Technika samochodowa

Filtr cząstek stałych – co warto o nim wiedzieć?

Filtr cząstek stałych to inaczej DPF (Diesel Particulate Filter). Znajduje się w układzie wydechowym i ma bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ oczyszcza spaliny ze szkodliwych cząstek sadzy oraz popiołu. Ważne jest to, aby regularnie konserwować DPF, ponieważ wymiana tego elementu samochodowego może być niezwykle kosztowna. Ewentualną naprawę trzeba zlecić doświadczonemu profesjonaliście. Można się jednak przed tym uchronić, jeśli o wyżej wspomniany filtr będzie się dbało.

Filtr cząstek stałych – jak zająć się jego skuteczną regeneracją?

Zajmowanie się regeneracją filtra cząstek stałych to wyższa konieczność, dlatego do sprawy trzeba podejść bardzo odpowiedzialnie. Przede wszystkim filtr należy dokładnie oczyszczać w momentach, gdy jest on silnie zanieczyszczony. Jeśli nie będzie się tego robiło, można mieć pewność, że auto w pewnych momentach zacznie spowalniać i nie będzie pracować na tak wysokich obrotach, jak do tej pory. Dodatkowo silnik straci na swojej mocy i na prostych odcinkach drogi nie będzie można rozwijać zadowalających prędkości.

Regeneracją filtra powinien zająć się specjalista, dlatego warto go poszukać w swojej miejscowości. Jeśli ktoś chce prawidłowo zadbać o DPF musi mieć dostęp do nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu, a więc przeciętni kierowcy nie mogą o tym marzyć. Przydatna jest przede wszystkim maszyna FCM. To właśnie ona odpowiada w dużej mierze za sprawną i skuteczną regenerację DPF.

Filtr cząstek stałych – dlaczego tak ważne jest to, aby działał poprawnie?

W przypadku, gdy filtr cząstek stałych będzie działał poprawnie można mieć stuprocentową pewność tego, że:

  • jazda własnym samochodem będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza,
  • silnik nie będzie miał problemów z wykorzystaniem pełnej mocy,
  • kierowca będzie jeździć tak, jak zechce, bez żadnych ograniczeń,
  • samochód będzie reagował bardzo szybko i bez jakichkolwiek zaburzeń.

Jak widać wyraźnie warto postarać się o to, aby regeneracja przebiegła profesjonalnie. Filtry cząstek stałych będą w stanie wyłapać wtedy wszystkie szkodliwe cząstki sadzy oraz popiołu z wydzielanych spalin samochodowych. W ten sposób środowisko nie będzie aż tak bardzo zanieczyszczone. Każdy kierowca powinien zwrócić na to szczególną uwagę, jeśli chce żyć w zgodzie z otaczającą go przyrodą. Takie czynności nie pochłaniają przecież dużo czasu. Prawidłowa praca DPF doprowadza również do tego, że silnik pracuje wydajnie i bardziej ekonomicznie. Tym samym nie będzie się tak szybko zużywał i oszczędzi się pieniądze na jego ewentualnych naprawach.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Kiedy filtr cząstek stałych nie działa już prawidłowo warto skorzystać z specjalnych preparatów do czyszczenia DPF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button