Tuning

Tuningowanie auta – na czym polega?

Samochody danej marki wychodzące z linii produkcyjnej wszystkie wyglądają identycznie. Konkretne modele cechują także te same parametry techniczne, mechaniczne i wizualne. Jednak miłośnikom motoryzacji nie zawsze to wystarcza. Gdy chcą ulepszyć swój pojazd, w grę wchodzi pojęcie tuningu. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ten proces!

Tuning auta może przebiegać na różnych płaszczyznach, na przykład dotyczyć wyłącznie kwestii wizualnej lub mechanicznej. W taki sposób można otrzymać niepowtarzalny, oryginalny egzemplarz pojazdu, odpowiadający oczekiwaniom i wyobrażeniom właściciela. Czy tuning się opłaca? Czy warto kupić auto po tuningu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Tuningowane samochody na sprzedaż

Pod pojęciem tuningu samochodowego kryje się tak naprawdę wprowadzenie w pojeździe modyfikacji. Mogą one polegać na zmianie wyglądu fabrycznego lub seryjnych parametrów technicznych. Otrzymane w ten sposób samochody wyróżniają się wyglądem, ale też osiągami czy brzmieniem. Jak wejść w posiadanie takiego samochodu? Są przynajmniej dwa sposoby.

Jednym z nich jest zakup takiego pojazdu, na przykład na portalu Auta po tuningu” – tuningowane samochody na sprzedaż. Znajdziesz tam unikatowe modele samochodów po tuningu marek takich jak BMW, Alfa Romeo, Mercedes-Benz, Audi i wiele innych. Zakup auta po tuningu to najprostszy sposób na zdobycie wyjątkowego pojazdu, który wyróżnia się na tle innych i daje niesamowitą satysfakcję z jazdy.

Zamiast kupować auto po tuningu, możesz też zlecić tuning jednej z firm, które profesjonalnie się tym zajmują, lub spróbować własnych sił w zakresie tuningu.

Tuning wizualny

Jedną z najprostszych metod, by odmienić swój samochód bez ingerowania w jego parametry mechaniczne, jest tuning wizualny. To nic innego jak zmiana fabrycznego wyglądu samochodu. Można to zrobić na wiele sposobów:

  • zmiana koloru lakieru samochodowego;
  • oklejanie samochodu folią;
  • nałożenie powłoki ceramicznej lub kwarcowej;
  • oklejanie dachu samochodu;
  • przyciemnianie lamp;
  • zmiana felg i hamulców;
  • montaż spoilerów.

Tuning wizualny niemal natychmiast pozwala stworzyć unikatowy pojazd, który wyróżnia się spośród innych i oddaje Twój charakter lub temperament. Warto jednak pamiętać, że samodzielne oklejanie samochodu nie jest łatwym zadaniem. Jeśli więc nie robiłeś tego nigdy wcześniej, lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalistów od tuningu wizualnego.

Tuning mechaniczny

Nieco bardziej zaawansowanym poziomem tuningu są zmiany różnych parametrów technicznych i mechanicznych samochodu. Mogą one obejmować zarówno modyfikacje w obrębie zawieszenia, jak i układu hamulcowego czy nawet podnoszeniu mocy silnika (tzw. chip tuning). Każda taka zmiana może sprawić, że samochód będzie miał lepsze przyspieszenie lub będzie lepiej się prowadził. Należy jednak pamiętać, że jeśli samochód ma być przeznaczony do jazdy po drogach publicznych, to tuning mechaniczny musi przebiegać w zgodzie z przepisami, tak aby auto wciąż zapewniało bezpieczeństwo.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button