ArtykułyTechnika samochodowa

Czym jest emulator AdBlue?

Emulatory AdBlue są bardzo istotne, bowiem oczyszczają silnik ze spalin. Samo AdBlue, jest płynem do samochodów ciężarowych. Natomiast w tego typu pojazdach znajdują się całe układy AdBlue. Jak działają i co jeszcze warto wiedzieć o emulatorach do pojazdów ciężarowych? Sprawdźmy.

Emulator AdBlue

Mówiąc prost, emulator AdBlue to reduktor, który należy do katalizatora i rozkłada paliwo ze szkodliwych tlenków azotu na parę wodną i azot. Płyn jest magazynowany w zbiorniku, przeznaczonym do przechowywania tejże substancji. Od sprawności układu Adblue, inspekcja transportu drogowego określa ilość emitowanych w samochodach ciężarowych zanieczyszczeń. Od ilości spalin zależ to, czy pojazd ciężarowy będzie mógł wjechać na teren danego miasta lub kraju. Jednakże w Polsce posiadanie emulatora AdBlue może sprawić, iż dostaniemy mandat, bowiem w pewien sposób, oszukuje on wskaźniki sterownika silnika i pokazuje mniejsze zanieczyszczenie paliwa. System nie pokazuje, iż układ scr jest wyłączony.

Emulatory adblue – dlaczego warto?

Warto wiedzieć, iż AdBlue to gaz, który emituje spaliny, zaś układ AdBlue służy do zmniejszenia emisji spalin wydzielanych do powietrza w samochodach ciężarowych z silnikiem Diesla. Emulatory SCR to układy, które odpowiadają za prawidłowe oczyszczanie silnika ze spalin i zamienianie gazu AdBlue w nieszkodliwy azot. Jest to również sprzęt przeznaczony do montażu w silnikach wysokoprężnych. Dzięki temu zmniejszona jest emisja NOx (połączenia tlenku oraz dwutlenku węgla).

Emulator AdBlue SCR jest coraz popularniejszy. Wynika to ze stosunkowo niskiej ceny układy oraz łatwości zamontowania. Może on zastąpić zwykły początkowo zamontowany układ AdBlue. NOX emulator to możliwość obniżenia szkodliwości ekologicznej samochodu ciężarowego. Dzięki temu unikniemy mandatu za wydzielanie zbyt dużej ilości spalin do atmosfery. Emulatory AdBlue są na ogół używane gdy pierwszy układ utraci swe płyny i właściwości oczyszczające. Emulator to część, którą należ zamontować, gdy właściwy układ wydechowy działa, lecz któraś jego część się zużyła. To bardzo oszczędne rozwiązanie. Nie musimy bowiem kupować całego nowego układu spalinowego.

Zanieczyszczanie powietrza spalinami to problem ekologiczny. Dlatego też wiele europejskich miast nie pozwala na wjazd na swój teren pojazdom z silnikiem diesel. Wobec tego należy zakupić elementy pomagające obniżyć poziom wydzielanych spalin. Dlatego też warto zainwestować w emulator, który zamieni szkodliwy gaz w azot, zdecydowanie lepszy dla powietrza.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button