zaopatrzone nie mrugają oraz nie powodują zakłóceń radia FM. Szukaj więc takich właśnie modeli, jeśli zależy Ci na współpracy z elektroniką pojazdu.

Dopasowanie do gniazda

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej LED realizowane jest przez żarówki, które mogą być z powodzeniem używane również w innych miejscach. choćby jako światła postojowe lub do oświetlenia wnętrza samochodu. Nie muszą zatem, co do zasady mieć odpowiedniego kształtu. Aby uniknąć rozczarowań związanych ze stosunkiem rozmiar/dostępne miejsce, wybierz taki produkt, którego konstrukcja dokładnie odzwierciedla gabaryty standardowej żarówki.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button