Artykuły

Co to są i do czego służą akumulatory do fotowoltaiki

Wraz z rosnącymi cenami energii elektrycznej, nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach z posiadania instalacji fotowoltaicznej. Mając na dachu swojego domu panele fotowoltaiczne, możesz zamieniać promienie słoneczne w energię elektryczną, wykorzystywaną do zasilania swojego domu i znajdujących się w nim urządzeń. Czy koszt instalacji fotowoltaicznych jest dziś przystępny dla użytkowników? Z pewnością jest to dosyć spory wydatek, który jednak trzeba rozpatrywać w kategoriach inwestycji, która będzie się zwracać już od pierwszego dnia działania instalacji. Warto jednak pamiętać o podstawowym sposobie działania takich instalacji. Jeśli jesteś podłączony do sieci energetycznej, tak naprawdę oddajesz wyprodukowany przez siebie prąd do niej, a kiedy prądy z instalacji PV będzie ci brakować, będziesz mógł go bezpłatnie pobierać z sieci miejskiej. Nieco inaczej wygląda to w budynkach, które nie są podłączone do takiej sieci. Możliwość uzyskania przez nie energii elektrycznej pochodzi wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej. Pamiętając jednak o tym, że pracuje ona w słoneczne dni, trzeba się zastanowić co z okresem jesienno-zimowym, kiedy słonecznej pogody jest zdecydowanie mniej. Czy można magazynować energię wyprodukowaną latem na późniejszy czas? Okazuje się, że tak. Pomagają w tym akumulatory do fotowoltaiki.

Poznaj akumulatory do instalacji fotowoltaicznej

Czy jest sens wyposażać instalację pv w bezobsługowy akumulator? Oczywiście, że tak! Jego zadaniem jest magazynowanie energii, którą będziesz mógł wykorzystać w przyszłości, kiedy instalacji nie będzie działać. Akumulatory żelowe są najczęściej wybierane do takich celów i wyróżniają się niezawodną konstrukcją nie wymagającą obsługi ze strony użytkowników. Największym wyzwaniem dla inwestorów jest zdecydowanie o tym, jaką pojemność akumulatora wybrać. Wiąże się to bezpośrednio z ceną, którą będziemy musieli za niego zapłacić. Jeżeli i ty masz podobne problemy do rozwiązania, koniecznie sprawdź ofertę na  akumulatory zasilające , którą dla ciebie przygotowaliśmy.

Jak dbać o bezobsługowy akumulator do magazynowania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych?

Posiadacze akumulatorów żelowych w instalacjach fotowoltaicznych powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich użytkowania:

  • Nie doprowadź do stanu głębokiego rozładowania akumulatora — może to być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń i powodować konieczność kupna nowego akumulatora. Nie jest to niestety mały wydatek. Aby zapewnić maksymalną żywotność baterii,  akumulatory do magazynowania energii powinny być regularnie eksploatowane.
  • Zadbaj o właściwy dobór akumulatora — nie daj się skusić na tak zwane przewymiarowanie akumulatora, czyli zakup baterii, której pojemność będzie niewspółmiernie duża w stosunku do twoich potrzeb. Taki akumulator będzie pozostawał ciągle niedoładowany i nie wykorzystasz wszystkich jego możliwości. Specjaliści z naszej firmy pomogą ci dobrać odpowiedni magazyn energii do potrzeb twojego gospodarstwa domowego.

Jakie są zalety akumulatorów do instalacji fotowoltaicznej?

  • Zyskujesz pełną niezależność dostaw prądu, nawet jeśli nie jesteś podłączony do gminnej lub miejskiej sieci energetycznej;
  • Wykorzystujesz 100 procent wyprodukowanego przez siebie prądu;
  • Jest to idealne rozwiązanie dla domków letniskowych, wakacyjnych i położonych daleko od cywilizacji;
  • Duży poziom bezpieczeństwa, chroniących instalację przed przeciążeniem, a akumulator przed rozładowaniem.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button