Technika samochodowaArtykuły

Czujniki parkowania – wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Nowe auta z wyższej półki posiadają czujniki parkowania montowane fabrycznie. Nie znaczy to jednak, że jeśli nie mamy tego typu urządzeń w swoim samochodzie, to musimy się bez niego obyć. Wystarczy zakupić czujniki parkowania i zainstalować je w swoim pojeździe. Co najważniejsze, niektóre z nich możemy zamontować samodzielnie i to bez większych komplikacji. Jakie rodzaje czujników można kupić i jak je zamontować?

Jakie czujniki parkowania kupić?

W sprzedaży dostępne są zestawy czujników parkowania, w których znajdziemy wszystkie niezbędne do montażu elementy, takie jak centralkę, przewody, brzęczyk, czujniki parkowania przód i tył oraz akcesoria montażowe.

Co ważne, do wyboru mamy dwa rodzaje czujników – uniwersalne czujniki ultradźwiękowe oraz czujniki magnetyczne, gdzie detektory przeszkód mają postać taśm magnetycznych. Od tego, jakie czujniki parkowania wybierzemy, zależy nie tylko ich skuteczność, ale także stopień trudności ich montażu. To jednak nie wszystko. Zestaw czujników parkowania może być wyposażony dodatkowo w kamerę i wyświetlacz LCD. W takiej sytuacji otrzymujemy kompleksowe rozwiązanie z wielostopniowym systemem ostrzegania, oferowane w atrakcyjnej cenie.

Interesującą i zróżnicowaną ofertę w zakresie nowoczesnych czujników parkowania posiada firma Micros, dystrybutor wysokiej klasy podzespołów i urządzeń elektronicznych, w tym również wideorejestratorów oraz elektronicznych akcesoriów samochodowych.

Czujniki parkowania – cena i montaż

To ile kosztują czujniki parkowania, zależy od rodzaju zestawu i typu czujników. Najprostszy zestaw, w którym znajdziemy cztery czujniki, bez dodatkowego wyposażenia w postaci kamer i wyświetlacza, można kupić już za około 50 zł. Są to czujniki, których instalacja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku czujników magnetycznych.

Przy czym wybierając konkretny zestaw, warto zwrócić uwagę na zasięg detekcji. Droższe czujniki mają zazwyczaj lepsze parametry w tym zakresie. Bogatsze zestawy czujników z kamerą i wyświetlaczem to już koszt rzędu około 270 złotych.

Montaż czujników parkowania ultradźwiękowych wymaga z reguły wywiercenia otworów w zderzaku (chyba że znajdują się już w nich fabryczne otwory). Z tego powodu często instalację tego typu czujników przeprowadza się w warsztacie samochodowym. Koszt takiej usługi to zazwyczaj około 200-300 zł – w ASO może być jednak dużo wyższy.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku taśmowych czujników magnetycznych. Ich montaż jest stosunkowo prosty, wystarczy nakleić taśmę magnetyczną od wewnętrznej strony zderzaka, rozprowadzić przewody i podłączyć je do zasilania. Ich cena jest jednak wyższa – zaczyna się od około 100 zł. Co nie zmienia faktu, że warto rozważyć wybór tego typu rozwiązania.

Magnetyczne czujniki parkowania mają bowiem jeszcze taką zaletę, że są o wiele wytrzymalsze i nie wymagają konserwacji, jak ma to miejsce w przypadku ultradźwiękowych detektorów punktowych, gdzie trzeba dbać o to, aby czujniki były czyste, w innym razie mogą nie działać poprawnie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button